Mutluluğun Formülünü Kendi İçinizde Keşfetmelisiniz!

Eğer kendinle mutlu olabiliyorsan, kimseyle derdin olmaz derler. Bir şeylerin değerini kaybetmeden öğrenemediğimiz bir sistem içerisinde yaşayıp duruyoruz. Ya sadece zaman kaybediyorsak? Mesela hepimizin bildiği veya denk geldiği bir şiir var. Bir yılı, sınavı geçememiş, bir ayı, erken doğum yapmış, bir saati heyecanla bekleyen aşıklar, bir saniyeyi, kazadan sağ çıkmış kişilere sorarsanız değerini anlarsınız diye. O insanların ortak özellikleri, kesinlikle bir şeyleri kaybetmeleri ya da kaçırmaları.

Ama bahsettiğim sınav, otobüs, madalya ya da başka bir şey değil. Sadece zaman! Biz de bu zamanı mutsuzlukla boğuşarak, sinir ve stresle başa çıkmaya çalışarak geçiriyoruz. Hepimiz için mutluluğun tanımı, sinir olduğumuz şeyler, bizi strese sokan şeyler değişse de, hepimiz zaman kaybediyoruz.

Sizi mutlu edecek şeylere odaklanmalısınız. Mutluluğun peşinden koştuğunuzda onu yakalayamazsınız ve beklediğiniz yerde de sizi bulamaz. Bu yüzden sizi mutlu eden şeylerle hayatınızı sürdürmeli ve mutluluğun formülünü kendiniz bulmalısınız. Biz birbirlerinden apayrı insanlarız. Bazılarımız bir çiçekle, bazılarımız bir buketle mutlu oluyor. Eğer siz içinizde yaşama sevinciyle yaşayıp, olaylara pozitif bakarsanız. mutsuz olmanız mümkün değil. Bu noktada zamanı da iyi değerlendirmeniz gerekiyor.

Sizi Mutlu Etmesi Mümkün Şeyler

Yapılan araştırmalara göre başka insanlar için harcadığınız para, kendiniz için harcadığınız paradan, daha mutlu olmanızı sağlıyor. Güvendiğiniz kuruluşlara bağış yaparak ya başkalarına bir şeyler alarak, para vererek mutlu olabilirsiniz.

  • Gülümsemek

Rol yapan insanları birçoğumuz sevmiyoruz ama mutluymuş gibi rol yapmak yararlı olabilir. Çünkü mutsuz bir anımızda gülümsemeye gayret göstermek bir daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Bir araştırma sonucunda gülümsemenin mutlu hissetmenizi sağladığına ulaşılmış.

  • Yeni şeyler denemek

Sabah uyandınız, iş ya da okula gittiniz, eve geldiniz, televizyon ya da bilgisayar oyunu. Sürekli bu ve buna benzer bir hayat sürmek insanı yoruyor. Biraz değişiklik yapmaktan, yeni deneyimler tatmaktan ya da maceraya atılmaktan zarar gelmez. Bugün işe ya da okula gitmeyin demiyorum ama yapmak istedikleriniz sizin tercihlerinizdir. O an orada bilgisayar oynamak istediğiniz için oynuyorsunuz. Bunun farkına varın ve bunu değiştirmenin size iyi geleceğine inanın. Kamp yapabilir, yeni yerler keşfedebilir, kitap okuyabilir ya da size yeni gelen başka bir şeyin peşinden gidebilirsiniz. Bu yenilikler beyin dalgalarınızı uyaracak ve size iyi gelecektir.

  • Hedef belirlemek

Hedef başarıyı, başarı ise mutluluğu getirir. Küçük ya da büyük fark etmeksizin bir hedefiniz varsa mutlu olursunuz. Bir amaç için yaşamak ve çalışmak insan hayatını pozitif yönde etkiler. Bir amacınız varsa duygularınız da size eşlik eder.

  • Tarafsız olmak

Hepimizin aynı olmadığına değinmiştik, şimdi ise onları kabul etmeniz gerekiyor. Kendi bakış açınızın sadece size doğru gelmesi olağan bir şeydir. Eğer sürekli bakış açınızı karşınıza empoze etmeye çalışırsanız enerji kaybedersiniz. Sizi anlamadığı için canınızı sıkacağınıza, siz onu anlayın ve mutluluğa bir adım daha yaklaşın. Bir adım önde olmak sizi güçlendirecektir.