Kendini Sevemiyor Musun Yoksa Sevmiyor Musun?

Bir insanın kendini sevebilmesi için öncelikle olumlu ve olumsuz yönlerini bilmesi gerekir. Olumsuz bulduğu yönlerini de düzeltmesi. Hiç fark etmediğiniz yönleriniz kendinizi sevmenizi sağlayabilir. Kendinize sormanız gereken sorular var. Gelin bu sorulara birlikte yanıt verelim.

Kendine Sor! En Sevdiğin Özelliğin Ne?

Aynaya bakın. Gülüşünüzü, göz renginizi, ellerinizi ya da kulaklarınızı seviyor olabilirsiniz. Peki, karakterinizde en sevdiğiniz özelliğiniz ne? Dürüst olmanız, adaletli olmanız, yardımsever olmanız ya da saygılı olmanız mı?

O kadar çok özelliğiniz vardır ki, seçmekte güçlük çekebilirsiniz. Bir de olumsuz özellikler var tabii. Onları sırf olumsuz diye dışlamayın. Sizin bütününüzün bir parçası sonuçta. Kilolu musunuz ya da dedikodu yapmayı mı seviyorsunuz?

Bazı zamanlar ayın parlaklığı bizi alır götürür. Yıldızları gözümüz görmez. Ama gökyüzü onlara aittir ve onlar bir bütünün parçasıdır. Bugün sizi siz yapan özelliklerimizdir ve hiçbirine paha biçilemez. Bu yüzden kendinize sarılın, siz çok güzelsiniz!

Kendini Başkalarından da Dinle!

Sevgi o kadar güçlü ve akıl almaz bir şey ki, biri çıkıp serçe parmağının üzerindeki beni seviyorum bile diyebilir. Ya da her şeye rağmen gülen biri olmanızı seven insanlar vardır. Yakın arkadaşlarınıza hiç sendeki hangi özellikleri sevdiğini sordun mu? Bence sormalısın, kendini sevdiğin özelliklerinden hiç farkında olmadığın özelliklerini sana sayacaktır.

Her Şeye Rağmen Olumlu Bakış Açısı Edinmelisin!

Eğer karamsar biriysen bu biraz zor olabilir. Ama senin elinde olduğunu unutmamalısın. Bu pastayı yemeseydim kilo almayacaktım yerine iyi ki yedim, tadı çok güzeldi diyebilmelisin. Kendine engel olamadığın noktalarda üzerine gitme. Eğer sonuçların kötü olacağını düşünürsen, kötü olur.

Hataların Yüzünden Kendine Kızmayı Bırak!

Biz insanlar çoğu zaman hata yaparız ve bu yüzden de kendimize kızarız. Hatalarla doğruyu öğrenir ama bunu göremeyiz. Hatalarının sürekli sırtında taşıyarak ve kendini suçlayarak devam edemezsin. SAdece sen değil, herkes hata yapar. Önemli olan onlardan ders çıkarıp yeni yollar izlemek. Bunun içinde öncelikle hatalarını kabul edip kendini affetmen gerekir. Hiçbirimiz mükemmel değiliz, kusur ve hatalarımızla güzeliz.

Kendini Öv ve Başkalarının da Seni Övmesine İzin Ver!

Bir insan eğer başarılarının takdir edildiğini mütevazı bir şekilde karşılayıp önemli değildi diyorsa bu saygınlığı azaltabiliyor. Herhangi bir başarınızın övgüye layık olmadığını düşünmeyin. “Kim olsa aynını yapardı ya da yapabilirdi.” değil “Evet, ben yaptım ve başardım.” diyebilmeliyiz. Teşekkür edip, kendinizle gurur duymalısınız!

Siz En Güzelini Hak Ediyorsunuz!

Eğer başınıza gelen kötü şeyleri hak ettiğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bunu düşünmenize sebep olan tek şey, kendinizi yeteri kadar sevmiyor olmanız. Başınıza iyi şeyler gelmesini de yadırgıyor olabilirsiniz. Bunun da nedeni kendinize duyduğunuz yetersiz sevgi. Bu yüzden kendinizi sevin ve başına gelen olumlu şeyleri hak ettiğinize inanın.

Hayatınızı Monoton Hale Getirmekten Uzak Durmalısınız!

Eğer her gün bir rutini yaşıyorsanız ve bu sizi mutsuz etmeye başladıysa bir şeyleri değiştirmenin vakti gelmiştir. Mutsuz olduğunuzun farkında da olmayabilirsiniz. Bu yüzden hayatınızı gözlemlemeniz gerekir. Mutsuzluğunuzun temelinde rutin hayatınız yatıyor olabilir. Bu da kendinizi sevmemenizin alt nedenlerinden biri haline gelebilir. Hayatınıza renk katın!

Her ne olursa olsun kendinizi sevin! Çünkü, canım kendim.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.