Keşke ile Başlayan Cümlelerinize Son Bir Şans Verin

Keşke diye başladığınız tüm cümleleri çöpe atabilirsiniz. Size ancak huzursuzluk, mutsuzluk ve can sıkıntısı veriyor. Keşke, keşke dememeyi öğrenebilsek. Hayır diyebilmekten da da önemli çünkü. Aynı zamanda birbiri ile de bağlantılı…

Bu bahsettiğim “keşke” özlem duyduğunuz zamanları da kapsıyor. Keşke tekrar çocuk olsam! Ortada çok net bir durum söz konusu. Tekrar çocuk olamazken neden üzerine cümleler kurarız ki? Eğer bu şekilde cümleleri gün içinde çok defa kullanıyorsanız bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Yanlış giden şey ise dilekleriniz ve özlemlerinizi kapsıyor.

Dilediğini şey eper siz de uzun boylu bir pişmanlık olarak seyrediyorsa, hareket vakti gelmiştir demektir. Tek yapmanız gereken harekete geçmeniz ve tekrar “keşke”nin kalbinizden içeriye girmesini engellemeniz.

Hem geçmiş hem de gelecek için kullanabilirsiniz bu kelimeyi. Ama şu anınız için asla kullanamazsınız, ben de diyorum ki geleceğe dair keşke dolu bir liste yapın ve kelimeyi sözlüğünüzden, kalbinizden hayatınızdan tamamen dışarı atın. Bir kere yapın ve tam yapın.

Keşke Listesi

Böyle bir listeniz olmadığına eminim. Ama mutlaka hedeflerinizin en azından aklınızda bir listesi vardır. Bu listenin başına olumsuz anlamda kullanmak için kenara koyduğunuz tüm keşkeleri yazın. Bir daha tekrar kullanmamak için geleceğe uyarlayın onları. Bir şeyleri erkenden tüketirseniz, tekrarlanmasını da engellemiş olursunuz. Mesela maaşınızı ilk günden tükettiğiniz zaman ay boyunca kullanacağınız bir paranız kalmaz.

Listenizin ilk başına da “Keşke paramı idareli kullanmayı öğrensem, keşke tutumlu olabilsem, keşke gereksiz şeylere para harcamasam.” yazabilirsiniz. Keşke ile başlayan bazı cümlelerinizi aslında geçmiş pişmanlıklarınızdan kaynaklandığını göreceksiniz. Onların altını güzelce çizin, yanlarına yıldız koyun ya da fosforlu bir kalemle çizin.

O işaretlediğiniz cümlelerin hepsi aslında ders çıkarmanız gereken maddeleri simgeliyor. Geçmiş zamanda yaşadığınız, sizi tekrar üzme potansiyeline sahip olan şeyler. Tekrar tekrar yapmaktan sıkıldığınız ancak engel olamadığınız şeyler.

Bir sorunu çözebilmek için  her zaman onun temelini biliyor olmanız gerekiyor. İnsan bazen düşündükleri, konuştukları üzerinden kendine yeterli gelemez. Bu konuda en iyi yöntem ise yazıp, onları okumaktır. Bulanık olan her şey netleşir ve  ne yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz.

Geriye kalan sadece yapılması gerekeni yapmak olacaktır. Lisede keşke ile başlayan bazı cümleler ise işaretlenmemiş olacak. Onlar ise henüz yapmadınız için pişman olmadığını şeylerden birkaçı. İşaretli olanlardan bir ders çıkarmayı başarabilir ve hayatınızdan “keşke” kelimesini çıkarabilirseniz zaten ne yapmanız gerekeni artık biliyor olacaksınız.

Madem şu an için böyle bir cümle henüz kurulmadı ve kurulmaması için yapmamız gerekenleri biliyoruz, o zaman neden duruyoruz?

Harekete geçmek için elinize bir kağıt ve bir kalem alın ve bir daha kullanmayacak üzere yazabildiğiniz kadar keşke ile başlayan cümleler yazın. Tekrar kullanmayacağınız bir kelimeye veda edin ve ona hayatınızda son kez yer verin.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.