Kıbrıs’ta Neresi Gezilir? Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kıbrıs gezilecek yerler içerisinde bulunan tarihi ve turistik yerleri merak ediyor olabilirsiniz. Casinodan ve gece hayatından sıkılmış olabilirsiniz. Yeni yerler görmek ve Kıbrıs’ı tarihi ile keşfetmek istiyorsanız işte sizler için hazırladığımız Kıbrıs’ta gezilmesi gereken yerlerin listesi!

Surlariçi

Lefkoşa’da yer alan Surlariçi, Lefkoşa’nın ilk yerleşim yerlerinden biridir. Burada çok sayıda tarihi yapı bulunmakla beraber, sokakların içerisinde görülmesi gereken birçok etnik dükkan yer alıyor.

Surlariçi bölümünde yer alan en canlı ve mistik yer Büyükhan’dır. Hediyelik eşya dükkanlarının ve cafelerin yer aldığı Büyükhan içerisinde Kıbrıs’ın etnik kültür yapısını hissedebilirsiniz. Burada yapılan festivalleri izleme fırsatı bulabilirsiniz.

Selimiye Camii

Selimiye Camii’nin bir diğer ismi de St. Sophia Katedrali’dir. Lüzinyanlılar zamanından kalma bu tarihi yapı Surlariçi’nde yer almaktadır. Görkemli duruşu ile görenleri kendisine hayran bırakan bu cami içerisinde birçok tarihi eser bulunmaktadır. Kıbrıs gezilecek yerler arasında turistik mekanlardan birisidir.

Barbarlık Müzesi

Lefkoşa’da yer alan Barbarlık Müzesi, Kıbrıs’ta 1960 yılında yaşanan ve Rumlar tarafından yapılan “Kanlı Noel” saldırısının tarihini görebileceğiniz turistik yerlerden biridir.

Binbaşı Nihat İlhan’ın evde olmadığı bir akşam, Rumlar tarafından evine yapılan baskın sonucu eşi ve çocukları öldürülmüştü. Bu evin müzeye çevrilmesiyle turistik yer haline gelen Binbaşı Nihat İlhan’ın evi içerisinde hiçbir şeye dokunulmadan saklanmıştır. Bu nedenle evde kanlı bir küvet, tüm ev eşyaları ve duvarlardaki kurşun izleri halen daha durmaktadır.

St. Hilerion Kalesi

Girne’de yer alan St. Hilerion Kalesi, Lüzinyanlılar’dan kalma kalelerden birisidir. Kıbrıs’ın üç adet bu dönemden kalma kalesi vardır. Girne ve Surlariçi tarafında görebileceğiniz bu kalelerden en görkemlisi St. Hilerion Kalesi’dir. Bir rivayete göre Walt Disney bu kaleden esinlenerek çizgi filmlerini tasarlamıştır.

Bella Pais Manastırı

Girne’nin Beşparmak Dağları’nın yamaç kısmında yer alan Bella Pais Manastırı, Kıbrıs gezilecek yerler içerisinde turistlerin en çok gittiği tarihi eserlerden biridir. Lüzinyanlılar tarafından yapılan bu manastır, İngiliz mahallelerinin içerisinde yer almaktadır. Bu manastır içerisinde birçok konser etkinliği düzenlenmektedir. Genellikle konserler klasik müzik konserleri olmaktadır.

Girne Kalesi

Girne Kalesi zamanında birçok mücadeleye ev sahipliği etmiştir. Tarih boyunca korsanların istilasına uğrayan ve savaşların yaşandığı bu kale, dönem dönem yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde halen daha Kıbrıs içerisinde gezilip görülebilmektedir.

Girne Yat Limanı

Kıbrıs’ta Akdeniz havasını yaşamak isteyenlerin gezip eğlenebileceği ve keyif alacağı Girne Yat Limanı, Kıbrıs’ın en güzide yerlerinden birisidir. Sıra sır restoranların yer aldığı burada, dükkanlar içerisinde çeşitli giyim ürünleri ve Kıbrıs’a özel hediyelik eşyalar bulunmaktadır.

Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği

1974 Kıbrıs Barış Harekatı çıkartmasının ardından Binbaşı İbrahim Karaoğlanoğlu ile Yüzbaşı Fehmi Ercan’ın kullanmış oldukları ev, bir müze ve şehitlik haline getirilmiştir. Karaoğlanoğlu ile Ercan evlerine atılan roket atar sebebiyle burada şehit olmuştur. Kullanılan evin yeniden inşa edilmesi üzerine burası müze ve şehitlik haline getirilmiştir. Ayrıca müze içerisinde birçok 1974 yılından kalma eşyalar da bulunmakta ve sergilenmektedir.