Mücadele Etmezseniz Kazanamazsınız!

Mücadele Etmezseniz Kazanamazsınız!
Mücadele Etmezseniz Kazanamazsınız!

Basit bir denklemden bahsedelim: “Mücadele + İnanç = Hayat”

Bu denklemi de şu şekilde açıklamak isterim; hayat, inançlarınız doğrultusunda edeceğiniz mücadelelerin toplamıdır. Mücadele etmediğiniz takdirde, inançlarınızı yitirir ve istediğiniz, hayalini kurduğunuz hayata kavuşamazsınız.

Yaşamımda, hep mücadele etmek zorunda kalan biri oldum. Tam bir problemi çözdüm, bir diğeri başıma geldi. Biri bitti, diğeri başladı. Sizin de öyle olmuyor mu? “Oh çok şükür” dediğim her şeyden sonra, “Sabır” diyorum. Şükretmeyi ve sabretmeyi, her yaşımda bir kez daha öğreniyorum. Şükretmediğim ve sabretmediğim her şeyde de bir adım geriye gidiyorum.

En Büyük Mücadele Kendiniz ile Olandır

Yaşam mücadelemin yanı sıra, kendisiyle mücadele eden biri oldum. Hep kendimle, kendi hayallerimle savaşan biriydim. İnsan, kendisi ile mücadele etmiyorsa, yaşam hevesi de kalmamış demektir. Bir değerinin olduğunun farkında değildir. Kendisine ait öz saygısını ve sevgisini kaybetmiştir. Kendiyle mücadele etmeyen insan, artık hayattan ve yaşamaktan pes etmiştir.

“Kendisi ile mücadele eden insan, en değerli insandır. R.Browning”

O halde sürekli olarak kendinizle mücadele ederken bulmalısınız. Kendinizi geliştirmek, ilerletmek ve hep daha iyisine ulaşmak adına eğitmelisiniz. Ancak ve ancak bu şekilde bir şeyler kazanabilirsiniz. Ben, bu şekilde kazandım. Hayatım boyunca bedenimle ilgili olarak bir mücadelem vardı. Bedenimdeki deformeleri kapatmak, kilo vermek, sağlıklı beslenmek için mücadele ettim. Geçirdiğim 4 farklı ameliyat, binlerce kez gidilen diyetisyen, sayısız diyet uygulaması sonucunda 90 kilo verdim. Ben kazandım. Defalarca acı çekerek, defalarca ağlayarak, canımın acısına katlanarak kazandım.

Her seferinde yeniden başladım. “Hadi, topla kendini! Burada bırakamazsın, sen yapabilirsin” dedim kendime. Canım yandığında, “Bir zaman sonra bunlara güleceksin, canın yanmıyor. Onu düşünme” dedim. Pes etmek istediğimde, “Buraya kadar boşuna mı geldin? Burada pes edersen, mücadelenin anlamı yok.” dedim. Kendimi hep, kendimle kıyasladım. “Daha önce yaptın, yine yaparsın” dedim mesela. Her seferinde biraz daha güçlendim. Biraz daha dinç kalktım ayağa.

Mücadeleni Bilmiyorum Ama Yapabilirsin

Mücadelenin ne olduğunu bilmiyorum… Benimkisi sağlık ile ilgiliydi. Belki de senin mücadelen çok başka. Belki geçim sıkıntın var, çalışıyorsun. Belki yürüyemiyor ya da göremiyorsun. Belki eğitim için şansını zorluyorsun. Farklı bir yerde, hayallerin için mücadele etmeye çalışıyorsun. Mücadelenin ne olduğunu inan bilmiyorum, bilip bilmemem de pek önemli değil. Ama yapabileceğine inanıyorum! Benden hiçbir eksiğinin ya da fazlalığının olduğunu düşünmüyorum. Benim de senden yana yok… O halde, sen de yapabilirsin. Sen de benim gibi mücadele ederek kazanabilirsin!

Ne istiyorsan, peşinden git. Asla vazgeçme. Başına kötü şeyler gelecek… Çok ama çok kötü şeyler. Biliyorum, sen de biliyorsun. Bunların farkındasın. Alacağın sorumluluklar seni iyi ya da kötü bir noktaya götürecek. Her ne olursa olsun vazgeçme. İyi de olsa, kötü de olsa, sonunda kazanan sen olacaksın. İyi ise başaracaksın, kötü ise deneyim elde edeceksin. O yüzden, pes etme!