Lavanta Yağının Bazı Faydaları

Lavandula, lavendar ve lavande olarak da bilinen lavanta ballıbabagiller familyasından bir bitkidir. Yeşil renki ve hoş kokulu lavantalar bir metreye kadar uzayabilir. Bir yılı doldurduktan sonra gövdesi odunsulaşmaya başlar. Griye yakın bir yeşil gövdesi ve lavanta mavisi renginde çiçekleri vardır.

Düğün fotoğraflarına bile konu olan lavanta bahçeleri ve lavantalar, parfümden çaya kadar bir çok alanda hayatımıza dokunmuş durumda. Vitamin ve mineral bakımında oldukça zengin olan lavantalar, hayatımızı kolaylaştıracak özelliklere sahip bir noktadalar.
Lavanta, yağ ve çay olarak da tüketilebilen bir bitkidir. Yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan aromaterapide ve ilaç ve kimya sektöründe de kullanılıyor.

Lavanta Yağının Sağlığımıza Faydaları

Herkesin uzak kalmak istediği stres ve anksiyeteyi azaltıyor. Sakinleştirici özelliği sayesinde gerginliği ortadan kaldırıyor. Ağrıları hafifletiyor ve cildinizi dezenfekte etme özelliği de bulunuyor. Sivilce tedavisinde de kullanılıyor. Solunum yolları tedavisi ve kan dolaşımını arttırmasıyla da lavanta yağı adeta bir anne gibi her yardıma koşuyor.

Lavanta bugün, bir aromaterapi yağı, bir jel, bir losyon, bir sabun, bir mum, bir çay, bir temizlik malzemesi ve bir sakinleştirici için gizli tarif diyebiliriz.
  • Sinir ve stresinizi azaltmak için lavanta yağı

Sakinleştirici kokusu sayesinde baş ağrınızı, migreninizi, gerginliğinizi, depresyon şikayetlerinizi ve duygusal stresinizi tedavi edebilir. Canlandırıcı etkisiyle huzursuzluğa ve yorgunluğa iyi gelir.

  • Ağrılarınız için hafifletici etkiye sahip lavanta yağı

Ağrıyan bölgeye masaj yapılmasıyla etkisini görmek mümkündür. Kas, eklem, sırt ağrıları ve burkulma gibi ağrılara bire bir gelen bir yağdır. Ayrıca böcek ısırmalarından ve sokmalarından doğan ağrıya da olumlu etkisi bulunuyor.

  • Saçlarınızı da besliyor

Saç ve saç derinizi beslemekle kalmıyor ayrıca dökülmesini de azaltabiliyor. Araştırmalara göre saç uzamasında yüzde 44’lük bir değere sahip bulunuyor.

  • Cildiniz için de yararlı 

Sivilce, egzama, kırışıklık, yara, yanık veya kesik fark etmeksizin cilt sorunlarınızın da üstesinden geliyor.

  • Sindirim sistemi gelişimini sağlıyor

Mide ağrısı, hazımsızlık, ishal ve kusma gibi sağlık sorunlarının da önüne geçiyor. Bağırsak hareketliliğini sağlıyor ve mide ve safra sularını uyarıyor.

  • Solunum bozuklukları için de lavanta yağı

Grip, öksürük, boğaz enfeksiyonları, astım, soğuk algınlığı, sinüs tıkanıklığı, bronşit, bademcik iltihabı, larenjit  ve boğmaca gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı rol oynuyor. Lavanta yağı inhalasyon veya bir vapourizör yoluyla solunduğunda hastalıklara karşı iyileştirici özelliğe sahip oluyor. Ayrıca göğüs, sırt ve boyun bölgesine sürülerek de yarar sağlayabilirsiniz.

  • Kan dolaşımınızı destekler

Yüksek kan basınç seviyenizi düşürmenizi sağlayabilir. Yani hipertansiyonla savaşınıza destek olur.

  • Ruh halinize olumlu etkisi 

Lavanta kokusu sinirleri yatıştırdığı ve stres etkilerini uzattığı için ferahlatıcı bir etkiye sahiptir. Sinirlerinizin yatışması ve strese uzaklığınızın artması ruh halinizi olumlu yönde etkiler.

  • Uyku ve uykusuzluğa kolaylık için

Sakinleştirici özelliği ile uykuya dalmanızı hızlandırabilir. Uyku sürenizi düzenleyebilir. Ayrıca uykusuzluk sorunu ile mücadelenizde katkı sağlayabilir. Yapılan araştırmalarda uyku kalitesini yaklaşık yüzde 60 oranında arttırdığı görülmüştür.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.