Neden Çoraplar ile Aranıza Mesafe Koymanız Gerekiyor?

Üşümek için havanın biraz daha soğuması gerekiyor olabilir ama bazılarımız bir ay önceden üşümeye ve kışlıklarını çıkarmaya başladı bile. Ben de ikinci grupta yer alıyorum. Daha soğuk bir şehirde yaşıyor olsam, neler olurdu bilmiyorum.

Çok soğuk hava şartlarına maruz kalmıyor olsak da vücudumuz bir yerden sonra, oturduğumuz şehre ayak uyduruyor. Ancak ayaklarımız bazen havalara ayak uyduramıyor. Bazı insanların kış aylarında ellerinin ve ayaklarının morardığına da şahit oldum. Sürekli soğuk olanlarımız da var aramızda tabii ki.

Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama eğer başımızı sıcak tutabilirsek vücudumuz ısınıyormuş. Eğer bilgi doğruysa şapkalar, iyi ki varlar. Eldiven ve çorapların da hakkını yemeyelim, onlar da iyi ki var. Hatta çoraplara iki kar iltifat edebiliriz. Ev içinde şapka ve eldiven kullanmıyor olsak da çoraplarımız daima yanımızda, bazılarımızın uyurken bile yanında.

Ellerimizi bir şekilde ısıtabiliyoruz, hiç olmadı birbirine sürtüyoruz ancak ayaklarımız tam bir kaos. Sıcak su torbası, kat kat çoraplar ya da anneanne patiklerimiz, panduflarımız… Kat kat yorganlar da serili olsa üstümüze, çoraplarımız ile yatmanın bizi daha sıcak tutacağına inanıyoruz ancak geçe uyurken çıkarmadığımız çoraplar sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Çoraplarız Size Zarar Veriyor

Bu bilgileri öğrenene kadar çorapla uyuyan biri olduğum için paylaşmak istedim. Öncelikle çorap lastiklerinin büyük bir problem olduğunda bahsetmek istiyorum. Zaten gün içinde sürekli çoraplı olmanın getirisi ile kan dolaşımı olumsuz etkileniyor. Çünkü lastikler o bölgeye baskı uyguladıkça dolaşım yavaşlıyor.

Bir de bunu ortalama 7-8 saat daha vücudunuza yaptığınızı düşünün ki kan dolaşımınız normalinden daha yavaş. Kan dolaşımının lastikler nedeniyle daha da yavaşlaması ve akış sağlanmaması sonucu ayaklarınızın morarma ihtimali de oluşuyor. Ayağınızın derisinde de nem kaybı yaşandığı için kuruma meydana geliyor.

Ayrıca çoraplarınızı çıkarmadan yattığınız zaman o lastik baskısı mantar enfeksiyonlarına da kapı aralıyor. Tüm sorun şu ana kadar lastiklerdeymiş gibi gözükse de aslında ayaklarımız çoraplar nedeniyle hava almıyor ve nemleniyor. Bu da mantar enfeksiyonlarının yanı sıra egzamalara da neden olabilmeleri.

Tırnaklarınızın şeklinin bozulmasına da neden olabilecek bir etmen olan çoraplar, çamaşır makinesinde en çok yıkanan kıyafetler arasında yer alır. Hatta eşleri de bir şekilde daima kaybolur. Eşin bulana kadar yıkamak, çorap eşleme çekmecesi yapmak yararlı olacaktır.

Konumuza dönersek, çoraplarımız yıkandıklarında üzerlerinde bir miktar deterjan atığı kaldığı için çoraplı uyumamız, daha fazla deterjan artığına maruz kalmamız anlamına geliyor. Çorap üzerinde kalan artıklar ise alerjik dermatitlere sebep oluyor. Bu dermatitler nedeniyle ise ayaklarda kızarma, kaşıntı ve kepek gibi problemler oluşabiliyor. Kuruma nedeniyle de kaşıntıda artış meydana gelebilmektedir.

Çorap dışında da ayak sağlığımız oldukça önemlidir. Tırnaklarımızı keserken, etimize batmayacak şekilde kesmeli, pedikür yaptıracağımız yeri iyi geçmeli ya da kendi aletlerimizi götürmeliyiz. Ayaklarımızı yıkadığımız da ya da duştan çıktığımızda mutlaka parmak aralarını temizlemeli, ayaklarımıza uygun krem ile gerekli nemi sağlamalıyız. Çorap alırken de pamuklu çoraplar tercih etmeliyiz.

Gece çorapları çıkarıp uyumalı ve de ayaklarımıza iyi bakmalıyız. Bu gibi sorunlar yaşamanız halinde uzman biri ile görüşmeyi de ihmal etmemelisiniz.