Kıskançlık Hissinin Önüne Geçemezsin Ama Kontrol Edebilirsin!

Kıskançlık engellenebilir mi? Cevap veriyorum hayır. Kıskançlık belki engellenemez ama seni yönlendirmesine de izin vermek zorunda değilsin. Söyler misin, sen mi bedeninin ve düşüncelerinin sahibisin yoksa duyguların mı?  Herhalde sosyal hayatımıza en çok zarar veren şey kıskançlık olmalı. Çünkü kıskançlık günümüzü, haftalarımızı hatta hayatımızı cehenneme çevirebilecek yoğun bir duygu.

İkili İlişkilerde Kıskançlık Kontrol Altına Alınmalıdır!

Kıskançlık ikili ilişkilerde yaşanan problemlerden biridir. Her iki tarafı süreğen bir mutsuzluğa ve gerginliğe itebilecek güçtedir. Önüne geçilebilir bir şey olması güzel bir haber, değil mi? Şimdi şunu düşünmelisin, kıskançlığı hissettiğin an hemen harekete mi geçiyorsun?

Eğer hemen harekete geçiyorsan, sıkıntı başlıyor demektir. Peki, kıskançlığının sonuçları ne oldu, boş mu çıktı yoksa altları dolu muydu?

Ben ona güveniyorum ama çevreye güvenmiyorum diyorsan ve kıskançlıklarının sonuçları hep boşsa, bir şeyler yanlıştır. Yanlışlıkta senin davranışlarından başlıyor demektir. Eğer kıskançlık hissinle hareket etmen işleri kötüleştiriyorsa demek ki sorun bu noktadır. Bu noktanında çözüme ulaşması gerekir.
Kıskançlık hissinin önüne geçemeyebilirsin, anlarım. Karşındaki insanı suçlamanı ya da kısıtlamanı anlayamam. Karşındakini kontrol etmek yerine hislerini kontrol etmeyi öğrenmelisin! Kıskançlık hissinin önüne geçemiyorsan, hisle hareket etmemeyi öğrenmek gerekir.
Kendini şu soruları sor. Neden seninle birlikte, senden çıkarı ne, paranı mı kullanıyor, çok yakışıklı ya da güzelsin diye seninle hava mı atıyor? Hayır, sevdiği için seninle. Başka birini de sevebilir, onunla evlenebilirdi ama seninle. Bu yüzden kıskançlıkla hareket etme, kıskançlık hissi bedenini sardığında, onun seninle sevdiği için birlikte olduğunu hatırlat kendine. Belki bu sayede kıskançlığını kontrol altına alabilirsin.

 Herkes Kıskançlık Duygusunu Yaşar

Kıskançlık duygusunu hepimiz yaşıyoruz. Önemli olan bununla nasıl başa çıktığımız. Siz, kıskandığınız zaman karşı tarafı suçluyor ve kısıtlamaya mı çalışıyorsunuz?
Bu duyguyu engelleyemezsiniz. Bu yüzden onunla yaşamayı öğrenmeniz gerekiyor. Engelleyebileceğin şeylere odaklanalım. Onu kısıtlama konusunda kendini engelleyebilirsin! Onu suçlamayı bırakabilirsin! Bunlar senin elinde olan şeyler. Kısıtladığında seni aldatmayacak ya da bırakmayacak değil. Hatta ilişkinizde sorunlar başlar ve sırf bu nedenle bile ayrılabilirsiniz.
Eğer alt nedenleri boşsa boş varsayımlardan oluşur. Bu durumlarda onun seni seviyor olduğunu sakın unutma. Çünkü farklı bir nokta yoksa zaten seni sevdiği için seninle birliktedir. Kendini bu yönde telkin etmen olayları farklı ele almanı sağlayabilir.
Hepimizin terk edilme ve aldatılma ihtimali var. Bu seni diğer insanlardan daha çok geriyor olabilir. Bu noktada da ihtimalleri kabullenmen kıskançlığının sonuçlarını engellemen konusunda yardımcı olabilir. Çünkü hayatınızda biri olsun olmasın daima riskler vardır.

Bazı İnsanlar Çok Kıskançtır!

Çok kıskanan, kıskanan ve hiç kıskanmayan insanlar vardır. Sen hangi insanlardansın? Bazılarımız, ilişkilerini kıskançlık krizleri ile bunaltır. Bunun nedeni aslında geçmişe dayanıyor. Çok kıskanan insanlar, çocukluk döneminde güvensizlik, yetersizlik gibi duygularla boğuşmuş olabilirler. Bu travmalar günümüz ilişkilerini etkilememelidir. Kaynağı geçmişte olan sorunların bugüne taşınmış olması, hiç alakası olamayan birinden çıkarmak oluyor.
Bu durumun farkına varman gerekiyor. Asıl korkun geçmişinde saklı olabilir. Korkularını fark et ve onlarla yüzleş. Kıskançlık probleminin altında başka birinin seni aldatmış olması yatıyor olabilir. Farkına var! Şu an hayatındaki insan bambaşka biri ve geçmişindeki sorunlarını ondan çıkarman doğru değil. Onu başkaları yüzünden suçluyor olman, karşı tarafta çaresizlik oluşturur. Çünkü yapmadığı şeyler yüzünde suçlanıyor ve kendisini açıklaması için de bir yol yok.
Kıskançlığı yoğun bir şekilde hissettiğinde, geriye dönmelisin. Bunun nedeni geçmişinde yaşadığın bir olay mı? Eğer cevabın evetse ve kıskançlığın geçmişe dayanıyorsa, onun suçu olmadığını kendine hatırlatmalısın.

Sevdiğin İnsana Güven!

Kıskançlık durumunda kendi davranış ve düşüncelerini gözden geçirdikten sonra her şey yoluna girecek. Karşındaki insana güven çünkü güvenmek zorundasın. Eğer aldatmak istese aldatır ve gitmek isterse gider. Durumu kontrol altına almaya çalışman bir şeyi değiştirmez. Aksine yoğun şekilde kıskançlık krizleri ihtimali güçlendirir. Çünkü ilişki olumsuz bir hal alır. Bu yüzden hayatındaki insan güvenmelisin.
Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.