Kötü Ayrılıkların Yası Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor?

Her ilişki mutlu sonla bitmez. Bazı ilişkiler için bitiş süresi çok hızlı olurken, bazı ilişkiler yıllar sonra bitebilir. İlişkileri bitiren sebepler hakkında konuşmayacağız bugün. İlişkilerin bitmesinin ardından hissettiklerimiz hakkında konuşacağız. Birilerimiz bitişleri kolay kabullenip yeni hayatına çok hızlı adapte olurken, birilerimiz için bitişi kabullenmek ve yeniden başlamak son derece sancılı olabiliyor. Sizin en son ilişkiniz neden bitmişti? Bu soruya çok şaşırtıcı cevapların geleceğinden eminim.

Bizi ayrılıklarda en çok yaralayan durumlar neler? Bir ilişki başlarken nasıl mutlu hissettiğinizi ve ayaklarınızın yerden kesildiğini hatırlıyor musunuz? Karşınızdaki kişi ne kadar etkileyici ve nazikti öyle değil mi? Peki ilişkiyi bitirirken yaşadıklarınız size neyi anımsatıyor. Bazen bulutların üzerinde hissettiğimiz, sonsuza kadar süreceğini düşündüğümüz ilişkiler bizi ne kadar yanıltıyor öyle değil mi? Çok güzel anılar biriktirdiğimiz ve çok sevdiğimiz insanların bize olan vedası bazen hiç tahmin etmediğimiz şekilde gerçekleşebiliyor. Hiç ayrılık gerekçesi sunmadan engellemek, ayrılmak istediğini söyleyip uzun bir sessizliğe gömülmek, kırıcı ve hak etmediğiniz bir ayrılık konuşması yapmak bla bla bla… Bu listeyi uzatabiliriz. Dürüst olmayan ve gerçeği yansıtmayan açıklamalarla bitirilen ilişkileri atlatmak çok daha zor. Aslında hak etmediğiniz bir süreci size yaşatan insanı hemen unutmanız ve yolunuza devam etmeniz gerekiyor ancak hiç sanıldığı gibi olmuyor öyle değil mi? Hatta konuşamadığınız ve anlayamadığınız için bu yas süreci sandığınızdan daha fazla sürüyor.

Korkak Ayrılık Konuşmalarının Anlamı Ne?

Bazen konuşulmadan terk edildiğimiz ayrılıkların yasını yıllarca tutarız. Çünkü bu süreçte sadece sevdiğimiz insanın yokluğuna alışmaktan başka pek çok soru işaretini tek başımıza anlamlandırmak zorunda kalırız. Egonuzun nasıl zedelendiğini düşünsenize. Hak etmediğiniz bu muameleyi ve egonuzu düşündükçe kafanızda bu ilişkiyi bitirmek sandığınız kadar kolay olmayacak.

Bir dönem ‘sorun sende değil bende’ klişesi vardı. Bu karşı tarafı kırmadan hayatından çıkarmanın bir bahanesiydi. Hatta pek çok komedi dizisine konu olan bu sahneleri insanlar yıllarca gerçek yaşamlarında kullandılar. Zaman içerisinde bu durum mutasyona uğradı. ‘Arkadaş kalalım’ ya da ‘Bir ilişkiye hazır değilim’ halini aldı. Peki tüm bunların gerçek anlamı ne? Biz tercüme edelim. ‘Seninle birlikteyken iyi vakit geçirdim ve belki de seni kendim için kullandım. Ancak ne istediğimi anlamak için yeterince olgun biri değilim. Bu yaşadıklarımdan ve senden sıkıldığım için yeni maceralara adım atmak istiyorum’ demek olan bu cümleler iyi insan imajını yıkmak istemeyen pek çok kişi tarafından hala kullanılıyor.

Bu insanlar ilişkinin sonunu daha yumuşak bir şekilde tamamladıkları zaman hayatlarına herhangi bir şekilde suçluluk hissetmeden devam edebilecekler. Böyle bir sonu kim hak eder ki? Ama en başından beri bu insanların sizi hayatlarına dahil etme amaçları yoktu. Yeterli açıklamayı alamamış olmak, hayal kırıklığına uğramak ve bir insan üzerinde hayal kurmaya başladıktan sonra yanılmak.. Ne kadar ağır ve yıkıcı olduğunu biliyoruz. Size cevaplanmamış pek çok soru işareti, ego zedelenmesi ve hayal kırıklığı bırakan bu insanların yasını tutmak daha uzun sürebilir. Ancak onlardan vazgeçmeyeceğinizi bilerek sizden vazgeçmeyi tercih eden bu insanlar için daha ne kadar üzüleceksiniz? Hayata devam etmek, yeniden iyi hissetmek, yeniden aşkı tatmak ve mutlu olmak için bu insanlara ihtiyacınız yok. Bu insanlar sizin hayat enerjinizi sömürüp sizi ruhsuz bırakmaya yemin etmiş kişiler. Dışarıda iyi insanlar ve güzel seven kişiler hala var. Bu sebeple hemen şimdi tuttuğunuz yası sonlandırın ve kendiniz için harekete geçin. Eminiz ki çok kısa sürede yaşadığınız tüm kırgınlıkları unutturacak ve yaralarınızı hiç olmamış gibi saracak o güzel insanlarla karşılaşacaksınız.