Kişisel Gelişim İçin Neler Yapmalısınız?

Hem iş hem özel hayatınızda kişisel gelişim oldukça önemlidir. Kişisel gelişiminizi arttırmak ve biraz olsun zihninizi dinlendirmek istiyorsanız, her gün uygulayabileceğiniz yöntemler bulunuyor. Bu yöntemleri uygulayarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Her gün kitap okumayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Okuduğunuz her kitap, her satır, ufkunuzu genişletecektir. Kitap okumak, kişisel gelişim açısından oldukça önemlidir. Hem profesyonel meslek yaşantınız hem de günlük yaşantınız için faydalı olacak kişisel gelişim kitaplarını okuyarak başlayabilirsiniz.

Bir konu üzerinde uzmanlaşmaya çalışabilirsiniz. Bunun için hobilerinizi geliştirebilirsiniz. Sıradan olmayan farklı hobiler deneyerek, kişisel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz. Kültürel birikiminizin de artmasını sağlayacak olan hobileriniz, iş başvurularınızda da sizleri bir adım öne çıkaracaktır.

Kişisel gelişiminize en büyük katkıyı planlı ve programlı yaşayarak verebilirsiniz. Bunun için yapılacaklar listesi hazırlayabilir, günlük, haftalık ya da aylık planlar oluşturabilirsiniz. Bu sayede daha verimli ve yaratıcı olabilirsiniz.

Ruhunuzu ve zihninizi dinlendirmek, kişisel gelişimin temelidir. Bunun için belli aralıklarla meditasyon yapmanız da fayda vardır. Gün içerisinde daha dinç hissetmenizi sağlayacak olan meditasyonlar sayesinde, dinlenmiş bir zihne ve ruha sahip olabilirsiniz.

Kişisel gelişiminizi arttırmak istiyorsanız, geçmişe bir perde çekmeniz gerekir. Geçmiş yaşantınızda olan başarısızlıklar ve olumsuz tecrübeler konusunda pişman olmamalı, bu yaşadıklarınızdan dest çıkartarak geleceğinize yön vermelisiniz.

İnsanlarla sürekli olarak iletişim halinde bulunmanız da kişisel gelişiminizi arttıracak bir yoldur. İş hayatında “network” olarak adlandırılan iletişim ağınızı doğru bir şekilde oluşturursanız, insanlar hakkında bilgi edinebilir, farklı hayatları ve yaşam tarzlarını öğrenerek ufkunuzu genişletebilirsiniz.

Kimse Dört Dörtlük Değildir

Kimsenin dört dörtlük biri olmadığını fark etmelisiniz. Çevrenizdeki insanların ve sizin eksik olduğunuz konular olabilir. Eksiklerinizin farkında olup, onları kabul etmelisiniz. Bu eksikliği fırsata dönüştürmeyi öğrenmelisiniz. Bunun için de harekete geçmelisiniz.

Rekabet ortamı yaratarak kişisel gelişiminizi arttırabileceğinizi biliyor muydunuz? Kendinize bunun için bir hedef koyun ve hedefinizden çevrenizdeki insanlara bahsedin. Bu sayede sizinle aynı hedefte olan kişilerle rekabet ortamı oluşturabilirsiniz. Bu hedefi başaran kişilerden ilham alabilirsiniz.

Dama ve satranç oyunlarını öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Dama ve satranç gibi oyunlar, düşündürücüdür. Düşünce gücünü geliştirmek için bu oyunları tercih ederek kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz. Yeteri kadar oyuna hakim olduğunuzda, tek başınıza bu oyunları oynamayı deneyebilir, çift yönlü düşünceler üretebilirsiniz.

Duygularınıza hakim olmayı denemek, kişisel gelişimin en önemli detaylarından biridir. Nefrete nefretle cevap vermemeyi, sinirlilik halinde sakin kalabilmeyi öğrenmelisiniz. Bunun için bir koç ya da mentor yardımı alabilir, duygularınıza hakim olmayı öğrenebilirsiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.