Neden Düşmanlarınızı Sevmelisiniz?

Hepimizin sevmediği, hatta ömür boyu görmek dahi istemediğimiz insanlar olabilir. Kötülüğümüzü isteyen ve bize acı vermekten ayrı bir zevk duyan insanlar mutlaka vardır. Peki siz böyle insanlara karşı ne yapıyorsunuz? Hayatınızdan tamamen çıkarmanız tabi ki en mantıklısı ama ya hayatımızın bir parçası olan ve bir yerlerde sürekli görmek zorunda olduğumuz insanlar aslında sevmediklerimiz ve hatta düşmanlarımızsa..

Böyle insanlarla nasıl mücadele ediyorsunuz? Kendi sinir sisteminizi nasıl kontrol altında tutuyorsunuz? Genellikle bize negatif duygular hissettiren insanlarla mücadele etmek zor gelebilir ancak uzmanlar bu tür mücadelelerin aslında karakterimizi ve tercihlerimizi güçlendirdiğini ifade ediyorlar. Peki düşmanlarınızı sevmeniz için size geçerli nedenler sunsak ne dersiniz? İşte başlıyoruz.

Öfke Yönetimini Doğru Yapmayı Sağlar

Sevmediğiniz ve sizi sürekli olarak sinirlendiren insanlarla mücadele ederken, normal yaşama adapte olmak adına öfke yönetimini sağlamanız gerekir. Düşmanlarınızla yapacağınız öfke kontrolü pratiği eminiz ki ilerde işinize çok yarayacak. Sevdiğiniz insanlara karşı da sinirlendiğinizde daha sakin davranmanızı sağlayacak. Öfke kontrolünü teorik değil pratikte gerçekleştirdiğiniz zaman çok daha mutlu olacaksınız.

Rekabet İçin Fırsatınız Olur

Düşmanlarınızla bir rekabet içerisine girdiğiniz zaman bu durumdan faydalanabilirsiniz. Büyük rakipleriniz bu rekabet sonucunda ortaya çıkacaktır. Doğru ve sağlıklı bir rekabet ortamı hazırlandığı takdirde motivasyonunuz artacaktır. Sevmediğiniz bir kişiyle rekabet etmek sandığınızdan daha zordur. Zaman zaman aklınızın ve ahlakınızın sınırlarını zorlamanız gerekebilir. Kötü bir rekabet sizi dibe çeker ancak sağlıklı bir rekabet hep zirveye taşır.

Olumsuzluk Sizi Tetikleyebilir

Sevmediğiniz insanların sizin hakkında söyleyecek çok fazla şeyi var. Bazı söylediklerinin doğru olabileceğini de aklınızdan çıkarmayın. Kötü sözler ya da yorumlar duyduğunuz zaman bir adım geri çekilin ve doğru olup olmadığını kontrol edin. Kendinizi değerlendirmeniz için bir fırsat olarak düşünebilirsiniz. Bu sayede kendinizde fark ettiğiniz eksiklikleri de tamamlamanız adına etkili olabilir. Bu durum ilerlemeniz için size sunulmuş bir şans olacak

Düşmanlarınız İlerde Müttefikleriniz Olabilir

Düşmanlarınız bir süre sonra size aslında aynı yolda olduğunuzu gösterebilir. Bazen kuracağınız küçük etkileşimler hiç beklemediğiniz olayların yaşanmasına neden olabilir. Belki hiç sevmediğiniz insanlarla kurduğunuz iletişimlerin ardından ortak bir zeminde buluşabilirsiniz. Hiç ummadığınız anlarda ummadığınız bir arkadaşlık zemini oluşturabilirsiniz. Uzun vadeli düşündüğünüz zaman daha güçlü bir müttefik edinebilir ve ardından da bu durumu kendiniz için kullanabilirsiniz.

Bir Yanlış Anlama Olabilir

Bazen bir düşmana sahip olmanızın nedeni aslında bir yanlış anlamadan ibaret olabilir. Neden düşman edindiğinizi bilmiyorsanız bu konuda biraz düşünmeye ve hatta diyalog kurmaya ihtiyacınız olabilir. Sizi sevmeyen insanlara yaklaşmak kırgınlıkların ve kızgınlıkların nedenini anlamak açısından son derece önemli. Belki de durum sandığınız kadar kötü değildir. Ortada olan bir yanlış anlaşılmanın çözülmesini sağlayabilirsiniz. Böylece düşman hanenizden bir kişinin daha eksilmesine zemin hazırlayabilirsiniz.