Küresel Isınma Artıyor! İklim Değişikliğini Tespit Edebilen Son Nesil Olabiliriz

Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından 2018 yılı Küresel İklim Raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre küresel ısınma tehdidi her geçen gün artıyor. Rapor sonuçlarına göre küresel ısınma bir kez daha gündeme geliyor.

Yaşanan iklim değişikliklerini gözler önüne seren raporda, iklim değişikliğini anlayabilen ve tespit edebilen son nesil olduğumuza dair ifadeler yer alıyor. Bu rapora göre küresel ısınmayı kontrol altına alabilecek son nesil bizleriz.

Küresel ısınma kontrol altına alınmazsa dünyada birçok felaket yaşanmaya başlanacak. Önlem alınmadığı takdirde yaşanacak yüzyıl sonuna kadar sıcaklıklar en az 5 derece kadar artacak.

Küresel Isınmayı Durduracak Son Nesiliz

Euro News haber kanalından Enis Günaydın tarafından yapılan habere göre Dünya Meteoroloji Örgütü Başkanı Petteri Taalas, iklim değişikliklerinin engellenmesi hakkında yorumlarda bulundu. Taalas, “İklim değişikliğini tamamen anlayabilen ilk jenerasyonuz ve bu konuda bir şeyler yapabilecek sonuncusuyuz.” ifadelerini kullandı. Taalas’a göre küresel ısınmayı önleyebilecek son nesil olarak dünyada yer alıyoruz.

Konuşmalarına “Sera etkisi yapan gazların yoğunluğu yine rekor seviyelere ulaştı ve eğer bu trend devam ederse yüz yılın sonuna kadar sıcaklıklar 3 ila 5 derece artabilir.” ifadeleriyle devam eden Taalas, önlem alınmadığı takdirde insanların bu sıcaklıklarda yaşayamayacağını ve doğanın tahribatının günden güne hızlanacağını ifade ediyor.

En Büyük Etken Fosil Yakıtlar

Küresel ısınmayla ilgili açıklanan rapor hakkında açıklamalarda bulunan Dünya Meteoroloji Örgütü Başkanı Petteri Taalas, küresel ısınmanın artmasındaki en büyük etkenin fosil yakıtlar olduğunu belirtiyor. Taalas aynı zamanda Türkiye’nin en fazla sıcaklık artışı yaşayan ülkelerden biri olduğunu da ifade ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı olan Donald Trump, kendi hükümetinin iklim değişiklikleri konusunda hazırlıklı olduğunu belirterek, iklim değişikliklerinin ülkelerdeki ekonomilere büyük ve ciddi zararlar verebileceğini ifade etmişti. Açıklanan raporu inandırıcı bulmadığını da belirten Trump, bu durumda ülke ekonomisinde büyük zararlar olacağını ama böyle bir zararın söz konusu dahi olmadığını belirtti.

En Sıcak Sene Yaşandı

Açıklanan rapor sonuçlarına göre 2018 yılı sıcaklıklarına bakıldığında en sıcak yılın yaşandığı tespit edildi. İklim uzmanları tarafından hazırlanan rapor, Kuzey Kutbu ve Türkiye’nin en yüksek sıcaklık artışları yaşanan yerler olduğunu belirtti. Türkiye’deki sıcaklık artışının normalden 2-3 derece fazla olduğunu belirten rapora göre Türkiye en sıcak yılı yaşamış oldu.

Aynı zamanda sıcaklık artışının en çok yaşandığı yerler içerisinde Avrupa ve Orta Doğu’da yer alıyor. Orta Doğu’daki sıcaklık artışının Avrupa’dan daha yüksek olduğu da belirtiliyor.