Maymun Zihinli misiniz?

Gün boyunca kontrol etmek zorunda olduğumuz o kadar çok iş ve detay var ki! Kendimizi zihnen yorgun ve dağılmış hissettiğimiz zamanlarda nasıl hareket edeceğimizi bilemiyoruz. Bir gününüzü düşünsenize! Yanıtladığınız mailler, arada bir göz attığınız sosyal medya hesaplarınız, arkadaşlarınızdan gelen mesajlar, bilgisayarınızda açtığınız birden fazla tarayıcı sekmesi, akşam için düşünmeniz gereken planlamalar ve çok daha fazlası.. Bir gün içerisinde düşünmeniz ve yapmanız gereken ne kadar çok şey olduğunun farkındasınız değil mi? Dağılmanız sizce de son derece normal değil mi?

Bu durumu yaşayan tek kişi siz değilsiniz. ‘Maymun zihni’ terimini hiç duydunuz mu? Böyle biriyseniz, bu terim tam size göre! Maymunların gün içerisinde daldan dala atladıkları ve dinlenmek için bile dalda sallandıklarını biliyorsunuz öyle değil mi? Gün içerisinde sürekli farklı işlere yöneldiğinizde aynen böyle göründüğünüzü biliyor muydunuz? Bu durum stresli ve huzursuz hissetmenize neden olabilir. Hayatımızda daha sakin ve huzurlu anlar istediğimiz anlarda, zihnimizi nasıl sakinleştirebiliriz? Biz size zihninizi sakinleştirmek, daha huzurlu anlar yaşayabilmek ve odaklanabilmek adına birtakım önerilerde bulunacağız.

Maymun Zihninizi Nasıl Sakinleştirebilirsiniz?

Maymun zihin dediğimiz zaman, durumu bir düşman olarak algılamayın lütfen! Sürekli dikkatinizin dağılmasından hoşlanmadığınızı biliyoruz. Çeşitli meditasyon çalışmalarıyla artık zihninize nasıl hükmedeceğinizi öğreneceksiniz. Meditasyonu alışkanlık haline getirdiğiniz zaman zihninizi nasıl doğru kullandığınıza siz bile inanamayacaksınız.

Zihninizle savaşmanıza gerek yok. Aksine maymun zihinli biriyseniz, durumu ehlileştirerek arkadaşınız gibi görebilirsiniz. Bu sayede kendinizi ve zihninizi yargılamadan sakin bir şekilde kabul edebilirsiniz. Unutmayın, kabul etmek her şeyin başlangıcıdır!

Maymun zihinli biriyseniz, kendinize sakin bir alan oluşturabilirsiniz. Sakin ve boş bir alanda zihninizin daldan dala zıplamasını engelleyebilirsiniz. Meditasyon bu durumda yine karşımıza çıkıyor. Gün boyunca kendinizi daha odaklanmış ve daha sakinleşmiş hissedebilirsiniz.

Zihnimizi boşalttıktan ve rahatladıktan sonra sakinleşmesini bekleyebiliriz. Pek çok şey düşünüp, kaos içerisinde yaşadığınız zaman kafanızı toplamanız pek mümkün görünmüyor. Meditasyonun dışında kendinize sakin yaşam alanları hazırlayabilirsiniz. Bu sakin alanlarda zihninizin koşmasına, zıplamasına ve sonrasında yine sakince yerine yerleşmesine izin vermiş olacaksınız.

Başka bir fikir vermek gerekirse, zihninize gün içerisinde daha az sorumluluk yükleyebilirsiniz. Dikkatinizi dağıtacak olan durumlar karşısında daha sakin hareket edebilir ve kendinize biraz izin verebilirsiniz. Modern dünya, maymun zihninin en yakın dostu. Çalışma alanlarımızda kendimizi modern dünyadan ne kadar uzak tutarsak o kadar iyi. Telefondan uzak kalmak, tarayıcı sekmelerini kapatmak, bildirimleri sessize almak gibi ufak detaylar maymun zihninizi sakinleştirmek için son derece önemli.

Zihnimizi en çok yoran durumların başında acele etmek ve hızlı yaşamak geliyor. Biraz duraklamaya ne dersiniz? Panik yapmayın bu tamamen kontrollü bir duraksama olacak. Arada nefes alın, gözlerinizi dinlendirin, uzanın ve tüm metabolizmanızın rahatlamasına izin verin. Çok yoğun bir gün geçiriyor olabilirsiniz. Toplantılar, e mailler, randevular ve çeşitli işler arasında kaos yaşayabilirsiniz. Bu durumda nefes alıp kendinize küçük molalar verdiğinizde, zihninizin yavaşladığını ve sakinleştiğini göreceksiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.