Neden Kadınlar Hamileyken Aldatılma Korkusu Yaşar?

Kadınlardaki aldatılma korkusu genellikle hamilelik döneminde zirveye ulaşmaktadır. Hatta kendine özgüveni tavanlarda gezen kadınlarda bile hamileliği boyunca bu aldatılma korkusu yüz üstüne çıkmaktadır. Hamileyken aldatılma korkusu neredeyse tüm kadınların baş sorunu…

Peki nereden geliyor hamilelik sırasındaki bu aldatılma korkusu? Gerçekten panik yapılıp önlem alınması gereken bir dönem içinde oldukları için mi yoksa bu korkunun yanşamasının altında başka bir neden mi var? Evet başka neden var. Hatta bir değil biden fazla nedenler var. Hepsi de tıbben kanıtlanmış olan nedenler arasında yer alıyor. İşin en güzel yanı ise hamileyken aldatılmaktan korkulması gereken gerçek bir neden yok ortada. Hepsi tamamen hamileliğin getirdiği endişeler. Gelin, şimdi hep beraber bakalım neden kadınların hamileyken aldatılmaktan dolayı korku yaşadıklarına.

Alınan Kilolar Sebebi ile Aldatılma Korkusu

Hem bedeninde hem de ruhunda bir can daha taşımaya başlayan anneler doğal olarak hamilelik sırasında kilo almaya başlarlar. Bu kilo alma durumu sağlıksız bir durum değildir ki rejim yapılsın, spor yapılsın ve fazla kilolar verilsin. Elbette ki bu kilo alma durumu doğal bir süreçtir ve aksinin olması durumu endişe vericidir.

Her kadın gibi sizin de kadın doğum uzmanınızın uygun bulduğu sınırlar içerisinde kilo almanız gerekir. Aksi halde düzenli beslenmemek, gerekli vitamin ve mineralleri almamak bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Hiçbir anne bebeğinin böyle bir durum ile karşı karşıya kalmasını elbette ki istemez. Bu sebeple yemesine içmesine dikkat ederek, bebeği için gereken kilo almayı seve seve kabule der. Ama aynaya geçildiğinde? Eski kıyafetlerin üzerine olmadığını fark ettiğinden?…

İşte böyle bir durumda gereksiz bir panik durumu yaşanabiliyor. Alınan kiloların hayata katmış olduğu değişimler hissedildikçe kadınlarda da psikolojik değişimler başlıyor. ‘Ya kilo aldım diye eşim beni beğenmezse?’, ‘Ya benden daha bakımlı ve zayıf bir kadın, eşimin ilgisini çekerse?’… Bunu gibi daha yüzlerce olumsuzluklar ile dolu sorular başlar kafalarda yer işgale etmeye. Sonucunda ise hamileyken aldatılma korkusu patlak vermiş oluyor.

Panik yok! Eşiniz sizin hamile olduğunuzu biliyor. Çocuğunuza iyi bakmak için ne kadar çabaladığınızı ve ne kadar iyi bir anne olduğunuzun farkında. Eğer eşiniz sisi, siz olduğunuz için seviyor ve değer veriyorsa emin olun ki şimdi çocuğunun annesi olduğunuz için daha da çok seviyor.

Değişen Hormonal Sistem Sebebi ile Hamileyken Aldatılma Korkusu

Hamile bayanlar artık tek değil iki can olmaya başlıyor. İki can taşıyan bir kadının hormonal değişiklikler yaşaması sizce de gayet normal değil mi? Zaman zaman durduk yere ağlama nöbetleri, saçma sapan konuları kendine dert edinme huyu, pire için yorgan yakabilme seviyesine gelme, daha çok sevildiğini hissetmek isteme… bunlar gibi daha bir çok değişim hamile bayanların hayatında olabilecek olan gayet normal şeylerdir. Tüm bu karmöaşanın içerisinde aldatılma korkusu da nasibini alıyor elbette!

Hamileyken aldatılma korkusu kadınların yaşamakta olduğu hormonal değişimlerin bir sonucu olarak görülebilmektedir. Her kadınında farklı hamilelik dönemlerinde ortaya çıkıyor olsa da genellemeye vurulduğunda en yaygın olarak hamileliğin son zamanları aldatılma korkusunun ilerlediği görülmektedir.

Anne Olup Eşine Gereken İlgiyi Ayırmama Endişesi ile Aldatılma Korkusu

Özellikle ilk kez anne olunuyorsa, kadının ilk hamileliyse aldatılma korkusunun altında yatan nedenlerden biri de anne olunca iyi bir eş olamama endişesidir. Çocuğu için şimdiden birçok fedakarlık yapması gerektiğinin farkına var hamile bayanlar zamanla eşlerine hiç zaman ayırmamaktan korkarlar. Eşlerine gereken ilgiyi ve sevgiyi gösteremediklerinde ise; eşlerinin bu ilgi ve şefkati başka kadınların kollarında bulmasından endişe ederler. Bu senaryo aslında hamile kadınların sadece beyninde oluşan bir hikayedir. Çoğu zaman da orada bu şekilde kalır. Ne zaman gerçeğe döner peki? Hamileyken aldatılma korkusu yaşayan kadınlar dozajı arttırıp, eşleri daha onları aldatmadan aldatıyormuşçasına bir yaklaşım sergilediklerinde eşler tarafından aldatma fikri gelişebiliyor. Bazı erkekler aldatmadığı halde sürekli aldatmış gibi muamele gördüklerinde en sonunda ‘aldatmadan aldattım oluyorsa, aldatayım ki bu suçlamalar gerçek olsun ve hak etmiş olayım’ düşüncesine kapılabiliyor.

SONUÇ:

Hepsi sadece sizin oluşturduğunuz engeller. Bunlara odaklanarak henüz gerçekleşmemiş olumsuzlukları hayatınıza çekmeyin. Her zamankinden daha çekici ve güzelsiniz. Eşiniz tarafından sevilmeyi çok daha fazla hak ediyorsunuz. Çünkü artık siz sadece bir eş değil aynı zamanda ortak çocuğunuzun annesisiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.