Kolay İngilizce Öğrenme Tekniği

Yabancı dil öğrenirken zorlananlardan mısınız? Eğer İngilizce öğrenmek istiyor ama bu konuda başarısız olduğunuza inanıyorsanız daha bizim yazımızı okumamışsınız demektir. Size sunacağımız kolay İngilizce öğrenme tekniği ile öncelikle nasıl bir yol haritası çizeceğinizi bileceksiniz. Çizmiş olduğunuz bu yol haritası ile İngilizce öğrenmeniz çok daha kolay olacaktır.

İngilizce öğrenme konusunda öncelikle bir iskelet oluşturuyoruz. Bu iskelet üzerinde çalışarak ona et kazandırmak ve canlı tutmak sizin elinizde. İngilizce öğrenmenin temelini kavradığınız an çok daha hızlı bir şekilde İngilizce öğreneceğinizden ve geliştireceğinizden emin olabilirsiniz.

Cümle Öğelerinin Kullanım Yerlerini Öğrenin

İngilizce öğrenirken şanslı olduğumuz çok güzel bir özellik var. İngilizce dili, Türkçede olduğu gibi sondan eklemeli bir değil. Kelimelere mastar ekleri, zaman ekleri gibi ekler getirilmez. Bu sebeple cümlelerin içerisinde bulunan öğeler nerelere getirilir. Hangi öğeden sonra hangisi getirilmelidir konularını öğrenmek İngilizce öğrenmek konusundaki ilk adımınız olmalıdır.

Zaman Kavramı (Tense) Üzerine Çalışın

İngilizce, Türkçe gibi sondan eklemeli bir dil değildir dedik. Örneğin gelmek fiilini ele alalım. Biz duruma göre gelmek fiilini geleceğim, geldim, geliyorum, gelebilirim, gelmiştim gibi kelimeler türetebiliyoruz. Ancak İngilizcede tüm bunlar yok. Sadece gelmek var. Ancak elbette ki bu fiilin yüklem olduğu zamanlarda hangi zamanlara ait olduğunu belirten özel durumlar var. Sadece zaman bakımından cümleleri ele alıp birbirleri ile karşılaştırarak cümlelerde tense (zaman kavramı) çalışmanızı kolayca sürdürebilirsiniz.

Düzensiz Fiillerin 3 Formunu Ezberleyin

İngilizcede bir cümleye geçmiş zaman anlamı katmak için fiillere bazı ekler getiriyoruz. Bu fiillere eklenen ekler her zaman aynı ve her kelimede sabit. Ancak! Düzensiz fiiller de var. Bunlar toplamda 180 kadar olsa da en sık kullanılan fiiller tablosu yaklaşık 50 tanedir. Bunlar maalesef ki ezberlenmesi şart olan kelimelerdir. Aksi halde zamana bağlı olarak özellikle de geçmiş ile ilgili doğru cümle kurmak imkansız olacaktır.

Her Gün En Az 5 Kelime Ezberleyin

Cebinizde taşıyacağınız bir not kağıda kendinize göre belirlediğiniz sayı kadar kelimenin İngilizce ve Türkçelerini yazın. Aklınıza geldikçe cebinizden bu kağıdı çıkarıp okuyun. Gün sonunda bu kelimeleri ezberleyerek her gün yeni kelimeleri kullanabilir hale geleceksiniz. İngilizce öğrenmeniz sıranızda en önemli çalışmalardan bir tanesinin de kelime ezberleme olduğunu unutmamalısınız.

Gördüğünüz Nesnelerin İngilizcelerini Hatırlamaya Çalışın

Gün içerisinde gözünüze takılan her nesnenin İngilizce isimlerini aklınıza getirmeye çalışın. Kazanacağınız bu alışkanlık sayesinde İngilizce öğrenme hızınızın artacağı gibi öğreneceğiniz İngilizcenin çok daha akılda kalıcı ve unutulmaması üzerine de pratik yapmış olacaksınız. Yabancı dil nankördür derler ya gerçekten doğudur. İlgilenilmediğinde unutulması son derece kolaydır. Bu sebeple öğrenme metotlarınızı sağlam zeminler üzerine kurarsanız, İngilizceniz çok daha uzun süre hafızanızda kalıcı bir şekilde duracaktır.

Günlük Kullandığınız Cümlelerin İngilizcelerini Düşünün

Akılınızdan geçen cümleleri İngilizceye çevirmeye çalışın. Bunu sesli olarak gerçekleştirebileceğiniz gibi içinizden de yapabilirsiniz. Asla mükemmeliyet aramayın. Başlarda zorlanmanız gayet normal. Pes etmek yok! Bu alışkanlığı kazandığınızda her geçen gün kuracağınız cümleler biraz daha eksiksiz olmaya başlayacaktır.

Seviyenize Uygun Olan İngilizce Kitaplar Okuyun

Beginner ve Elementary olarak isimlendirilen başlangıç seviyesinden başlayıp advance olarak isimlendirilen ileri derece İngilizce kullanıcılarına hitap eden kitaplar mevcut. Sizler beginner ve elementry seviyelerine ait olan kitapları alarak içerisindeki cümleleri ezberlemeye ve kurtulan cümlelerin yapılarını inceleme başlayabilirsiniz. Başlarda tek bir sayfayı belki zor bir şekilde okuyabilirsiniz.  Ancak birkaç haftanın ardından o seviyeye ait kitaplarda çok daha hızlı okuma ve okuduğunu anlama becerisine sahip olabileceksiniz.