Mutluluk Dışarıda Değil İçeridedir

Mutluluk, pek çok kişinin dışarıda aradığı fakat kendisinde bulmayı tercih etmediği kavramlardan biridir. Yaşadığımız şu dönem içerisinde hangimiz, ne kadar mutluyuz sizce? Gerçekten mutlu olmak hakkında neler biliyoruz? Belki de en önemli soru, ne kadar çok kendimiziz? Ne kadar çok günlük hayatımızda kendimizi mutlu etmeyi biliyoruz? Amacımız ne? Nereye gidiyoruz?

Tüm bu sorulara verilecek pek çok yanıt bulunuyor. Fakat tüm soruların ortak bir noktası var: mutlu olmak. Genel olarak hepimiz hayatımızda bir şeyleri elde edebilmek, elde ettiklerimizle bir şeylerin farkında olabilmek ve tüm bunlardan haz, başarı ve mutlu olma hissini duymak istiyoruz. Hepimiz mutluluğu son durak sanıyoruz. Lakin, yanılıyoruz.

Mutluluk Gerçekten Ne?

Mutluluk hepimiz için farklı bir anlama sahip. Kariyerinde mutlu olabilirsin, çocuklarınla ya da eşinle de… Belki de seni en çok mutlu eden şey sabahları kahve kokusu ile uyanmaktır. Kiminin içindeki çocuğu canlandırmak kimi için de ömrü boyunca çalışmasına gerek kalmayacak şekilde para sahibi olmaktır. Kavram oldukça göreceli olmakla birlikte herkes için ayrı bir anlama gelmektedir.

İnsanların pek çoğu, belirli bir hedef doğrultusunda ilerlerken, hedeflerine ulaştığında mutlu olacağını sanır. Yol ne kadar engebeli olursa olsun, bu yolda ilerlemek ona büyük bir keyif verir. Fakat bu yolda ilerlerken hangi güzellikleri kaçırdığınızın ya da kendinizi ne kadar ihmal ettiğinizin farkında mısınız? Çevrenizde olan bitenlere karşı duyarlılığınızı koruyabiliyor musunuz? Bir ağacın altında oturup huzuru bulabiliyor musunuz? Yol görünmeyecek kadar uzun olduğunda, bu uzunluğa kendinizle birlikte ayak uydurabiliyor musunuz?

Kör Olma Gözlerini Aç!

Yaşama karşı kör olmaktan vazgeçmek gerekiyor. Sadece hedefler doğrultusunda ilerlememek gerekiyor. Eğer mutlu olmak ve yaşamınızdan keyif almak istiyorsanız ilerlediğiniz yolda karşınıza gelen her şeyi değerlendirmelisiniz. Çıktığınız yokuşlar, düşüşe geçtiğiniz anlar da bile! Mutluluğun sadeliğinde kavrulmadan, değerini anlamanızın da mümkün olmadığını bilmeniz gerekiyor.

Mutlu olma hissi yalanla, dolanla olacak bir şey de değildir. Birilerine yalan söylemeniz sizi asla mutlu etmez. Birilerine karşı kendinizi farklı tanıtmanız, ortadaki engelleri kaldırmak için farklı davranmanız sonunda sizi mutsuz eder. O yoldan sizi vazgeçirmeye zorlar. Her gün gördüğünüz birini, her gün yeniden sevebilir misiniz? Ve yahut, her gün gördüğünüz çiçeğe ne kadar güzel olduğunu söyleyebilir misiniz? İşte mutluluk tam da budur! Her günü yeniden sevmek ve yaşamaktır. Siz bu hayattaki bir çiçeksiniz ve her gün için kendinize bunları hatırlatmanız gerekir.

Tüm arzularınız, geçmişiniz, istekleriniz ve hayallerinizle birlikte kendinizi sevmektir. Bu nedenle dışarıda değil, içeridedir. Kendi içinizdedir mutlu olmak. Eğer amacınız huzurlu ve mutlu bir yaşam ise gözlerinizi çevrenize değil, kendinize döndürmelisiniz. Kendinize karşı kör olmamalı, gözlerinizi açmalısınız. Çünkü sizi, sizden başka kimse sizin kadar mutlu edemeyecektir…