Kış Aylarında Motivasyonunuzu Yüksek Tutmanızı Sağlayacak Öneriler!

Havanın sürekli kapalı olması, soğuk günlerin bir türlü geçmek bilmemesi, sıcacık yatağımızdan ayrılarak her sabah işe gitmemiz ya da sokakta kalan insan ve hayvanları düşünerek uykularımızı kaçırdığımız kış aylarında, motivasyonumuz düşük olabilir. Bunun en büyük sebebi, hava şartlarıdır. Soğuk havalar, zorunda kalmadıkça dışarıya çıkma isteğini öldürür. Bu da zaman içerisindeki içinizdeki enerjiyi kaybetmeye neden olur. Bu süreçte enerjinizi, verimliliğinizi, motivasyonunuzu ve mutluluğunuzu kaybetmemek için uygulaması oldukça basit olan önerileri takip edebilirsiniz.

Hareket Edin

Özellikle kış aylarında iş çıkışı eve geldiğiniz zaman kendinizi kanepenin üzerine bir battaniye ile atmak ve keyfinizi yerine getirecek filmler, diziler izlemek isteyebilirsiniz. Bu durum iş hayatınız olmasa bile geçerlidir. Fakat bedeninizi dinlendirmenin ve pozitif düşüncelere sahip olabilmenin tek yolu bu değildir. Gün içerisinde hareket etmek kaybettiğiniz motivasyonunuzu bulmanızı sağlayabilir.

Kış aylarında hava oldukça soğuk olduğu için “Nasıl hareket edeceğim ki?” diye düşünebilirsiniz. Hareket etmek demek dışarı çıkmak, spor yapmak ya da gezmek demek değildir. Buradaki hareket, monoton hayatınızın dışına çıkmanızı sağlayacak bir aktivite gerçekleştirmenizdir. Yeni bir dil öğrenmek, yeni bir dans öğrenmek ya da yeni bir meditasyonu denemek gibi pek çok aktiviteyi hayatınıza ekleyerek motivasyonunuzu geri kazanabilirsiniz. Üstelik bu durum hobilerinizi, ilgi alanlarınızı, beceri ve yeteneklerinizi de geliştirecektir. Yani bir taş ile iki kuş vurmuş olacaksınız.

Renklenin

Genel olarak kış aylarında ağırlıklı olarak koyu renk giyimler tercih edilmektedir. Siyah, gri, bordo gibi renkleri kullanmak ruhsal açıdan sizleri kötü etkiler mi? Bunu hiç düşündünüz mü?

Her rengin bir anlamı olduğunu ve beynimizin bu anlamları algıladığını unutmamamız gerekir. Kış mevsiminde olmanız sürekli olarak koyu renkler tercih etmeniz gerektiği anlamına da gelmez. Motivasyonunuzu geri kazanmak istiyorsanız sadece biraz renklenmeye ihtiyacınız var! Dolabınıza farklı tonlarda kışlık kıyafetler eklemek, renk rutininizin dışına çıkmanıza yardımcı olacaktır. Buradaki püf nokta tamamen rengarenk giyinmek değildir. Bazı renkli kıyafetlerinizi diğer kıyafetleriniz ile yakıştırmak ve giymektir. Örneğin siyah elbisenin üzerine hardal rengi bir atkı takmak ya da bordo kıyafetiniz için koyu yeşil bir çanta kullanmak gibi…

Pozitif duygu ve düşüncelerinizi yeniden açığa çıkarmak istiyorsanız beyaz, mavi, sarı renklerini tercih etmelisiniz.

Kendinize Zaman Ayırın

Belki de en önemli madde budur: kendinize zaman ayırmak!

Kişisel ve fiziksel olarak kendinize zaman ayırmaktan bahsetmiyoruz. Gün içerisinde kendinize yalnız kalmayı hedeflediğiniz ve bu hedef doğrultusunda gerçekleştirmek istediğiniz zamanlar yaratmanızdan bahsediyoruz. Her gün en az 10 dakikanızı kendinize ayırmak, günlük stresinizi, negatif duygularınızı üzerinizden atmanıza yardımcı olur. Bu on dakika içerisinde televizyon izlemek istiyorsanız bile geçerlidir. Bizim önerimiz düzenli olarak yoga, pilates gibi vücudunuzu rahatlatacak egzersizlerinizin yanı sıra kendinizle baş başa kalacağınız kahve vaktinizin olmasıdır.