Neden Kalabalıkta Dahi Kendimizi Yalnız Hissederiz?

Çoğumuz yalnızlık hissinin kalabalık olup olmama durumu ile ilgili olduğunu zannederiz. Kalabalık bir ortamdaysak kendimizi yalnız hissetmemiz gerektiği veya tam tersi, yanımızda kimse yokken de yalnızlık duygusunu yaşayacağımızı düşünürüz. Ancak iş teorikten pratiğe dönüştüğünde hiç de öyle olmuyor!

Çoğu kez kalabalık ortamlarda kendimizi çok yalnız hissetmiş veya yalnız olduğumuz zamanlarda da çok eğlenceli bir modun hakim olduğu ruh halini deneyimlemişizdir. Sonuç olarak diyebiliriz ki fiziki yalnızlık kalabalık ortamın olup olmaması ile ilgili bir durum olsa da, ruhsal açıdan hissedilen yalnızlık tamamen kendimize bağlıdır.

Kalabalıktaki Yalnızlık Hissinizin Nedeni Ne?

Öncelikle bu hissi size yaşatan nedenin tespit edilmesi gerekiyor. Bunu da sadece siz başarabilirsiniz. Psikolog desteği alsanız da almasanız da cevabını bulacak olan sizsiniz. Çünkü psikolog sadece doğru soruları size yöneltecek ve o cevabı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Kalabalık içerisinde dahi hissedilen yalnızlık duygusunun çok fazla nedeni olabilir. Ama en yaygın rastlanan nedenler arasında aradığınız özelliklere sahip olan kişiyi bulamamak ve o an için kendinizi tam olarak ifade edebileceğiniz ruhunuza uygun insanın hayatınızda var olmayışıdır.

Yalnızlık Hissinin En Büyük Nedeni Kişinin Kendisi ile Olan İletişim Sorunudur

Çevrenizde kendinizi tüm samimiyetiniz ile anlatabileceğiniz birini bulamamanız yalnızlık nedenidir. Kabul! Ancak sağlıklı bir ruh halinizdeyseniz bu sorunu aşabilmeniz son derece kolayken kendiniz ile olan iletişiminizde de kopukluk olması durumunda adeta tüm işler arapsaçına döner ve içinize kapanmaya başlarsınız. İçinizdeki siz ile de barışık olmadığınızdan dolayı o yalnızlık duygusunu bir türlü üzerinizden atamazsınız. Çünkü kendisi ile tam anlamı ile barışık olan bir kişi, tüm dertlerini ve sıkıntılarını kendine anlatarak ihtiyaç duyduğu çözüme ulaşabilir. Ancak herhangi bir ruhsal problem içerisindeysek ya da kendi iletişimiz ile ilgili bir problemimiz varsa kendimiz ile bir bütünlüğü yakalayamayız.

Kendimiz ile Bütünlüğü Yakaladığımızda Yalnızlık Olmaz

İşte size yalnızlığı sonsuza kadar uzaklaştıracak olan anahtar: kendiniz ile uyumu yakalamak ve samimi anlamda kendiniz ile barışık olmak…

Kendiniz ile bütünlüğü yakaladıysanız ve kendiniz ile tam olarak barışıksanız, sizi anlayacak olan ve derdinizi paylaşacağınız tek bir insan bile hayatınızda olmasa dahi dünyanın en mutlu insanı olmayı sürdürürsünüz. Hayatınızda bir eksikliğin olduğunu hissedebilirsiniz belki ama asla hissettiğiniz yalnızlık değil, çözüm arama ihtiyacıdır.

Son olarak; mutlu olmak için, istediğiniz şeyleri yapmak için birine ihtiyacınızın olmadığını unutmayın. Elbette ki ruhsal, zihinsel ve duygusal anlamda kendinize yakın bulduğunuz insanlar ile birlikte yapılan her şey çok daha zevkli hale gelir. Ancak tek başınıza olduğunuzda zevk aldığınız şeyleri yapmaktan mahrum olmanız gerektiği sonucunu çıkarmayın. İsterseniz tek başına içinizdeki o çocuk ile birleşip koskoca bir dünyayı kurabilirsiniz. Yeter ki siz isteyin!

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.