Kişiselleştirilmiş Zaman Dilimi Nedir?

Pek çok girişimci, başarılı bir işletmenin ardında güçlü bir finansman, iyi bir fikir ya da çok başarılı bir ekip olduğunu söyleyebilir. Oysa girişimciliğin ve kar elde edebilmenin sırrı zamanı doğru yönetmekten geçer. Etrafınızda bulunan tüm iş kaynaklarını etkili ve etkin bir şekilde kullanabilmeniz için herkes tarafından en sınırlı bir şekilde kullanılan varlığı, zamanı, nasıl daha iyi yararlanabileceğinizi keşfederek yönetmeniz gerekir.

Herhangi bir personelin, girişimcinin, ekip liderinin ya da CEO’nun, kullandığı tek ortak şey zamandır. Aynı iş yerinde çalışıyor olabilirsiniz. İş yerinize geldiğiniz saatinizde aynı olabilir fakat herkes için eşit bir zaman dilimi vardır ve bu da yalnızca 24 saattir. Gününüzün en az 6 saatini uyuyarak geçirdiğinizi düşünürseniz geriye kalan 18 saat içerisinde yapabilecekleriniz kısıtlıdır.

Karlılık elde etmek ya da sermayesini güçlendirmek isteyen girişimcilerin pek çoğu, “güce” odaklanır. Oysa elde edilecek en iyi güç zamanı yönetmekten geçer. Eğer bugünü, dünden daha iyi yönetebiliyorsanız, düne göre daha başarılı ve güçlüsünüz demektir. İş yaşamında başarılı olmak için boş zaman harcamamaya dikkat etmeli ve zamanınızı verimli kullanmayı öğrenmeniz şarttır.

Kişiselleştirilmiş Zaman Dilimi

Herkesin günlük hayat içerisinde kişisel ve özel yaşamına ayırmış olduğu belli bir zaman dilimi vardır. Gün içerisinde kimi insan 6 saat uyurken kimi insan da 8 saat uyuyarak güne başlangıç yapmaktadır. Bu noktada önemli olan şey, kişiselleştirilmiş bir zaman dilimi yaratmaktır. Peki kişiselleştirilmiş zaman dilimi nedir?

Zaman yönetiminde bireylerin başarılı olabilmesi için kişiselleştirilmiş bir zaman dilimine ihtiyacı vardır. Bu yaklaşım, gün içerisinde herhangi bir görev ya da sorumluluğu yerine getirebilmeniz için neye, ne kadar süre ihtiyacınız olduğunu gösterecektir. Her insanın, benzersiz bir programa/plana ihtiyacı vardır. Program belirli dönemleri kapsamaları ve zamanı küçük dilimlere ayırarak oluşturulmalıdır.

Kişiselleştirilmiş zaman dilimi oluşturmak için çeşitli uygulamalardan da faydalanmanız mümkündür. Önceliğiniz bir hafta içerisinde hangi saatlerde neyi yaptığınızı tek tek not almak olmalıdır. Bu sayede hangi işi ya da görevi yerine getirirken ne kadar zaman harcadığınızı görebilir, size ekstradan zaman harcatan kötü alışkanlıklarınızı rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Fakat bu noktada da unutmamanız gereken nokta sizin bir robot olmadığınızdır. Duygularınız ve düşünceleriniz doğrultusunda hareket ettiğinizi göz önünde bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.

Not aldığınız bir haftalık zaman dilimi raporunuzda öncelikle hangi işleri yaparken fazladan zaman harcadığınızı tespit etmelisiniz. Ardından, hafta boyunca yerine getirmeniz gereken yeni görevleri listelemeli, bu listede en önemli ve zor olan sorumlulukları listenin başına almalısınız. Günlük programınızda ekstradan zaman harcadığınız tüm görevleri, önceliğinize göre değiştirmelisiniz. Örneğin iş yerinde 20 dakikalık bir mola yerine 5’er dakikalık molalar vermeli, artan zaman diliminde de görevlerinize yönelmelisiniz. Her artan zaman dilimi, sizi başarıya yaklaştıran adım olacaktır. Bu sayede, kişiselleştirilmiş zaman diliminizi hazırlamak, iş yaşamında da performansınızı etkileyecektir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.