Milyoner Olmak İçin Vazgeçmeniz Gereken 5 Şey

Kendi kendine milyoner olan Steve Siebold, yazmış olduğu “Zengin İnsanlar Nasıl Düşünür?” adlı kitabında şöyle der;

“Hayattaki çoğu şey gibi, parayı çekme konusunda başarılı olmak, amatör bir golfçü olmak, kilo vermek veya ikinci bir dilde ustalaşmak gibi başka herhangi bir şeyde iyi olmaktan farklı değildir.”

Siebold bu kitabında milyoner olmak isteyen kişilere hayatlarında vazgeçmeleri gereken ve onları zengin edecek küçük ipuçlarından bahsetmektedir. Eğer siz de kısa zamanda zengin olmak, başarıya ulaşmak istiyorsanız Siebold’un tavsiyelerine kulak verebilirsiniz!

1.      Milyoner Olmak İçin Küçük Düşünmeyin

Siebold, “Kitlelerin parayla ilgili ana hedefi 65 yaşında emekli olmak ve ölene kadar hayatta kalmaya yetecek paraya sahip olmaktır.” diyor kitabında. Yani, geniş kitleler içerisinde yer alan biri olarak, hedeflerinizi küçük tutmamayı öneriyor. Ortalama bir insan, her zaman için harcayabileceğinden daha fazla para kazanma ihtiyacı duymaktadır. Bu ihtiyaçlar zaman içerisinde değişmektedir. Geliriniz arttıkça harcamalarınız da artacaktır. Bu nedenle büyük düşünmekten korkmamalısınız. “Sen yapmazsan kim yapacak?” düşünce biçimini benimsemelisiniz.

2.      Tasarruf Yapmaya Çok Odaklanmayın

Siebold, tasarruf ve yatırım yapmanın önemli olduğunu fakat aynı zamanda aşırı tasarruf ve yatırımın da zengin olmayı engellediğini belirtiyor. “Kitleler indirim aramaya ve tutumlu yaşamaya o kadar odaklanmış durumda ki, büyük fırsatları kaçırıyorlar.” diyor kitabında ve şöyle ekliyor, “Zenginler nakit akışı krizinin ortasında bile kitlelerin beş kuruşluk düşüncesini reddediyor. Onlar zihinsel enerjilerini ait oldukları yere, yani büyük paraya odaklıyorlar.”

3.      Ödeyemeyeceğiniz Şeyleri Satın Almayın

Siebol kitabının bir bölümünde şöyle demektedir, “Orta sınıf, imkânlarının ötesinde yaşamakla ünlüdür”. Milyoner olan kişiler ya da zenginler, ellerindeki her şeyi harcamak yerine birden çok gelir akışına sahip olurlar. Bu da önce kendilerine ödeme yaptıklarını göstermektedir.

Siebold, “Harcama ve tasarrufa odaklanmak yerine, nasıl daha fazla kazanacağınıza, nasıl bir yüzdeyle yatırım yapacağınıza ve kalanı dilediğiniz şekilde nasıl harcayacağınıza odaklanın.” der. Yani, harcama ve tasarruf yapmaktan önce, nasıl harcama yapacağınıza odaklanmanız gerekir. Bu da ödemesini yapamayacağınız şeyleri satın almamanız, ödeme yapmamanız ya da bu yükün altına girmemeniz demektir.

4.      Milyoner Olmak İçin Eğlenmek Yerine Eğitilin

Zengin insanlar eğlenmek yerine eğitim görmeyi tercih eder. Üniversite ya da herhangi bir resmi eğitim sonrasında da öğrenmenin gücü ile yaşamlarını devam ettirirler ve “yaşam boyu öğrenme” biçimine sahip olurlar.

Siebold da kitabında, “Zengin bir insanın evine girin ve göreceğiniz ilk şeylerden biri, kendilerini eğitmek için kullandıkları kapsamlı kütüphaneleridir. Orta sınıf romanlar, gazeteler ve eğlence dergileri okur.” diyor.

5.      Toksik İlişkilerden Uzak Durun

Hayatınıza kimi aldığınız, kimlerle aynı ortamda olduğunuz ve takıldığınız fazlasıyla önemlidir. Siebold, bir insanın etrafında tuttuğu insanlar ile hayatındaki beklentilerini ve hedeflerini etkileyebileceğini savunmaktadır ve kitabında da şöyle der:

“Başarılı insanlar genellikle bilincin bulaşıcı olduğu konusunda hemfikirdir ve daha başarılı olan insanlara maruz kalmanın düşüncenizi genişletme ve gelirinizi artırma potansiyeli olduğu konusunda hemfikirdir. Ortak olduğumuz insanlar gibi oluruz ve bu yüzden kazananlar, kazananların ilgisini çeker.”