Nefes Egzersizleri ile Rahatlayın

Duygusal ve fiziksel sağlığımızı koruma yollarından bir tanesi de nefes egzersizleridir. Tüm hastalıkların kaynağı olan stresten kurtulabilmek ve rahatlama, tam anlamıyla gevşeme sağlama konusunda bize büyük yardımı olacak olan nefes egzersizleri içerisinden en etkili olan 3 tanesini sizler için araştırdık. 3 farklı nefes egzersizi ile rahatlayabilir, daha sağlıklı kararlar alabilir ve hayatınızı uyum içerisinde geçirebilirsiniz.’ Sadece nefes egzersizi ile tüm bunlar mümkün olur mu?’ demeyin! Doğru nefes alıp verme ile ileride yaşayabileceğiniz birçok hastalıktan kurtulmanız tıbben de mümkün. Tek yapmanız gereken gününüzün sadece 5 dakikasını nefes egzersizine ayırmak. Hepsi bu!

Nefes Egzersizleri Öncesi Hazırlık

Nefes egzersizlerine başlamadan önce bazı önemli bilgileri size sunmak istiyoruz. Çünkü doğru nefes alma ile ilgili yeterli bilgi olmaksızın başlanan bu egzersizler bizi istediğimiz sonuca götürmeyecektir.

Derin nefes almak demek karnımızın üst tarafına dolan hava demek değildir. Genellikle bu, en sık yaptığımız hatalardan biridir. Doğru nefes atığınız zaman omuzlarınız kalkmaz, karnınızın alt kısmı olan diyaframınız şişer. Sağlıklı nefes alma şeklinizi buradan kontrol edebilirsiniz. Hatta dilerseniz elinizi karnınızın al bölgesine koyabilir, aldığınız nefesin burada dolmasını hissederek doğru şekilde nefes aldığınızdan da emin olabilirsiniz.

Nefes egzersizleri çalışmalarını yapacağınız zamanlarda vücudunuzu sıkan, dar kıyafetleri giymekten kaçının. Mümkün olduğunca bol kıyafetler ile sağlıklı nefes alıp vermek çok daha kolay olacaktır.

Doğru nefes alma tekniklerini uygulayabilmeniz için vücudunuzun duruş pozisyonu da son derece önemlidir. Kaslarınız daha rahat olması sebebi ile oturuyor veya yatıyor şekilde durmanız daha iyidir. Hangi pozisyonda olursanız olun rahat bir şekilde olduğunuzdan ve kendinizi huzurlu hissettiğinizden emin olmalısınız.

Nefes egzersizleri yaparken sessiz, sakin bir ortamı tercih edin. Sizi rahatsız edecek insanların, seslerin ya da herhangi bir şeyin olmaması sizin daha rahat bir şekilde nefes egzersizleri çalışmalarınıza konsantre olabilmenizi sağlayacaktır.

1. Burundan Nefes Alma – Burundan Nefes Verme

Sunacağımız 3 nefes egzersizleri arasından birincisi, sadece burun deliklerimizi kullanarak yapılmaktadır.  Öncelikle bir burun deliğimizi kapatıyoruz ve açık olan burun deliğimizden içimize çekebildiğimiz kadar hava çekiyoruz. Sonra yine aynı burun deliğinden aldığımız havayı geri veriyoruz. Tek burundan nefes alıp verme işlemini yaklaşık 2-3 dakika boyunca tekrarladıktan sonra aynı işlemi diğer burun deliğimiz için de tekrarlıyoruz.

2. Orantılı Nefes Egzersizi

Nefes almanız, nefesinizin içinizde kalış süresi ve nefesinizi geri veriş süreniz belirli bir orantı içerisinde gerçekleşmektedir. Bu şekilde nefes alıp- vermeye dayanan orantılı nefes egzersizi ile kontrollü bir solunumu gerçekleştirebilirsiniz. Nefes egzersizleri arasında olan bu teknikte nefes alma süreniz 2 saniye, nefesi içinizde tutma süreniz 4 saniye ve aldığınız nefesi geri verme süreniz de 6 saniye sürecektir.

3. Beyni Dinlendiren Nefes Egzersizleri

Size tavsiye edeceğimiz nefes egzersizleri arasında o alan bu teknik ile aynı zamanda beyninizi dinlendirebilmeniz de mümkün. Nefes alış-verişlerinizde, alıp-verdiğiniz her nefesi sayıyorsunuz. Tamamen nefes alıp-verişinize odaklanacak olan beyniniz o an için kendine çıkmaza soktuğu ve kitlendiği birçok sıkıntıdan uzaklaşabilme fırsatı da bulabiliyor. Sayılı nefes egzersizinizi yaparken 100 kez nefes alıp- vermeniz yeterlidir.