KYK Kredi ve Burslara 1 Liralık Zam Yaptı

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından bu yıl, öğrencilere verilen kredi ve burslar için 30 TL’lik zam yapıldı. Yapılan zamla birlikte burs ve krediler aylık 500 liraya denk geldi. Günde sadece 1 liraya denk gelen zaman öğrenciler tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Türkiye’de artan enflasyonla beraber birçok öğrenci burs ve kredilere yapılacak olan zammı merak ediyordu. Yapılan zamla beraber burs ve kredilerinin 500 lira olduğunu ve bu zammın günde sadece 1 liraya denk geldiğini gören öğrenciler, hem zam hem de Ziraat Bankası’nın futbol kulüplerine ait borçlarını kapatmasına yönelik olarak “Ellerindeki imkanları öğrencilere kullanmadıkları ortaya çıkıyor” yorumunu yaptı.

Yapılan zamma yönelik eleştirilerde bulunan öğrencilerin genel olarak yorumu ise zammın “yetersiz” olduğu yönündeydi.

Enflasyon Oranında Zam Yapılmalı

ODTÜ Biyoloji Bölümü Hazırlık öğrencilerinden biri, yapılan burs ve kredi zammıyla ilgili olarak yetersiz bir miktar olduğunu ifade etti. Yapılan zam ile enflasyon rakamlarını karşılaştırdığında yeterli bulmadığını söyleyen Melisa, en temel ihtiyaçlarından biri olan kağıdı bile alamadığını, kağıt alacakken iki kere düşünmek zorunda kaldığını belirtti.

ODTÜ İktisat Bölümü birinci sınıf öğrencisi ise bir buçuk senedir KYK bursu aldığını fakat bu bursun tam olarak eline geçmediğini belirtti. Burslara en az 250-300 TL zam yapılması gerektiğinin de altını çizen iktisat bölümü öğrencisi, birçok sosyal faaliyete katılamadığını ve bunları gözden çıkardığını ifade etti.

Her Şeye Zam Geliyor

Hacettepe Eğitim Fakültesi’nde bulunan öğrenciler ise burs ve kredilere yapılan zamların diğer ürünlere yapılan zammı karşılamadığını belirtiyor. Evde kaldığını belirten öğrencilerden biri “Ben mutfak alışverişinden doğalgaza, yol parasından kitap harcamalarına kadar artan fiyatlar karşısında ne yapacağımı bilemiyorum. Hem okuyup hem işe girmeyi denedim ama o da yetmedi. İşte çalışmak zorunda olan bir öğrenciye aldığı maaş bile yetmezken 30 TL zammın kime nasıl bir katkısı olabilir?” diyerek tepkisini gösterdi.

Eskiden 3 Tabak Yemek Alabiliyordum

Bir diğer Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişim bölümü öğrencisi ise yurtta kaldığını belirterek dönem başında yurttaki yemek fişlerine zam yapıldığına dikkat çekti.

“Eskiden 3 tabak yemek alabiliyorsak şimdi onu da alamıyoruz. Krediye yapılan zamlar da yine aynı şekilde enflasyonun bu kadar fazla olduğu, krizin her yerden vurduğu bu zamanlarda yapılan zam da bir işe yaramıyor. İhtiyaçlarımız eskiye göre daha da karşılanamaz durumda” diyen öğrenci, otobüs bilet fiyatlarının da zamlandığını ve memleketine nasıl geri döneceğini bilmediğini ifade etti.

KYK 280, Yol Parası 105 TL

“Kaldığım KYK yurdunun aylık ücreti 280 TL. Yurt ve üniversitede yediğim yemekten sonra cebime burstan 130 TL kalıyor. Yol parası da aylık 105 TL. Benim cebimde ay sonunda burstan kalan sadece 25 TL. Onunla da yazı tura atmaktan başka bir şey yapamazsın.” diyen Ankara Üniversitesi İktisat bölümü öğrencisi, bursunun hiçbir masrafını karşılamadığını bu şekilde ifade etti.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.