Neden Evlilikler Kısa Sürüyor?

Bir önceki yazımızda sizlerle ‘Sağlıklı Bir Evlilik İçin Nelere Dikkat Edilmeli?’ konusunu ele almıştık. Sağlıklı ve seviyeli bir evliliği sürdürebilmek gün geçtikçe zor bir hal alıyor. Önceki yazımızda alanında uzman kişiler ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda derlediğimiz temel konuları paylaştık.

Bugün de uzmanlarımızın günümüzde evliliklerin bir kelebek ömrü kadar kısa sürmesinin nelere bağladığını paylaşmak istedik. ‘Neden Evlilikler Kısa Sürüyor?’ sorusuna aldığımız cevaplar ise gerçekten oturup üzerinde düşünülmesi gereken ve oldukça hassas konuları içerisinde barındırıyor. Gelin hep beraber evlilikleri kısaltan maddelere göz atalım.

Geçici Heveslerimizi, Gerçek Mutluluklarımızın Önüne Alıyoruz

Bazı büyüklerimize göre bizler ‘şımartılmış nesil’ oluyoruz. İhtiyaç duyduğumuz her şeye kolayca ulaşabiliyoruz. İsteklerimiz için mücadele vermenin ne kadar zor bir şey olduğunu çoğu durumlarda anlayamıyoruz. İnternetin olmadığı ve ulaşımın da çok zor olduğu zamanları ele alalım.  Karnınızın çok acıktığı da yemek yapmaya zaman bulamadığımızda artık internetten dilediğimiz yemeği ayağımıza kadar getirtme şansına sahibiz. Hatta 7 günün 24 saati boyunca böyle bir şansımız var. Ancak ya bizden önceki nesiller bu durumda ne yapıyorlardı?

Bir diğer örneği de sabır ile bağdaştıracağız. Büyükler ile yaşanması gereken saygı duyularak büyüklere hep alttan alınması gereken durumlar vardı. Anne ve babalarımız kendinden büyükler ile aynı evde saygılı bir şekilde yaşamak ve birçok sıkıntıda sabır göstermek zorundaydı. Şimdi bizler? Ayrı eve çıkabiliyor. Üniversite okuyup kendimize göre bir uğraş ile ekmek parası kazanarak (az ya da çok) ev arkadaşı ile ya da kendi başımıza bir eve çıkıp özgürce yaşayabiliyoruz.

Her şeyin ulaşılmasının bu kadar kolay olduğu bu zaman diliminde her istediğimiz kolayca oluyor belki ama… İstediklerimiz gerçekten bizim öz mutluluğumuzu bize sunabilecek mi sorusuna ayıracak pek vaktimiz olmuyor. Sonuç anlık isteklerimiz ile kurmuş olduğumuz bir hayat bize dönüyor. Evlilik tercihlerimize de bu açıdan baktığımızda neden evlilikler kısa sürüyor cevabına da ulaşmış oluyoruz.

Kendimizi Sorgulamayı ve Karşımızdakini Anlamayı Unuttuk

Az önceki geçici heveslerimiz ve gerçek mutluluklarımız ile yazmış olduğumuz maddenin sonucu olarak kaybettiğimiz önemli bir yeteneğimiz var. Kendimizi sorgulama yeteneğimiz… Her şeyi istiyoruz ve hızlıca elde ediyoruz. Bu hız içerisinde sorgulama için zamanımız kalmıyor. Tercihlerimizi yapmadan önce ne kendimize uygun olup olmadığını ne de karşımızdaki kişi için verdiğimiz kararın doğru olup olmadığını sorgulayamıyoruz. Sadece istiyoruz ve yapıyoruz.

Evlilik tercihlerimize baktığımızda sorgusuz sualsiz isteme ve hızlıca elde etme sürecini görüyoruz. Evlilik öncesi öncelikle karşımızdakinin evlilikten beklentilerini iyice öğrenip onu anlamak ve tanımak gerekir. Karşımızdakini anladıktan sonra ise kendi içimizde sorgulamamız için gerekli olan zamanı kendimize vermememiz gerekir. Karşımızdakinin isteklerini karşılayabilecek bir karakterde miyiz? Onun isteklerini yerine getirdiğimiz zaman biz bu yaşamı sevecek miyiz? Bu evlilik gerçekleştiğinde olası yaşanacak sorunlar ile mücadele edecek gücü kendimizde bulabilecek miyiz yoksa ufak aksiliklerde vaz geçip dönmeyi mi seçeriz? Tüm bu sorgulamalar evlendikten sonra değil evlenmeden önce yapılmalıdır.

Kişisel Gelişim İçin Gerekli Zamanı Ayırmıyoruz

Teknoloji son nesil için çok hızlı bir şekilde ilerledi. Ve gün geçtikçe de ilerlemeyi sürdürüyor Teknoloji ilerledikçe internet ortamında yapabileceğimiz çok fazla şeyimiz oluyor. İnternet üzerindeki işlerimiz hep çok yoğun. O kadar yoğun ki artık internetin olmadığı bir ortamda ne yapacağımızı bilemez hale geldik.

Teknolojinin ve internetin kullanım alanları istendiği taktirde gayet de faydalı işlere dönüşebilir. Ancak itiraf edelim kaçımız bunu başarabiliyoruz? En ciddi işimizi yaparken bile internetin sağladığı eğlence dünyasına girmemek için ne kadar mücadele verebiliyoruz?

Eski nesillerin interneti yoktu ama kendilerini dinleme ve kendi kişisel gelişimini tamamlama için çok zamanları vardı. Her ihtiyacımızı anında mümkün kılan bizler aslında dilersek kişisel gelişime çok daha fazla zaman ayırabiliriz. Ancak dilemiyoruz ve üzerine düşmüyoruz. ‘Neden evlilikler kısa sürüyor?’ sorusunun cevaplarından bir tanesi de budur. Kendi kişisel gelişimimize bile zaman ayıramayan bizler, evliliklerimizi sağlıklı halde sürdürebilmek için yapmamız gerekenlere ne kadar zaman ayırabiliyoruz?

Mücadeleci Ruhumuzu Kaybettik, Pes Etmeyi Seçiyoruz

Her şey elimizin altında, istediğimiz her şey neredeyse bir parmak şaklatması kadar bir zaman diliminde gerçeğe dönüşüyor. ‘Böylesine kolay bir hayat içerisinde mücadele etmeye de ne gerek var?’ diye düşünmeye başlıyoruz. Farkında olsak da olmasak da bu düşünce yapısı beynimize işliyor ve artık karakterlerimizin bir parçası oluyor. En ufak aksilikte geri dönmeyi ve başka alternatiflere göz atmayı tercihe den bizler, evlilik hayatlarımızda da tam olarak bunu yapıyoruz. Karşılaştığımız zorluklar durumunda çözüm arayışına girmek yerine pes etmeyi, geri dönmeyi tercih ediyoruz. Sonucunda ise: ‘Neden Evlilikler Kısa Sürüyor?’ diye soruyoruz. Peki Sizce Neden?