Kişiliğin Başvurduğun İş Pozisyonuna Ne Kadar Uygun?

Sahip olduğun iş deneyimleri, tecrübeler, yetenekler ve beceriler başvuru yaptığın iş pozisyonu için uygun olabilir fakat, başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de kişilik özellikleridir. Bireylerin sahip oldukları kişilik özellikleri, kurum kültürüne uygunluk, kurum değerleri ve vizyonu değerleri bakımından önem taşımaktadır. Kişilik özellikleri kurum kültürü, değerleri ve vizyonu ile çatışıyorsa, o bireyin, o şirkette başarılı, mutlu ve huzurlu olma ihtimali yoktur.

Her ne kadar tecrübeler ve yetenekler yeterli gibi görünse de kişilik özellikleri de oldukça önemlidir. Başvuru yapılan iş pozisyonuna ve şirkete uygunluk açısından İK uzmanları artık kişilik özelliklerine de dikkat etmektedir. Kişilik faktörü günümüzdeki iş başvurularında yüzde 70 oranında etkili olmaktadır. Peki İK uzmanlarının adaylarda aradığı kişilik özellikleri nelerdir?

Adaylarda Aranan Kişilik Özellikleri

İş hayatında adaylarda aranan kişilik özellikleri içerisinde ilk olarak iletişim becerileri yer almaktadır. Şirketler ve kurumlar, takım arkadaşları ile uyumlu bir şekilde çalışan, müşterilerle profesyonel bir şekilde ilgilenen personellere sahip olmaktan hoşlanır. Bir personelin iş hayatında başarılı olabilmesi için de bu beceriye sahip olması şarttır. Dolayısıyla İK uzmanları ilk olarak adaylardaki etkili iletişim becerilerine dikkat ederler. İş arama süreci içerisinde bıraktığınız iletişim izlenimi de bu nedenle önem taşır.

İkinci özellik ise karar alma konusunda adayların nasıl bir yol izlediğidir. Eğer aday, karar alma ve uygulama konusunda herhangi bir korku yaşamıyor, riskleri görebiliyor ve analiz edebiliyorsa, şirket o personele mutlaka sahip olmak ister. Gerektiği zamanlarda stres yönetimi yapabilmesi ve iş dünyasında alınan kararlara, yeniliklere uyum sağlanabilmesi için bu özellik mutlaka aranmaktadır ki bu özellik için yönetici pozisyonuna başvuru yapmanıza da gerek yoktur.

Tüm bunlara ek olarak adayın hızlı hareket edebilmesi de önem taşır. Personel aldığı kararları uygularken hızlı olmalıdır. Özellikle pazarlama, satış ya da hizmet sektörü içerisinde yer alınmak isteniyorsa, piyasadaki ilk kural hızlı olan tarafın kazandığıdır ve her personel bu bilinçle başvuru yapmalıdır. Aktif ve sonuç odaklı olan, zamana karşı yarışabilen personellere daima ihtiyaç vardır.

Etkili iletişim becerisine sahip, karar alma konusunda korkusuz ve aktif bir personel olmanız, iş başvurunuzun kabul edilmesi için kimi zaman yetersiz olabilir. Bu durumda da adayın itibar sahibi olup olmadığı ön plana çıkar. Çevresinde dürüst ve güvenilir birini görmek herkes ister. Hem iş hem de özel yaşam içerisinde itibar sahibi olmak, dürüst ve güvenilir biri olarak anılmak oldukça önemlidir. Sosyal becerileri destekleyen bu üç kavram, geniş bir network ağına sahip olunduğunun da bir kanıtıdır. Dolayısıyla adayların başarılarını sürdürebilmeleri, gittikleri etkinlik ya da gerçekleştirdikleri toplantı ve sunumlarda çalıştıkları iş yerini iyi bir şekilde tanıtabilmeleri, kurum kültürüne de uyum sağlayabilmeleri açısından bu özelliğe sahip olmaları gerekir.