Mutluluğu Hayatınıza Davet Etmek İçin 9 Farklı Yol!

Hayatta mutlu olmak için pek çok sebep vardır. Bir insan mutluluğu aramamalı, yaratmalıdır. Hep derler, “Mutluluğun resmini çizmek” diye. Öyle bir çizim yoktur. Mutluluğun resmi çizilmez. Mutluluğun resmi yaratılır! Uzun bir zaman boyunca hüzün, keder, pişmanlık ve yorgunluk yaşadığınızı düşünüyorsanız, mutlu olmanın vakti gelmiştir. Peki insan nasıl mutlu olur?

Bir insanın mutlu olabilmesi, etrafına pozitif enerji verebilmesi ve hayatında pozitif olabilmesi için önce kendini mutlu etmesi, ondan da evvel kendini sevmesi gerekir. Hayatta üç tip insan vardır; kendini sevenler, kendini seviyor gibi gösterenler ve kendini sevmeyenler. Siz hangisisin? Eğer kendinizi seviyorsanız, mutlu olabiliyorsunuz demektir. Fakat sevmiyorsanız, kendinizi sevmek için nedenler bulmalısınız. Çok iyi yüzüyor olabilirsiniz, sabırlı olabilirsiniz, çok iyi bir şekilde muhakeme yapıyor olabilirsiniz… İnsanın kendisini sevmesi için çok küçük bir neden çoğu zaman yeterlidir.

Hiç kimsenin mükemmel olmadığını kendinize hatırlatmalısınız. Her ne kadar klişe de olsa, kendinizi yalnızca kendinizle kıyaslamalı ve başkalarının sahip olduğu maddi ve manevi şeyleri düşünmek yerine, kendi sahip olduklarınıza değer vermelisiniz. Kusurlarınızla kendinizi kabul etmeyi öğrenmelisiniz. Aksi takdirde mutlu olamaz, yalnızca mutlu insan rolü yaparsınız.

Gülümseyin! Sabah çevrenizdeki insanlara “Günaydın” derken, yolda yürürken, insanlara gülümseyin. Aynanın karşısına geçin ve kendinize gülümseyin. Negatif ruh halinden çıkmanızı sağlayacak en basit yol gülümsemektir. Eğer gülümsemek size zor geliyorsa, aşık olun! Herkes hayatının aşkını bulacak kadar şanslı değildir fakat, aşk yaşandığı takdirde insanın mutlu olmasını sağlayan en güzel histir. Bu aşk bir tek insandan insana doğru olmayabilir. Bir hayvana, sanatçıya, işinize, yaptıklarınıza aşık olabilirsiniz. Sevginin derin anlam kazandığı her şeye aşk duyabilirsiniz.

Napolyon “Para, para, para!” demiş olabilir fakat siz bu cümleyi “İnan, inan, inan!” şeklinde düşünmelisiniz. Yapacağınız iş ne olursa olsun kendinize inanmalısınız. İnanmak, başarıya giden yolda altın anahtardır. Eğer mutlu olabilmeyi bir başarı sayarsanız ve mutlu olacağınıza inanırsanız, sonunda mutlaka o hisse kavuşursunuz. Çünkü insan, inandığı şeyler için yaşar. Eğer nasıl inanmanız gerektiğini bilmiyorsanız, başarılı insanlara ait hayat hikayelerini okuyabilir, başlarına gelen tüm zorluklara karşı nasıl mücadele ettiklerini öğrenebilir ve kendi hayatınızda da o insanlar gibi değişimler yapmayı kendinize bir hedef haline getirebilirsiniz.

Yeni hobiler edinmeyi deneyebilir, yeni alışkanlıklar elde etmeye çalışabilirsiniz. Kendinizi daha rahat ve bu hobiyi gerçekleştirirken daha huzurlu hissedeceğiniz bir alanda geliştirmeye çalışın. Yeni kitaplar edinmeyi ve gününüzün belli bir saatini kitap okuyarak geçirmeyi deneyin. Egzersizler yapın. Yoga ve meditasyon egzersizlerini öğrenmeye çalışın. Müzik dinleyin. Yeni müzik tarzlarını öğrenmeye çalışın ya da bir enstrüman çalmayı deneyin! Hayal gücünüzün genişlemesi, huzurlu olmanız için bir yoldur. Hayat standartlarınızı ve kalitenizi geliştirmek, daha mutlu biri olmanızı sağlayacaktır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.