Liderlerin Personellerini Takdir Etmek İçin Kullanabileceği Yöntemler

Gallup tarafından yapılan bir araştırmaya göre iş hayatındaki personellerin yüzde 75’i takdir edilmediğini ya da onaylanmadığını düşünmekte ve böyle hissetmektedir. Margaet Cousins der ki, “Takdir bir gün yapabilir, hatta bir hayatı değiştirebilir. Kelimelere dökmeye istekli olmanız gereken tek şey bu.”.

Çalışanlarınızı onayladığınızı ya da takdir ettiğinizi göstermek, iş yerine karşı duydukları aidiyet duygusunu arttırmakla kalmayacak aynı zamanda kendilerini şirket içerisinde değerli hissedeceklerdir. Dolayısıyla performanslarında, verimliliklerinde ve motivasyonlarında artış meydana gelecektir. Takdir etmek, iş hayatında başarılı bir lider olmanın püf noktalarından biridir. Peki bir lider, personellerini nasıl takdir etmelidir?

Teşekkür Edin

Çalışanlarınızı takdir etmenin en basit yolu, onlara sözlü ya da yazılı olarak teşekkür ettiğinizi iletmektir. Yaptıkları çalışmalar dolayısıyla teşekkür etmek için çeşitli cümleler kullanabilirsiniz. Sözlü ya da yazılı olarak yapacağınız teşekkür etme faaliyeti, gününüzün 30 saniyeden az bir müddetini kapsayacaktır. Teşekkür ettiğiniz personeliniz motivasyon bakımından düşük ise sizin bu hareketiniz sonucunda yüksek motivasyona sahip olabilir. Kötü bir gün geçirirken, bir anda mutlu olabilir.

“Harika bir iş çıkarmışsın Zeynep!”, “Tebrik ediyorum gerçekten çok güzel olmuş, emeğine sağlık Ali!” ya da “Çalışmanızdaki üstün performansınız için size teşekkür ediyorum.” demek kaç saniyenizi alacaktır? Bu saniyelerin geri dönüşü, inanın çok iyi olacaktır. Çalışanlarınız ne kadar çok iş yeriniz için istekli ve hevesli çalışırsa, şirketinizin değeri ve başarıları da o kadar yükselecektir.

Eğer sözlü olarak takdir ya da teşekkür edemiyorsanız kişisel bir e-posta göndermeyi tercih etmelisiniz ya da grup e-postaları içerisinde personelinizin ismini özel olarak belirterek kurum içerisinde başarısını takdir ettiğini belirtmelisiniz. Bu personelinizin kendisini oldukça özel hissetmesini sağlayacaktır.

Fırsat Tanıyın ve Ödüller Verin

Küçük ödüller vermek ya da bir fırsat tanımak, personelinizi takdir etmenin bir diğer yoludur. Örneğin üstün başarısından ötürü personelinize 50 TL değerinde bir Starbucks hediye kartı vermeniz, motivasyonunu arttıracak ve kendisini değerli hissettirecek bir harekettir. Basittir ama personel tarafından oldukça değerlidir.

Eğer personelinizin başarısı beklentilerinizin kat ve kat üzerinde ise ona fırsat vermeyi deneyebilirsiniz. Örneğin, gelecek haftaki iş toplantınıza kişisel asistanınız yerine o personeli götürmeyi deneyebilirsiniz. Bu, o kişi için kaçırılmayacak kadar önemli bir fırsattır ve takdirinizi kazandığını anlayacaktır.

Eğer personelinizi takdir etmenin bir yolunu bulamıyorsanız, onu nasıl takdir etmeniz gerektiğini personelinize sorabilirsiniz. Maddi ya da manevi olarak fark etmeksizin ona nasıl yardımcı olabileceğinizi sormayı deneyin. Başarılarını takdir etmek bir tek maddi yönden olmaz. Manevi yönden de takdir edebileceğiniz yöntemleri keşfetmelisiniz. Örneğin personeliniz sizden terfi isteyebilir ya da bir günlük izin isteyebilir. Bu tip durumlarda ne istediğini öğrenmek daha iyidir.

Beklentileri direkt olarak iletişim kurarak öğrenmek istemiyorsanız, personelleriniz arasında doldurulacak anket oluşturabilirsiniz. Bu anket doğrultusunda da çalışanlarınızı nasıl takdir edebileceğinizi öğrenmek oldukça kolay olacaktır.