Mutluluğun Anahtarını Yanlış Bir Kalıba Sığdırdık Değiştirme Vakti Geldi

Hayatımız mutluluğu aramak ya da kovalamakla geçiyor. Sanıyoruz ki, durup dinlensek şu anın keyfini çıkarsak aramıza mesafe girecek ve diğer koşanlar bizden önce ulaşacaklar. Ayrıca başarının da mutlulukla bir bağlantısı olduğuna inandık daima. Başarınca mutlu olacağımıza inandığımız için de yaşadığımız küçük mutlulukları daha büyük başarılara öteledik. Oysa sadece mutluluğun tanımını yanlış bir kalıba sığdırdık.

Aslında mutluluk bizden sürekli uzaklaşan ve peşinde koşmamız gereken bir şey değildir. Amerikalı yazar ve olumlu psikolojiyi savunan Shawn Achor bu zamana kadar yanlış öğrendiğimiz bir düşünceyi değiştiren bir söz söylemiş.

“Ne kadar mutlu olursam o kadar başarılı olurum.” – Shawn Achor

Amerikalı bir yazar ve olumlu psikolojiyi savunmasıyla tanınan konuşmacı Achor, doğru kalıba mutluluğu sığdırmış ve bundan da kitaplarında söz etmiş.

Mutluğun Anahtarı Başarı Değildir

Yaptığı araştırmalar ve gözlemler sonucu insanların bakış açısına yenilik kazandıran yazar, mutluluğu başımıza gelen olayların sadece yüzde 10’luk bir kısmını kapsadığını, geri kalanının ise onu nasıl yorumluyor olduğumuz ile ilgili olduğunu savunuyor.

Başınıza ne gelirse gelsin, ona baktığımız nokta oldukça önemli. Buna çok yakın olduğumuz nokta ise sanıyorum ki, “Her şerde bir hayır vardır.” cümlesi. Bakış açımızı olumlamaya yönelik bu cümleyi günlük hayatta hem kuruyoruz hem de bize kurulmasına olanak sağlıyoruz.

Aynı şekilde iyi olaylarında ardına daha iyi olması için zaman tanıyoruz ve mutluluğun kapıyı çalacağına inanıyoruz. Durup da mutluluğu tam anlamıyla yaşayamıyoruz. Hatta yeri geliyor bozulmasın diye korumaya almaya çalışıyoruz. Yine araştırmalar sonucu ulaşılmış bir bilgi, olumlu düşünen inanların daha başarılı olduğu yönünde.

Çünkü mutluluğa daha yakınlar ve kendi güçlerinin farkında olabiliyorlar. Şöyle söylemek daha doğru olacaktır; olumlu bakış açıları, olumsuzlara kıyasla daha yenilmezdir, yıpranmaz ve kuvvetlidir.

Aslında mutlu olmak istiyorsanız, çabanızın mutluluğun peşinde koşmak olmadığını bilmeniz gerekiyor. Mutluğun kendi içinizdeki tanımını şu an güncellemeniz yeterli. Başarı, daha güzel bir hayat, hedeflere ulaşmak gibi arzularınıza ulaşabilmeniz için ilk adım mutlu olmaktan geçiyor.

Mutluluğun Anahtarı Mutluluk

Bu yaşımıza kadar hep, mutluluğun bizden uzak olduğunu ve her konuda kazanılan başarı sonucunda elde edileceği öğretildi bize. Başarınca da yeni bir başarı hedefi belirlendi ve adına basamak dendi. Bir bir basamakları başarı ile geçtik ancak hiç birinde ödülümüz mutluluk olmadı ya da küçük mutluluğun bir yansıması olabildi.

Oysa Achor henüz 8 yaşındayken bu bilgiye ulaşabilmişti. Bizim de gözümüzün önündeydi bu bilgi ancak yanlış yorumladık ya da yorumlama itildik. Yine de hatanın neresinden döndüğümüz önemli. Bu yeni bilgiyi doğru kalıba yerleştirdiğimiz zaman karşımıza olumsuz hiçbir durum çıkmayacak diye bir kural yok. Ama önümüze çıkan engeller karşısında artık daha güçlü olacağız, durumlara başka bir noktadan bakacağız. Bu sayede her zamankinden de daha mutlu olacağız…

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.