Korkularınız ile Yüzleşmeye Hazır mısınız?

Hepimizin kendimize göre küçüklü büyüklü korkuları var. Korku nedir bilmem diyen bir insanın mübalağa sanatından faydalandığı açıkça ortadadır. Çünkü hiçbir şeyden korkmayan bir insanın olması mümkün değildir.

Peki sizin korkularınız nelerdir? Yalnızlık? Yükseklik? Aldatılmak? Terk Edilmek? Karanlık? Herkesten gizlediğiniz ve belki de kendinize bile itiraf edemediğiniz korkuları da bu sorunun cevabına dahil etmeyi unutmayın ve son sorumuza hazır olun. Korkularınız ile yüzleşmeye hazır mısınız?

İnsanlar Bilmediği Şeyden Korkar, Bilmediğinizi Öğrenin

Bilmediğimiz şeyler korku duygusunu getirir. Örneğin karanlık korkunuz varsa bunun en büyük nedeni görmediğiniz şeyler üzerinde kontrolünüzün olmaması korkusudur. Kontrol sizde olmadığı için de çevrenizden size ne zarar gelebileceğini bilmez ve korku hissine kapılırsınız.

Şimdi düşünün karanlıktasınız ve neler olabilir? Başınıza neler gelebilir? Korkacağınıza değecek kadar bir durum ile karşılaşır mısınız?

Eğer odanızda otururken elektrik kesilmişse ve o an korkuya kapılmışsanız muhtemelen o an hayal gücünü devreye sokmuşsunuz demektir ve bu hayal gücünüzün kurduğu olasılıklarda da hep kötü şeyler vardır. Hırsız gelir mi? Canavar çıkar mı? Ya da daha kötüsü sizin için neyse o gelir aklınıza… Sonucunda ise korkarsınız. Oysa bu korkuyu size yaşatan karanlık değildir. Bizzat kendiniz korkmak için uğraşır ve sonunda da kendinizi korkutursunuz.

Korktuğunuz her ne varsa altında yatan nedenler üzerine düşünün ve hepsini birer kağıda yazın. Ardından bu korkunuzun mantıklı bir yanı var mı diye bir durum değerlendirmesi yapın. Korktuğunuz şeylerin neler olduğunu öğrendiğinizde çoğu korkunuzun zaman içerisinde kendiliğinden yok olmaya başladığına şahit olacaksınız.

Korktuğunuz Şey Başınıza Gelirse Ne Olur?

Bir önceki aşamada kağıda yazdığınız şeyleri uygulama cesaretiniz var mı? Ya korktuklarınız başınıza gelirse ne olacak? Farz edelim ki yalnızlıktan korkuyorsunuz. Yalnız kaldığınızda ne olacak? Kendinizi mutlu edecek şeyler bulamaz mısınız? Örneğin kitap okumak, online oyun oynamak, yemek yapmak, çiçek yetiştirmek gibi hobileriniz ile zaman geçirerek pekala da kendinizi mutlu edebilirsiniz. Peki korkunuz neden hala var o zaman? Bu düşünce akışına devam ettiğiniz sürece korkularınızın önemli ölçüde azaldığını sizler de fark edeceksiniz.

Korkularınızla Yüzleşmeye Cesaretiniz Var mı?

Korktuğunuz şeyler başınıza gelmeden önce siz onun üzerine gidin. Karanlıkta oturun ve bakın bakalım neler oluyor. Bazılarımız kedi ve köpekten hatta kuş gibi minicik hayvandan korkar. O zaman yaklaşın bakalım ne olacak? Korkularınız ile yüzleşmeye cesaretiniz var mı?

Artık Korkunuzu Nakavt Etme Zamanı

Yukarıda listelediğimiz tüm alternatifleri okuyup korkunuza uygun olan çözüm yolunu uyguladıysanız artık korkunuzu nakavt etme vakti geldi. Eğer bunu başarmışsanız korktuğunuz ve hep beni bulur dediğiniz şeyler de karşınıza çıkmamaya başlayacak. Neden mi? Çünkü insanlar korktukları şeyleri bir mıknatıs gibi kuvvetli bir şekilde kendine çeker. Siz korkularınızı yendiğinize göre çekim gücünü iptal etmiş oldunuz.