Kitap Okuyan Öğrenciye Ücretsiz Buz Pisti

İstanbul Sultangazi Belediyesi tarafından hizmet vermeye başlayan buz pisti için etkinlikler düzenlendi. Yeni dönemde hizmet verecek olan buz pistinde milli sporcu Selin Akbulut dans gösterisi yaptı.

İstanbul Sultangazi Belediyesi, şehir merkezinde bulunan buz pistinin açılışını gerçekleştirdi. Açılış töreninde konuşma yapan İstanbul Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, kış sporları kültürünün şehir merkezlerinde yaygınlaştırılmasının önemli bir detay olduğunu belirtti. Altunay, kış sporu kültürünü yaymak adına buz pistinin çocuklara ve gençlere hizmet edeceğini ifade etti.

Etkinlikler Düzenlendi

Buz pistinin açılışında birçok etkinlik düzenlendi. Milli sporcu Selin Akbulut buz pisti üzerindeki dans gösterisini sunduktan sonra Sultangazi Belediyesi Buz Hokeyi Takımı özel maçını pist üzerinde gerçekleştirdi.

Öğrencilerin katıldığı etkinlikte gösteriler heyecanla ve ilgiyle izlendi. Özellikle buz hokey takımı tarafından yapılan maç öğrencilerin oldukça ilgisini çekti. Pistin açılış töreninde konuşma yapan Sultangazi Belediye Başkanı Altunay, buz pistinin 9 yıldır hizmet faaliyetinde olduğunu da belirtti.

Bin 200 Metrekarelik Buz Pisti

Sultangazi Belediyesi tarafından hizmete sunulan buz pistinin alanı bin 200 metrekare olarak açıklandı. Bin 200 metrekarelik buz pisti üzerinde çocuklar ve gençler aileleriyle birlikte kış sporu faaliyetini gerçekleştirebilecek.

Pistin oldukça güvenli olduğunu belirten Belediye Başkanı Altunay, çocukların spor dünyasının bu şekilde gelişeceğini ve çocukların spor yaptıkça sağlıklı ve mutlu olacağını ifade etti. Spor merkezlerini yaygınlaştırmak adı altında çalışmalara devam edileceğinin altını çizdi.

Sporun çok önemli bir aktivite olduğunu da belirten Sultangazi Belediye Başkanı, “Buz pateni çocukların vücut dengesini sağlarken, ayak kaslarını güçlendiriyor. Pistte kaymak konsantrasyon gerektirdiğinden dikkat dağınıklığını da önlüyor” açıklamasında bulundu. Çocuklar buz pistinde kayarak hem spor yapabilecek hem de zihinsel kabiliyetlerini geliştirebilecek.

Tören açılışında konuşma yapan Milli Sporcu Selin Akbulut ise “Dans etmeyi çok seviyorum. Antrenmanlarım buz pisti üzerinde gerçekleşiyor. Buz pistinin Sultangazi de açılmasından mutluluk duydum.” diyerek düşüncelerini aktardı.

Dans gösterisiyle büyüleyen Akbulut, Türkiye Buzpateni Federasyonu Başkent Ümitler Şampiyonası A kategorisinde Türkiye 1.si olarak milli sporcu olmaya hak kazanmıştı.

Kitap Okuyan Öğrenciye 3 Ay Ücretsiz Hizmet

Açılış töreninde konuşma yapan Sultangazi Belediye Başkanı Altunay, öğrencilere sevindirici bir haber de verdi. Öğrencilerin okumuş oldukları bir kitabı getirerek kayıt olması halinde buz pistini 3 ay boyunca ücretsiz olarak kullanabileceğini açıklayan Altunay, bu uygulama sayesinde çocuklardaki kitap okuma oranının da artacağını ifade etti.

Buz pistinde paten yapmak isteyenler belediyenin internet adresi üzerinden randevu alıp buz pistini 10.00 ile 21.00 arasında kullanabilecekler. Öğrenciler için de aynı saatlerde buz pisti ücretsiz olarak hizmet verecek.

Öğrencilerin ücretsiz üyeliğinin devam etmesi için her ay okumuş oldukları bir kitabı buz pistine getirmesi gerekecek. Bu sayede buz pisti öğrenciler tarafından kitap okudukları müddetçe ücretsiz olarak kullanılabilecek. Dolayısıyla öğrencilerdeki kitap okuma oranı artmış olacak.