Motivasyon Kaybını Önlemek İsteyenlere 15 Ünlü Söz!

Hayatımızın büyük bir bölümü acılarla, üzüntülerle, stresle ve yoğun iş hayatıyla geçer. Yaşadığımız tüm olumsuz anlar, motivasyon kaybımıza sebep olur. Hem iş hem de özel hayatımız içerisinde motivasyon sahibi olabilmemiz oldukça önemlidir.

En çıkmaz zamanlarda başarı elde edebilmemiz, harekete geçebilmemiz ve kendimize güvenmemiz için motivasyona ihtiyaç duyarız. Bu motive kaynağını çeşitli yerlerden elde edebiliriz. İzlediğimiz bir filmin sahnesi, okuduğumuz kitabın birkaç cümlesi ya da hayatımızda ilham kaynağı olarak belirlediğimiz insanlar… Motivasyon gücü nereden gelirse gelsin, bizim ona ihtiyacımız vardır!

Özellikle iş yaşamı yoğun stres ve baskı ortamı oluşturduğu için çalışanların motive olabilmesi daha zordur. Böyle durumlarda kendimize hatırlatacağımız bazı sözler olmalıdır. Bu nedenle insanları motive eden cümleleriyle 15 farklı ünlüden 15 motivasyon sözünü belki de not etmek isteyebilirsiniz…

T.S. Elliot tarafından söylenen “Sadece çok ileri gitme riskini alanlar ne kadar ileri gidebildiklerini görür”. cümlesi, aradığınız motive edici söz olabilir. Eğer motivasyon konusunda yenilikçi birinden güç almak istiyorsanız Steve Jobs’ın “Gerçekten değer verdiğiniz bir şey için çalışıyorsanız itici bir güce ihtiyacınız yoktur. Her halükarda, vizyonunuz sizi çalışmaya itecektir.” bu sözünü kendinize hatırlatabilirsiniz.

Dolly Pardon insanları motive etmek için “Fırtınalar ağaçların daha derine kök salmasını sağlar.” cümlesini kurarken Gordon Eadie, “Hiçbir şey için ayağa kalkmıyorsanız herhangi bir şey sizi düşürebilir.” demiştir. Chinua Achebe ise motivasyon kaybına farklı bakış açısıyla yaklaşmış ve “Dürüstlüğün ve istikrarın en doğru göstergelerinden biri taviz vermeyi kesinkes reddetmektir.” demiştir.

Dünyaca ünlü bir doktor olan Henry Link motivasyon için “Oturduğumuz sürece korkular yaratırız. Harekete geçtiğimizde ise korkularımızın üstesinden geliriz.” yorumunda bulunmuştur. Amy Elizabeth ise Link’i destekler nitelikte olan “Yüzleşmediğimiz korkularımız sınırlarımızı oluşturur.” diyerek bu teoriyi desteklemiştir.

Bir Çin atasözü der ki, “Öğretmenlerin kapıyı açabilir ama içeriye kendi başına girmelisin.”,  bir Afrika atasözüne göre de “Kaybolmak, yolu öğrenmektir.” ve bir Japon atasözüne göre de “Korku, yalnızca zihninizin izin verdiği kadar derin olabilir.”

Dövüş ve aksiyon filmlerinin ustası olan Bruce Lee, “Soyut olanlar evrenin gerçek gücünü temsil eder. Görmediklerimiz, gördüklerimizin tohumudur.” demiştir ve yine bir başka bakış açısı ile Nelson Mandela, “Yüksek bir tepeye tırmandığında daha tırmanacak çok tepe olduğunu göreceksin.” yorumunda bulunmuştur. Ünlü yazar William Shakespare ise “Bugün sahip oldukların için teşekkür et ve yarın sahip olacakların için savaşmaya başla.” demiştir.

Dünyaya seri üretimi getiren ve bu üretimi bir mezbahadan görerek araba üretiminde uygulayan Henry Ford, “Her şey sizin aksinize ilerliyor gibi geldiğinde uçakların rüzgarla birlikte değil rüzgara karşı uçtuğunu hatırlayın.” demiştir. Motivasyona felsefe yönünden yaklaşan Plato, “Karanlıktan korkan bir çocuğu kolayca affedebiliriz. Hayatın gerçek trajedisi büyükler ışıktan korktuğunda başlar.” diyerek altın vuruş yapmıştır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.