Kendinizi Kullanılmış Gibi Hissediyorsunuz Ama Buna Siz İzin Verdiniz

İkili ilişkiler içerisindeyken hissedeceğiniz şeylerden biri de “kullanılmış” hissidir. Kendinizi o an yerin dibine sokmak istersiniz. Gururunuz kırılmıştır, hatta üzerinden tonlarca ayak geçmiştir. Kalbiniz de kırıktır fakat bir şey diyemezsiniz. Kendinizi böyle hissettiğinizde dış dünyayla olan bağlantınızı da koparırsınız. Zaman bir türlü geçmek bilmez ve sanki saniyeler yıllarınızı alır.

Eğer kendinizi ilişkiniz içerisinde kullanılmış gibi hissediyorsanız, buna izin veren kişinin siz olduğunu hatırlamanızda fayda var. Herkes kendi çıkarları doğrultusunda arkadaşlık ya da aşk ilişkisi kurar. Kendisine en uygun olan arkadaşlığı ya da aşkı tercih eder. Ortada mutlaka bir menfaat söz konusudur.

Yaşadığınız tüm ilişkiler içerisinde sorumluluğun size ait olduğunu kabullenmelisiniz. İnsanlar bir tek kendi işlerini halletmek adına bir başka insanı kullanmaz. Sevgiye ihtiyacı olduğu için, birinin kollarında huzurla uyumak istediği için ya da kendi egosunu tatmin etmek için kullanabilir. Güven duymak istiyordur kullanır, bir başkasını kıskandırmak istemiştir kullanır. Bazı ilişkiler ne yazık ki bu kadar basittir.

Tüm Sorumluluk Size Ait

İnsanlar ancak ve ancak sizi izin verdiğiniz kadar kullanabilir, yıpratabilir, üzebilir. Bu hayatınız boyunca unutmamanız gereken kurallardan biridir. Sizi en çok üzen, yıpratan ya da kullanan kişi, o insana karşı yüksek tolerans gösterdiğinizi ifade eder. Eğer bu toleransı veriyorsanız, üzülmeye de hazır olmalısınız. Çünkü verilen değer ile yiyebileceğiniz kazık daima doğru orantılı bir şekilde çalışacaktır.

“Bana bir mesaj atsın/arasın ona ne diyeceğimi biliyorum!” demeniz de fayda etmez. Yüz yüze geldiğinizde de faydalı olmaz. Çünkü o insana karşı bir zaafınız olacaktır. Bu zaaf, sizi güçsüz kılar. Bu güçsüzlük ile mücadelede tüm sorumluluk size aitken nasıl olurda bir başkasını sizi kullandığı için suçlayabilirsiniz? Tüm suç sizdeydi! Evet, şaşırmayın. O insana “Beni bu yönümle kullanabilirsin” şeklinde lanse eden tek kişi sizdiniz. Bu durumun sorumluluğunu kabul edin.

Sorumluluk Almak İstemiyorsanız…

Eğer sorumluluk kabul edemiyorsanız, hayatınız boyunca iyi yönleriniz yüzünden kullanılan ve sonrasında da bir kenara atılan biri olarak kalırsınız. Sorumluluğu kabul ettiğinizde, kendi değerinizin farkına varabilirsiniz. “Benim bir kalitem, benim bir değerim, önemim var” dediğinizde hayatınız değişebilir. En azından zaman içerisinde canınız ne kadar yansa da kendiniz ile kalmaya alıştığınız için yaşamınıza devam edebilecek motivasyonu kendinizde bulabilirsiniz.

Unutmamanız gereken bir diğer nokta, tüm sorumluluğu kabul etmiş olduğunuzda bile sizi kullanabilecek insanların olmasıdır. İşte burada devreye saf sevgi girer. Birini saf ve temiz bir şekilde seviyor, ilişkinizdeki sorumlulukları kabul ediyor ve her şeye rağmen kenara atılan ve unutulmuş bir eşya gibi oluyorsanız, suç sizde değildir. Karşı taraftadır. Böyle bir durumda yapmanız gereken tek şey, o kişi ile olan iletişiminizi sonlandırmaktır. Çünkü o kişi sizi daima üzecektir.