Nasıl Instagram Fenomeni Olacağınızı Biliyor Musunuz?

Dünyanın en önemli Pop Art sanatçıları arasında yer alan Andy Warhol ‘Herkes günün birinde 15 dakikalığına ünlü olacaktır’ demişti. Gerçekten öyle mi? Olabilir.. Ancak önemli olan bunun kalıcılığını gerçekleştirmek değil mi? Instagram hayatımıza girdikten sonra hepimiz hayatımızı gözler önüne yaşamaya başladık. Özellikle genç kuşaklar, sosyal medyayı kendilerini göstermek ve daha geniş kitlelere daha hızlı şekilde ulaşmak için kullanıyorlar. Aslında ünlü olmak kolay ancak fenomen olmak bu kadar kolay değil..

Instagram Üzerinde Nasıl Başarılı Olursunuz?

Instagramda ön plana çıkmanın pek çok yolu var. Giydiğiniz kıyafetleri çekip koyabileceğiniz gibi, fiziğinizle de ön plana çıkabilirsiniz. Ya da sadece çok güzel olduğunuz için bile geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Ama bunlar ne kadar kalıcı bir düşünün.

Instagram sayfanız, dünyaya açılan bir kapınız olarak ifade edilebilir. Bu noktada kendinizi insanlara nasıl ifade etmek istediğinizi düşünün. Hepimiz, kendi çapımızda dijital içerikler üretiyoruz. Bu noktada farklı mecralara ihtiyacımız yok. Bu durumda yolunuzu tamamen siz çizmelisiniz.

Özgün Olun Ama Kendinizden Ödün Vermeyin

Sosyal medyada ön plana çıkmanın bazı ince detayları bulunuyor. Ama bunun için sizin bir vizyonunuz var mı? Nasıl bir mesaj vermek istiyorsunuz? Varlığınızla ne anlatmak istiyorsunuz. Instagram’da pek çok hesap var. Hepsinden bir şeyler öğrenmek mümkün. Ama bunu yaparken taklitten kaçının. Hepimiz, parmak izlerimiz kadar birbirimizden farklı insanlarız. Etkilenmek ya da ilham almak son derece normal, ancak bir başka profili taklit etmek, başka yaşamları kopyalamak, bu kadar kişi arasından sıyrılmanızı sağlamaz.

‘Influencer’ dediğimiz bu insanlar, fark yaratan, etki yaratan insanlar olarak bilinirler. Bu noktada dünyaya nasıl bir mesaj vereceğinizi düşündünüz mü? Sporla ilgileniyor olabilirsiniz. Anlatın onlara! Nasıl doğru spor yapılır? Nasıl sağlıklı beslenilir? Bilmeyen ve arayış içerisinde olan insanlara öğretin.

Gezmeyi çok mu seviyorsunuz? Pek çok ülke, şehir ya da mekan mı gezdiniz? Neden bunu insanlarla paylaşmıyorsunuz. Dikkat çekeceğinden eminiz. Öncelikle insanlara nasıl ulaşacağınızın bir yolunu bulun.

Yaratıcılığınızı Kullanın!

Instagram tamamen fotoğraflar üzerine kurgulu bir mecra. Kendinizi fotoğraflarınızla ifade edebilirsiniz. Bu noktada yaratıcılığınızı kullanın. Fotoğraflarınızı daha dikkat çekici hale getirmek için Instagram filtrelerini kullanabilirsiniz. Renklerle oynayın ve en çarpıcı fotoğrafı paylaşın.

Fotoğraf paylaşımı sırasında tek bir fotoğrafı baz almayın. Çekimlerde mutlaka farklı açıları değerlendirin. Ama içinden en iyilerini seçin. Seçtiğiniz ve attığınız fotoğrafların bir hikayesi olsun. Tatildeyseniz, tatilinizi anlatan birkaç poz atabilirsiniz. Fotoğraflarınızın altına yazacağınız başlıklar da son derece önemli. Bu sayede takipçilerin dikkatini çekebilirsiniz.

Takipçilerinizle İletişimde Kalın

Takipçilerinizi kaybetmemek ve yeni takipçiler edinmek için mutlaka iletişimde kalın. Kendilerini önemsediğinizi hissettirdiğiniz takdirde sizinle kalacaktır. Gönderilerinizin altında, takipçilerinizle sohbet edebileceğiniz başlıklar oluşturabilirsiniz. Takipçi kitlenizi artırmak ve daha fazla kişiye erişmek için küçük çekilişler başlatabileceğiniz gibi minik hediyeler de verebilirsiniz. Ayrıca fotoğraflarınızın altına yorum yapan kişilere mutlaka ismini alıntılayıp cevap verin. Böylece kendilerine doğrudan yanıt verip iletişime geçtiğinizi gördükleri an, sizinle daha fazla iletişime geçeceklerdir.