Neden Sosyal Medya Uzmanına İhtiyacınız Var?

Bir marka, işletme ya da kurum sahibisiniz. Ürün veya hizmet pazarlaması yapıyor, kendinizi sunduğunuz ürün ve hizmet alanında geliştirmek ve büyük kitlelere hitap eden bir marka, işletme ya da kurum mu olmak istiyorsunuz? O zaman hedefiniz, müşteri sayınızı arttırmak olmalıdır. Fakat müşteri sayısını arttırırken de doğru hedef kitlesine ulaşılması oldukça önemlidir. Peki doğru hedef kitlesine ulaşmak ve hayallerinize gerçekleştirmek için ne yapmanız gerekir?

Doğru hedef kitlesine ulaşmak için bulunduğunuz çevrenin dışına çıkmanız ve başka ülkelere, başka insanlara, başka şehirlere ulaşmalı, ürün ve hizmetlerinizin buradaki reklamını ve pazarlamasını yapmanız gerekir. Sunmuş olduğunuz ürün ya da hizmet ne olursa olsun tam anlamıyla yayılmak ve potansiyel müşteri kitlesine ulaşmak için sınırlarınızı zorlamalısınız.

Nasıl ki iş görüşmelerinde personelin kendisini ifade etmesi önemli ise bir markanın, işletmenin ya da kurumun satın alınabilmesi ya da geniş kitlelere ulaşabilmesi için de kendisini çok iyi ifade edebilmesi gerekir. Bu noktada da karşımıza “sosyal medya uzmanı” çıkar. İşletmenizin ya da markanızın kısa zaman içerisinde büyümesini, potansiyel müşteri kitlesini oluşturmayı sağlayacak kişilere bu ad verilmektedir.

Günümüz firmalarının ve markalarının rekabet ortamı içerisinde yer alabilmesi için geleneksel medya ile birlikte sosyal medya kanallarını da kullanması gerekir. Bakıldığında sosyal medyanın etkisi, geleneksel medyaya göre daha fazladır. Yapılan bir araştırmaya göre işletme ya da markalar üzerindeki geleneksel medyanın etkisi %56, sosyal medyanın etkisi ise %73 olarak tespit edilmiştir.

Sosyal medya, kısa zaman içerisinde ülkeler arasındaki müşterilere ulaşılmasını sağlayan, maliyeti az olan ve işletmenin hızlı bir şekilde büyümesine kolaylık sunan bir platformdur. Günümüzde her işletmenin ya da markanın sosyal medya hesabı kullandığı görülmektedir. Buradaki en büyük etken ise insanların artık satın almadan önce bir şeyleri görmek ya da tercih etmek istemesidir. Üstelik sosyal medya insanlara bir tek “görebilmeyi” sağlamaz. Aynı zamanda işletmeyi, markayı, ürünü ya da hizmeti deneyimlemiş olan kişilerden yola çıkarak bir “tercih” imkanı sunar. Dolayısıyla bireyler kendilerini daha özgür hisseder.

Dolayısıyla “E-ticaret” denilen kavramın yaygınlaşması işletmelerde ve marka sahiplerinde sosyal medyayı kullanmayı adeta zorunlu kılmıştır.

Sosyal Medya Uzmanının Faydası Nedir?

Pek çok işletme ya da marka, sosyal medya uzmanı ile birlikte çalışma sürdürmektedir. İnsanlar, sosyal medya uzmanlığı eğitimi alarak şirketler içerisinde çalışabilmektedir. Peki sosyal medya uzmanlarının işletmelere ya da markalara katkısı nedir? Sosyal medya uzmanı ne iş yapar?

Sosyal medya uzmanları, sosyal medyadaki varlığınızdan sorumludur ve sosyal medya hesaplarınızı yönetir. Burada içerik oluşturarak paylaşımlar yapar. Her paylaşım için bir planlama bulunur. Bu planlamalar işletmenizin ya da markanızın hangi hedef kitle tarafından tercih edileceğini belirler. Hedef kitle ile sürekli olarak iletişim ve etkileşim halinde olmanızı sağlar. Müşteriler ile iletişim kurarak geri bildirim alınmasına yardımcı olur.

Sosyal medya uzmanlarının işletmeye ya da markaya yönelik katkıları ise:

  • İşletmelerin/markaların kurumsal ve online itibar yönetimini oluşturur.
  • Doğru planlamalar yaparak işletme ya da markanın doğru bir şekilde hedefler koymasına ve ilerlemesine yardımcı olur.
  • Çeşitli kampanyalar aracılığıyla satış rakamlarını arttırır.
  • Sadık müşteriler elde ederek marka bilinirliğini arttırır.
  • Müşteri istek ve ihtiyaçları kolay bir şekilde belirlenir. Bu istek ve ihtiyaçlara yönelik ürün ve hizmet tasarlanmasını sağlar.
  • Trend olay ve durumlara hakim olarak markanızın sosyal duyarlılığını korur.
  • Rakip firmaları analiz ederek rekabet ortamı oluşturur.
  • Markanın ya da işletmenin eksik ve güçlü yönlerini tespit eder.
  • Müşteri memnuniyeti odaklı olduğu için geri bildirimler sunar ve müşteri memnuniyetini arttırır.