Mutluluğunuzu Arttıracak En Güzel Yöntem: Sarılmak

“Sarılmak neden güzeldir bilir misin? Çünkü sağ tarafta kalp yoktur ve orası hep boştur. Sarılınca, sağ yanını onun kalbi doldurur.” – Aziz Nesin

Sevdiğiniz insanın ellerini tutmak, gözlerine bakmak, saçlarını koklamak, onunla gülmek birbirinden harika şeyler. Peki ya sarılmak? İşte sarılmak dünyanın en güzel şeyi olabilir. Uzmanlar da bu konunun üzerine düşmüş ve bir araştırma yapmaya karar vermiş. Sarılmanın insanlarda harekete geçirdikleri şeyleri ve hissettiklerinin önemi oldukça fazla.

Virginia Satir (aile terapisti) ise her gün en az 4 kere sarılmanın, hayatta kalabilmenin temel bir ihtiyacı olduğunu savunuyor.

Sarıldığımız Zaman Vücudumuzda Olan Şeyler

Sarılmak, heyecan, mutluluk gibi olumlu duyguları, kederi ve üzüntüyü gibi olumsuz duyguları hissettiren evrensel bir yöntemdir. Birine sarıldığı zaman kim daha iyi, daha güçlü hissetmez ki? Sarılmanın, psikolojik ve fiziksel sağlığa da olumlu etkileri var. Sanırım, zararı olmayan şeyler listesinde bir numara olabilir.

  • Ağrılarınızı ve Yorgunluğu Azaltır

Yapılan bir araştırmada, fibromiyalji (ağrılı kas iskelet sistemi hastalığı) hastalığına sahip olan kişilerin sarılma ve dokunma ile daha az ağrı hissetmeleri sağlanmış.

10 saniyelik bir sarılma insanlarda vücudun yorgunlukla savaşmasını sağlarken, psikolojik olarak da daha iyi hissetmesine katkı sağlıyor.

  • Sosyal Kaygıyı Azaltır

Sarılmanın yarattığı oksitosin sayesindeki artış ile sosyal kaygılarda da azalma meydana geliyor. Daha mutlu ve olumlu hissettiren bu hormon ile kaygılarımız, stresimiz azalırken, psikolojik sağlığımız da olumlu yönde etkiliyor.

  •  Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Birine sarıldığınız zaman vücudunuzun stres seviyesi düşüyor. Ayrıca bağışıklık sistemi de güçleniyor. Bu konuda yapılan bir üniversitede araştırmasında, hastalığa da iyi geldiği, yapılan deneyle ispatlanmış. 400’den fazla kişiye soğuk algınlığına neden olan bir virüs enjekte edilmiş. İki gruba ayrılan deneklerin bir grubu, hasta oldukları süre boyunca sevdiklerine sarılmaktan geri kalmıyorlar. Diğer grup ise sarılmıyor. Olabildiğince çok sarılan grubun bir yandan hastalıkları incelenmeye devam ediliyor.

Sevdiği insanlara sarılan ve onlarla temas halinde olan gruptakilerin enfeksiyonları gelişmiyor. Ayrıca hastalık belirtileri de daha az gözlemleniyor. Yani, sevdiğiniz insanlar hasta olduğunda da o insana sarılmaya devam etmek, etkiyi azaltıyor.

  • Kan Basıncınızı Arttırıyor

Başka bir üniversitede, sarılmanın kalp sağlığına yararı araştırılmış. Bu sefer 200 kişilik bir grup ikiye ayrılmış ve grup strese maruz bırakılmış. Bir grup 10 dakikalık romantik bir video sonrasında 20 saniye boyunca sarıldıktan sonra strese maruz bırakılmış. Diğer grup ise video ve sarılma olmadan stres yaşamış.

Sarılan grubun, tansiyonunun daha düşük ve daha stabil kalp atış hızı olduğu gözlemlenmiş. Bu sayede düzenli sarılmanın, strese karşı bir direnç yarattığı ispatlanmış.

  • Sinir Sistemini İyileştiriyor

Sarılmak, yalnızlık hissini azaltmasının yanı sıra, korkularla savaşmaya ve özgüveni arttırmaya yardımcı oluyor. Sarılmanın sinir sisteminin uyarılması ile dışarıdan destek almış oluyor, daha iyi hissediyorsunuz. Bu sayede genel vücut sağlığı da olumlu etkileniyor.

  • Daha Mutlu Hissettirir

Aşk hormonu olarak bildiğimiz oksitosin, başkalarına sarıldığımız zaman artmaya başlar. Oksitosin salgılamak ise mutlu hissetmemizi sağlıyor. Kadınlar üzerinde daha güçlü etkisi olmasının yanı sıra, mutluluğu arttırmak için sadece kollarınızı açmanız gerekiyor.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.