Kendinizi Sevmek İş Hayatında Önemli mi?

Günümüz dünyası, insanların birbiri ile kıyaslandığı ve sürekli olarak kişisel analizler yapılarak işe alımların gerçekleştiği ya da özel hayatta tanışıldığı bir ortamı kapsıyor. Dolayısı ile bir birey olarak önce kendimizi sevmeyi ardından başkalarına sevdirmeyi hedeflememiz gerekiyor.

İnsanın, vücudu ile pozitif bir ilişki kurması, gerek iş hayatında gerek profesyonel yaşamında önemli bir alanı kapsıyor. Kendinizi sevdiğiniz takdirde başarılı olabiliyor ya da üstün performans gösterebiliyorsunuz. Şöyle düşünün, siz mutlu olmadığınızda başkasını mutlu edebilirsiniz? İşte kendinizi sevmek ve sevdirmek de aynı mantıkta ilerlemektedir.

Kendinizi Sevmek Neden Önemli?

Kendinizle olan ilişkiniz, diğer bireylerle olan ilişkilerinizi etkilemektedir. İnsan ilk olarak kendisi ile olan ilişkisini düzenlemeli ve ardından diğer ilişkilerini yönetmelidir. Başkaları ile olan iletişim kurma şeklinize bu nedenle dikkat etmelisiniz. Karşı tarafa aktardığınız iletişim, aslında kendiniz ile olan iletişimi göstermektedir. Ses tonunuz, duruşunuz, jest ve mimikleriniz tamamen kendinize karşı duyduğunuz sevgiyi, saygıyı ve güveni gösteren hal ve hareketlerdir.

Kendinizi tam anlamıyla (tüm eksik ve güçlü yönlerinizle) sevmeyi öğrenmeniz, başka bir atmosfere sahip olmanızı da sağlar. Kendi yeteneklerinizi, eksik yönlerinizi, becerilerinizi ve yeteneklerinizi öğrenmek için kendinizi sevmelisiniz. Ancak ve ancak kendinizle uyum içinde olduğunuz müddetçe güçlenir, gelişir, huzurlu ve mutlu olursunuz.

İş hayatında güç, itibar, maddiyat ve başarı en önemli konuların başında gelir. Maddiyat haricindeki unsurları bir arada tutmak için kendinizi sevmeniz gerekir. Bir diğer deyişle, kimseye ihtiyaç duymadan yalnızca kendi kendinize yeterek hedeflerinize ilerlemek iş hayatında oldukça önemlidir. Bunun için yalnız başınıza zaman geçirmeye alışmalı ve kendi kendinizi mutlu edecek aktiviteler yapmayı öğrenmelisiniz. Bunun için sade ve basit aktiviteler yeterli olacaktır. Kendiniz için bir bardak kahve yapmak, en sevdiğiniz filmi satın almak, uzun zamandır istediğiniz yemeği tatmak için restorana gitmek gibi aktiviteler örnek verilebilir. Kendinize ne kadar özen gösterir ve değerli hissettirirseniz, bir başkasına da o itibarı, gücü ve başarıyı yansıtabilirsiniz.

Güçlenmek ve Onaylanmak

İş hayatında itibar sahibi olmak daima önemlidir. Yöneticilik ya da liderlik gibi bir pozisyona yükselmek istiyorsanız, kendinizle pozitif bir ilişki içerisinde olmanız gerekir. Bunun için de kendinize karşı pozitif bir bakış açısı oluşturmalısınız. Ruh halinizi kontrol altında tutmak, duygularınızı, hatalarınızı ve çeşitli düşüncelerinizi bilerek hareket etmek ilerlediğiniz yolda sizi destekleyecektir. İnsan güçlü yönleri kadar eksik yönlerini de bilmelidir. Hedefinize ulaşırken güçlü yönlerinize odaklanmak sizi sadece hedefe götürecektir. Fakat aynı zamanda eksik yönlerinize odaklanırsanız tutkulu olduğunuz hedef için mücadele ettiğinizi de görecek, bu süreçte kendinizi de tanımış olacaksınız.

Kendinizle pozitif bir ilişki içerisinde olmanızı sağlayacak cümleler ise “Yapabilirim, başarabilirim” şeklinde olan cümlelerdir. Kendinizden şüphe duymamayı öğrenmelisiniz. Bir tek içsel monolog yapmak da yetmez. Bu durumu hareketlerinize de yansıtmalısınız. Duruşunuz dik ve kendine güvenen biri olduğunuzu göstermelidir.