Neden Kadınlar Uykusuzluğa Daha Dayanıksız?

Uykusuzluğa dayanma konusunda kadınlar genellikle daha başarısız oluyorlar. Erkeklere göre daha zayıf yönümüz olan uykusuzluğa dayanamama nedenini çoğu kez düşünmüşüzdür ve cevabını merak etmişizdir. Bu yazımızda aklımızı kurcalayan bu soruya cevap bulmaya çalışacağız. Sonucunda ise neden biz bayanların uyudukça uyumak istediğini ve asla fazla uykuya hayır diyemediğini öğreneceğiz.

Özel Gün Kayıpları Uyku Gerektiriyor

Biz kadınlar özel günlerde enerji kaybediyoruz ve bu yüzden kadınlarda kansızlık daha çok görülüyor. Kansızlık ile uykuya olan ihtiyaç ise doğrudan birbiri ile ilişkili. Kansızlık seviyesinde artış oldukça uykuya olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu sebeple kadınlar özellikle de özel günlerinde ve özel günlerin hemen ardındaki günlerde uyudukça uyumak ister, uykuya doyamaz.

Kadınların Bünyesi Genellikle Daha Zayıf

Fiziki açıdan da kadınların daha çok yorulduğu bilimsel bir gerçektir. Biz kadınların kas yapıları genel olarak erkeklerinki kadar gelişmemiştir. Kas bakımından zengin olan erkekler kendilerini daha dinç hissederek uykusuzluğun önüne geçebiliyorlar. Ama daha az fiziksel aktivite ile yorgun düşen kadınlar, uykuya eğilim göstererek dinlenme ihtiyacı duyuyorlar.

Kadınların Uykuya Dalma Süreleri Daha Uzun

Kadınlar, genel anlamda bakıldığında erkeklere nazaran çok daha fazla duygusal yapıya sahipler. Gün içerisinde yaşanan bir sorun ya da alınganlık duygularını ortaya koyacak herhangi bir olay gece uyku öncesi kadınların kabusu olabiliyor. Erkeklerin o anlık kafasından rahatlıklar atabildikleri birçok sorun kadınların uykusunu kaçıran büyük bir mesele halini alabiliyor. Akıllara takılan (erkekler için belki küçük ama kadınlar için devasa) meseleler ile cebelleşerek gelin de uyuyun şimdi, uyuyabilmek mümkünse tabi…

Kadınlar Uykuda Daha Az Dinlenme Şansına Sahip

Bilimsel açıdan kadın ve erkek beyninin arasındaki farklar incelendiğinde en temel farklılıklardan birinin de nöronlar arası bağ sayısının olduğu ortaya konmuştur. Kadınların nöronlar ile birbirilerine iletişim kuran bağların sayısı, erkeklerinkine nazaran oldukça fazla sayıda. Bu da demek oluyor ki kadınlar bir şey düşünürken anında onunla ilgili olan çok sayıda konuyu düşünerek ele alabilir ve aralarında bağ kurabilir. Tam d abu sebepten dolayı kadınlar hem uykuya daha geç dalabiliyor hem de uyku sırasında beyinlerinin dinlenmeleri daha yavaş hızda oluyor.

Daha az dinlendirme etkisi olan bir uykuya doyulamaması sizce de mantıklı değil mi?