Neden Herkesi Mutlu Edemezsiniz?

Herkesi mutlu ediyor olmanız, kendiniz ile ilgili bir problem olduğunu gösteren gerçeklerden biridir. Yaşamınızda şu olguyu benimsemeniz gerekir; birincisi herkesi memnun edemezsiniz, ikincisi mutlaka sizin mutluluğunuzla kırılan biri vardır. Bu iki olguyu benimsediğiniz takdirde hayatınızdaki olaylara yönelik bakış açınızı da genişletmiş olursunuz. Bu bakış açısı size her zaman için mutluluk, huzur getirmeyebilir fakat hayatınızda almanız gereken kararlar da daha net olmanızı sağlayacaktır. Net olmak, mutlu olmaktan kimi zaman daha önemlidir.

Herkesi memnun edemezsin. Herkesi mutlu edemezsin. Herkese kendini sevdiremezsin. Yaptıkların, yapmak istediklerin, yapamadıkların. Unutma; hayallerin var! Bunların hepsi seni ilgilendiren şeyler. İnsanlar konuşurlar. İnsanlar ‘hep’ konuşurlar. Ne zaman sustular ki? Gerçekten seni mutlu edeceğine inanıyorsan, sonuçlarını göze alabiliyorsan; yap gitsin!”
– Arda Erel

Herkesi Mutlu Ediyorsanız Bu Bir Problemdir

Bir insanın kendine ve yaşamına yapabileceği en büyük kötülüklerden biri, herkesi mutlu ya da memnun etmeye çalışmaktır. Aileniz, sevgiliniz ya da bir başka insan mutlu olacak diye kendinizi arka plana atıyorsanız, bir şeyleri erteliyorsanız eğer; kendinizi mutsuz ediyorsunuz demektir.

Belki bencilce yapılan bir harekettir fakat kendiniz için yeri geldiğinde ailenizi bile arka plana atmanız gerekir. Çünkü öncelik daima sizin mutluluğunuz ve huzurunuz olmalıdır. Çünkü bu hayatı siz yaşıyorsunuz. Bir başkası değil. Zaman geri alınamayacak tek şeydir ve bu zamanı başkalarını memnun ederek, mutlu etmeye çalışarak harcamak, kendi zamanınızdan çalmaktır. Bir başkası mutlu olacak diye kendini mutsuz etmek, telafi olmayacak mutsuzluklara adım atmaktır.

Bir başkasına göre bencillik olarak yorumlanan bu hareketin sizlere nasıl bir mutluluk getireceğini de bilemezsiniz. Bu nedenle, bencil olmalısınız. Eğer olamıyorsanız da kendinize şunu sormalısınız, “Neden bir başkasını mutlu etmek zorunda hissediyorum kendimi?”. Bu soruya verebileceğiniz geçerli bir sebebiniz asla olmayacaktır.

Herkesi Mutlu Etmemelisiniz

Hayatınızdaki herkesi mutlu edemezsiniz ve etmemelisiniz de. Çünkü mutlaka sizin mutluluğunuz ile mutsuz olan biri olacaktır. Bu kişi anneniz, babanız, arkadaşınız, dostunuz, nişanlınız ya da eski sevgiliniz olabilir. Herkesi gerçekten mutlu ediyor olmanız, yaşamınızda büyük bir sorunun olduğunun göstergesidir. Bu sorun; kendinize değer vermediğinizdir.

Kendinize değer vermiyor olmanız, bir başka hayat için kendi hayatınızdan vazgeçiyor olmanız, yapılabilecek en büyük sorumsuzluklardan da biridir. Sizlere birilerini üzmeniz gerektiğini söylemiyoruz fakat, sizin için doğru olduğunu, sizin için mutluluk getireceğini düşündüğünüz şeylere adım atmanız gerektiğini söylüyoruz.

Unutmamalısınız ki herkesin kendisini mutlu edebilecek bir anı vardır. Birini üzdüğünüz zaman, bu onun her zaman mutsuz kalacağını göstermeyecektir. Birini üzmek, gece – gündüz o kişinin üzüleceği anlamına asla gelmeyecektir. Her insan, doğası gereği, kendini mutlu edecek bir şey, bir alan bulacaktır. Bu nedenle sizler de kendinizi mutlu edecek şeylerin peşinden gidin. Herkesi değil, önce kendinizi düşünün.