Neden Hep Huzur Arıyoruz? Huzur Nerede?

Çoğumuz huzurun peşinden koşuyoruz. Koştukça ondan uzaklaştığımızın farkında olmadan…

Bazen bir şeyi ararız oysa ki o aradığımız şey tam da burnumuzun ucundadır. O bize bakar biz ona bakarız. Ama sadece bakarız. Görmeyiz. Bakmak ile görmek arasındaki fark burada ortaya çıkar. O baktığımız ancak göremediğimiz şeyi aramak için uzaklaştıkça aslında farkında olmadan aradığımız şeyden de uzaklaşırız. Tıpkı huzur arayışımızda olduğu gibi…

Dualarımıza huzuru ekleriz. ‘Allah huzur versin’ deriz. Arzu ve hayallerimize hep huzuru ekleriz. ‘Huzurlu bir yuvan olsun’ deriz. Sonuç olarak biz hep huzuru ararız. Bu yolda da uzunca bir yol kat ederiz. Ama gelinen noktaya bakınca aslında huzurdan daha çok uzaklaştığımızı anlarız. O zaman huzur nerede?

Nefes Alış Verişinize Odaklanın

Yaşamımızın en büyük kanıtı alıp verdiğimiz nefes. Nefes alış verişimize konsantre olduğumuzda hayatın anlamını derinlemesine anlar ve tüm hücrelerimize kadar hayatı hissedebiliriz. Huzur hayatın içinde değil midir? O zaman huzur, aldığınız nefestedir. Huzur hep bizimledir. Bizimle olan ve yanı başımızda duran bir şeyi sürekli aramak ve bunun için koşturmak sizce de anlamsız değil mi?

Huzur Var Olduğumuz Her Yerde

Siz neredeyseniz huzur işte tam da o noktada duruyor. Baktığınız ama göremediğimiz huzur her daim bizim onu germemizi bekliyor. Çevremizdeki diğer insanlar ile bu kadar meşgulken, onların huzurlarını ve sahip olduklarını kontrol etmeye çalışırken burnumuzun önünde duran huzuru unutup hep diğer yönlere yöneliyoruz. Yöneldiğimiz doğrultularda vardığımız noktalar ise hep aynı. Huzurdan kilometrelerce uzakta olan herhangi bir yer…

Burnumuzun ucunda duran huzuru görmemizi engelleyen en büyük neden karamsar ve art niyetli olan düşünceler oluyor. Örneğin aslında sahip olduğunuz çok değerli şeyler varken hep daha fazlasını istemek, başkalarının başarıları ya da elde ettikleri için kıskançlık duygusuna kapılmak gibi davranışlar ile huzuru ararken ondan kaçmış oluyoruz.

Huzur Aramayın! O Zaten Hep Var, Görmesini Bilin

Özellikle yalnız kaldığınız anlarda sahip olduğunuz değerli şeyleri, sevinçleri, çevrenizde sizi seven insanları ve bugüne kadar elde etmiş olduğunuz tüm başarıları düşünün. Burnunuzun ucunda size huzur vermek için sürekli ışığını açık tutan lambayı ya da hayatınıza ışık saçan huzur mumunun ısısını hissedin. Görmediklerinizi görmek size huzuru sunacaktır. Hem de gereksiz yere çırpınmadan, efor sarf etmeden ve aradığınızdan daha da çok uzaklaşmış olmadan!

Huzuru aramayın. Sizde olanı görün ve ona hak ettiği değeri vererek zaten var olan huzuru arttırın.