Korkularınızın Üstesinden Gelmenizin Yolu: Egolarınızdan Kurtulmak

Yaradılış gereği temel duygularımızdan biri de korkudur. İnsan korktuğu müddetçe çabalamak ister. Çünkü korku, madalyon gibidir. Bir yüzünde bilinmezlikten ötürü ortaya çıkan korkular vardır, bir yüzünde ise egolar… Korku duygusunun oluşmasında egoların payı büyüktür. İnsan egosu arttıkça, hissettiği korku da aynı ölçüde artacaktır. Bu duygunun üstesinden gelmek için egolardan kurtulmak gerekir. Bir insan egolarından arınabilir mi? Egolardan kurtulmak için ne yapılmalıdır?

İnsan, ergenlik dönemine yani bilinçli bir birey olana kadar hayattaki zorlukların farkına varmaz. Bilinçli bir birey olana kadar kişisel, fiziksel, ruhsal ve ekonomik alandaki tüm ihtiyaçlar karşılanmaktadır. Bu ihtiyaçlar karşılanmadığı takdirde birey, hayat içerisinde yaşanan zorlukları fark edecektir. Sorumluluklar artacak, yeni roller edinilecektir ve tüm bunların hepsi bireyde korku, endişe, kaygı gibi duyguların ortaya çıkmasına sebep olur. İnsan kendine sıklıkla şu soruları sorar:

  • Ben kimim?
  • Ben nasıl biriyim? Karakteristik özelliklerim neler? Dışarıdan nasıl biri olarak görünüyorum?

Hayat, kendi kararlarınızı almaya başladığınız andan itibaren değişir. Kendi kararlarınızı almaya başladığınız zamandan itibaren çevrenizdeki insanlar tarafından eleştirileceğiniz anlamına gelecektir. Kimi insanlar aldığınız kararları beğenirken kimileri olumsuz eleştiriler sunarak motivasyonunuzu düşürebilir. Bir süre sonra “Çevremdeki insanlar ne der?” korkusunun üzerinizde oluştuğunu fark edersiniz. Bu korku, suçlandığınızı ve beğenilmediğinizi hissetmenize sebep olur. Zaman içerisinde de kendinize olan güveninizi kaybeder, kaygılarınız arasında boğulursunuz.

Hem iş hem de özel yaşamda başarılı olmak için ego sahibi olmak önemlidir. Fakat egonun yüksek olması ya da düşük olması da problem yaratmaktadır. Egolarınızın üstün gelmesi, hayatta korkularınızın artmasına neden olur. Yüzleşmeniz gereken pek çok problemle karşılaşırsınız. Tüm bunların üstesinden gelmek için öncelikle kendinizle yüzleşmeniz gerekir. Kendinizi ne kadar iyi tanırsanız, korkularınızın esiri olmaktan o kadar uzaklaşırsınız. Tüm güçlü ve zayıf yönlerinizle kendinizi bilmeli ve tanımalısınız. Kendini bilen insan, egoya ihtiyaç duymayan insandır. Her zaman için ne yaptığınız bilir. Dolayısıyla korku hissi yaşamaz ve kendisini güvende hisseder.

Sürekli olarak negatif düşünceye sahip olmak da ego duygusunu tetiklemektedir. Hırs yapar, küçümsendiğinizi düşünür ve kendinizi küçümsenmeyecek biri olarak görmeye başlarsınız. Fakat bir süre sonra, insanların size olan davranışlarının da etkisiyle, kendinizi korkularınızla mücadele ederken bulursunuz. Bu duruma düşmemek için negatif duygu ve düşüncelerden uzak durmanız şarttır. Negatif düşünceler, gerekli fırsatları görmenizi ve iş yaşamıyla özel yaşamınız arasında denge kurmanızı engellemektedir.

Hayatı bir bumerang gibi düşünmelisiniz. Nasıl fırlatırsanız fırlatın, size geri dönecektir! Nasıl davranırsanız, düşünürseniz alacağınız karşılık da o şekilde olacaktır. Olumlu düşünürseniz olumlu, olumsuz düşünürseniz olumsuz olacaktır. Kaygılarınız arttıkça, başarısız olma potansiyeliniz artacaktır. Evrene ve çevrenize yollayacağını mesajlara bu nedenle dikkat etmelisiniz!