Neden İstediğiniz Şeyler Olmuyor Hiç Düşündünüz mü?

Hayatınızda neler istediğinizi biliyor musunuz? Net hedefleriniz ve uzun süreli hayalleriniz var mı? Hayatınızın bir noktasında değiştirmek istediğiniz şeyler mutlaka vardır. Ancak kariyerinizde, hayatınızda ya da ilişkinizde değiştirmek istediğiniz durumlara oturduğunuz yerden ulaşmanız pek mümkün değil. Disiplinli bir süreç ve sorumluluk sahibi insanların yaptığı gibi doğru bir çalışma yapmalısınız.

Yapılan araştırmalar sonrasında, kendilerine hedef koyan, azimli davranan ve hayallerinin peşinden giden kişilerin hayatlarında kısa süre içerisinde değişimlerin yaşandığı tespit edilmiştir. Önemli olanın hedefi belirlemek ve ardından hedef doğrultusunda çalışmak olduğu ifade edildi.

Bazen hayatın herkes için aynı şartları sunmadığı yönünde şikayetlerde bulunuyoruz. Bu elbette bizim suçumuz değil. Ancak şartları eşit hale getirmek tamamen sizin elinizde. Yolun başında ‘istediğim hiçbir şey olmuyor’ derseniz baştan kaybetmeye mahkumsunuz demektir. Ama hedeflerinize ulaşma konusunda size bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Rutinlerden Sıkılmayın!

Hepimiz rutinlerden sıkıldığımızı söylüyoruz. Ama hayatımız için rutinlerin ne kadar etkili olduğunu hiç düşündünüz mü? Rutinlerden hoşlanmayan kişiler, rutinlerin hayatlarındaki yaratıcılıklarını baltaladıklarını söylerler. Ama bilimsel araştırmalar, rutinlerin son derece faydalı olduğunu dile getiriyorlar.  Rutinleri olmayan kişilerin hayatlarında karmaşa ve belirsizlik hakimdir. Hayatımızda sürprizlerin yaşanması son derece heyecan verici olabilir ancak rutinler sayesinde kafanızın tamamen rahat olabileceğini düşünün.

Hayatınızda bir düzen elde etmek istiyorsanız öncelikli olarak bu durumu rutinlerinize ekleyin. Belki yatağınızı toplamadan güne başlamak size daha kolay gelebilir ancak küçük düzen alışkanlıkları ile hayatınızda yeni bir sayfa açabilirsiniz. Düzensizliğin insanlarda çeşitli kaygı ve endişe duygularının oluşmasına neden olduğu ifade edilmiştir. Hayatınızda gün içerisinde ufak ya da büyük fark etmeksizin mutlaka bir şeyi düzelttiğinizde daha olumlu olacağını göreceksiniz.

Hayatınızı Anlamlandırın

Hayatınızda sizin için anlamlı olan nedir? Herkes için anlamlı olan şeyler sizin için olmayabilir bu çok normal ancak hayatınızda sizin için anlamlı olduğuna inandığınız herhangi bir şey var mı?

Yapmak istediğiniz hedefleri belirlediğiniz zaman sizin için anlamlı olmasına dikkat edin. Ardından haftada bir kitap okumak yerine daha gerçekçi olması için ayda bir kitap okumaya çalışın. Başarınız arttıkça hedefleriniz konusunda kendinizi zorlamaya başlayabilirsiniz. Biz size mutluluğun peşinden koşun demiyoruz. Anlamlı olan şeylerin peşinden koşmanızı öneriyoruz. Hayatınızın bir anlamı olduğunda yaşamak için kendinize daha güzel bahaneler bulabileceksiniz. Hayatınızın anlamını bulmak sandığınız kadar zor değil. Pes etme ve lütfen harekete geç.

Hayatta Bir Amacınız Olsun

Seni harekete geçiren bir şey mutlaka vardır. Ama yoksa basit ve boş bir hayatın içinde olabilirsin. Bize verilen bu hayatı en iyi şekilde devam ettirmek için kendine bir amaç belirlemeli ve bu amaç uğruna daha azimli şekilde çalışmalısın.

Sabah gözlerini açtıktan sonra, henüz yataktan kalkmamışken kendine bir amaç belirleyebilirsin. Amaç dediğimiz zaman dünyayı kurtarmaktan bahsetmiyoruz elbette. Mesela güzel bir gün geçirmek ya da tüm ödevlerini bitirmeyi amaçlayabilirsin. Ya da bugünü doyasıya zevk alarak yaşamak istiyor olabilirsin. Sonrasında belirlediğin amaç uğruna neler yapacağını planlayabilirsin. Bunu birkaç gün üst üste yaptığın zaman o yataktan günü planlamadan kalkmayacağının garantisini veriyoruz. Kendinize saygı duymaya başladığınız zaman bu hayatta başaramayacağınız şey olmadığını göreceksiniz.

Sosyal İnsan hakkında
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.