Kendinizi Sabote Etmekten Vazgeçin

Kendinize hiç ‘bunu yapamazsın’ dediniz mi? Aslında çok basit bir cümle gibi görünmesine rağmen bilinçaltınızın size verdiği bir mesaj olduğunu unutmayın. Bilinçaltınızın yönlendirilebilir olduğunu da unutmayın. Zor durumlar karşısında kendinize kuracağınız cümleler, sürecin daha kolay şekilde atlatılmasını sağlayabilir. Bazen bilinçaltımızın sandığımızdan daha koruyucu olduğunu görebilirsiniz. Böyle bir durumda başarı ve mutluluğa giden yol daha çetrefilli bir hale gelebilir. Kendinizi sabote eden davranışların belki de farkında değilsiniz. Böyle bir durumda hangi davranışların zararsız olduğunu fark edemeyebilirsiniz. Biz sizin için araştırdık.

Ertelemekten Vazgeçin

Kendinize hedefler koyuyor olabilirsiniz, yeni bir proje üzerinde çalışıyor olabilirsiniz ama sonucunda olumlu bir sonuç elde edememiş olabilirsiniz. Başarının sadece düşünerek gerçekleşmeyeceğinizi biliyorsunuz değil mi? Düşündükten sonra harekete de geçmelisiniz. Hayatınızda ertelediğiniz anları bir düşünün. Hiçte az değil öyle değil mi? Hayatınızı erteleyerek sabote ettiğinizin farkında mısınız?

Kendinizi Olumsuz Eleştirmeyin

Hepimiz kendimiz için bazı konuşmalar yaparız. Kendimizi motive etmek ve kendimizi harekete geçmek için olumlu etkileri olabilir. Kendinizi zaman zaman eleştirmek, eksiklerinizi bulmak açısından etkili olabilir. Eleştirmenin de bir dozu olmalı. Kendinizi sürekli eleştirdiğiniz takdirde bilinçaltınızı olumsuz etkileyebilirsiniz. Bu durumda hayatınızı sabote ettiğinizin farkında mısınız?

Mükemmel Olmaktan Vazgeçin

Mükemmeliyetçilik başlı başına kişinin kendi kendini sabote etmesine yol açıyor. Daima ilerlemek istiyorsanız hep en iyisini yapmayı düşünmeyin. Zaman zaman hatalar da yapacaksınız. İç sesinizi dinleyip yanıldığınız anlar da olacak. Kendinize hatalar yapmanız için zaman verin. Cesur davranın ve kendinize güvenin. Mükemmel olmak zorunda olmadığınız zaman başarıya daha hızlı ulaşacaksınız.

Kendinizi Sabote Etmekten Nasıl Vazgeçeceksiniz?

Öncelikle panik olmayın, herkesin kendini sabote edebileceğini bilin. Kendinizi sabote eden davranışlarınızı doğru şekilde yönetebildiğiniz takdirde hayatta amaçlarınıza ve hedeflerinize ulaşmak konusunda son derece kararlı hareket ettiğinizi de göreceksiniz. Hareketlerinizi kontrol altına almak tamamen sizin elinizde! Kendinizi kontrol altına almak için önce harekete geçin ve sonrasında iradenizi kullanın. Bir süre sonra yaşamınız üzerinde olumsuz herhangi bir etkisinin kalmadığını göreceksiniz. Yaşamak istediğiniz hayatı siz seçin ve ardından nasıl yaşamak istiyorsanız öyle harekete geçin.

Bazen hareketlerinizin altında yatan sebepleri anlamanız uzun sürebilir çünkü sebepleri karmaşıktır. Bazen ertelediğiniz ya da kaçtığınız işlerin daha fazla büyüyerek karşınıza çıkması son derece riskli olabilir. Kendiniz için motivasyon sağlamak adına bir etkinlik ya da görev listesi hazırlayabilirsiniz. Bu listede günlük olarak yapacağınız işlere yer verip, yaptıklarınız karşılığında kendinize küçük ödüller verebilirsiniz. Ancak büyük görevler belirleyecekseniz günde 3 taneden fazla olmamasına dikkat edin.

Davranış biçimleriniz de sizin için riskli olabilir. Olumsuz alışkanlıklarınız üzerinde düşündükten sonra başarısızlık korkusuna neden olanları eleyerek yeni ve pozitif davranışlarla değiştirmelisiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.