Nerede Çalışmak İstediğinize Siz Karar Verin!

Y kuşağının günümüzdeki en büyük problemlerinden birisi, mezuniyet sonrasında ne yapacaklarını bilmiyor olmaları. Bu durum hayatlarında kendileri için bir yol çizmelerini de engelliyor. Bu noktada kariyerlerine ilk adımlarını attıkları sırada çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Yapılan basit bir araştırma sonrasında bile günümüzde çalışan bireylerin büyük bir kısmının işlerinden memnun olmadıkları, sırf maddi kaygılar sebebiyle katlandıkları belirlendi. Kendi hayallerinin peşinden gidip, sevdiği işte çalışan bireylerin sayısı son derece az. Sevilmeyen ve mecburiyet olarak görüldüğü için yapılan işten verim beklemek doğru olmayacaktır.

Çalışma hayatında ve kişisel hayatında keşke dememek, işini şansa bırakmamak için ipleri elinize almalısınız. Kendi çalışma ortamınızı ve dolayısıyla geleceğinizi siz belirleyebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Kariyerinize Katkı Sağlayacak Bir İş Seçimi Yapmalısınız

İlk çalışma yılları, sonraki çalışma hayatınız için son derece önemlidir. Bu süreçte ne yapmak istediğiniz hakkında net bilgiler elde edebilir ve hayatınızı bu noktada yönlendirebilirsiniz. Bu sebeple hayatınıza katkı sağlayacak, sizi geliştirecek ve kariyer anlamında destekleyecek şirketlerden birinde işe başlamak hayata bir sıfır önde başlamanızı sağlar. Hem maddi hem de manevi açıdan tatmin olmanızı sağlayacaktır. İlerleyen dönemlerde, işinizin ve şirketinizin yönlendirmeleri ve destekleriyle kariyer basamaklarını olduğundan daha hızlı tırmanabilirsiniz.

Yurtdışı Kariyer İmkanları Sunduğundan Emin Olun

Yaşadığımız ülkede başladığımız kariyer yolculuğumuzu, yurtdışında ilerletmek ve hayatımızı taçlandırmak elbette ki isteriz. Ancak bunun için doğru seçimler yapmadığımız takdirde adım atmamız ve ilerleme kaydetmemiz pek mümkün olmayacak. Çalışmayı düşündüğünüz ya da istekli olduğunuz şirketin iş sahalarını araştırarak işe başlayabilirsiniz. Yurtdışı bağları ne durumda? Eğer kariyerinizi ilerleyen dönemlerde yurtdışında sürdürme imkanı sunuyorsa bir dakika bile düşünmeyin derim!

En İyi Olduğunuz Alanı Bulmak İçin Bolca Deneyimleyin

İlgi alanlarınız belli olabilir. Yani hali hazırda çalışıyorsanız, belirli bir departmanda görev alıyor olabilirsiniz. Ancak genellikle iş hayatına yeni atılmış olan kişilerin her departmanda çalışmaları en azından süreci yakından takip etmeleri önerilir. Belki farklı bir alan ve farklı bir departman hiç aklınızda yokken size daha heyecanlı ve parlak bir kariyer kapısı aralayabilir. Her yönüyle iş hayatında deneyim kazanmak, rotasyon bazlı tecrübe elde etmek son derece önemli. Bu sayede kendinizi keşfetmek için bir fırsat yakalayabilirsiniz.

Şirket Değerleriyle Kendi Değerlerinizi Karşılaştırın

İş hayatı yeni bir hayat olarak ifade ediliyor. Günün büyük bir kısmını çalıştığımız mekanlarda, çalışma arkadaşlarımızla birlikte geçiriyoruz. Bir süre sonra çalıştığımız kurumun şirket kültürüne sahip oluyoruz. Bu yeni kimlik edinmekle eşdeğer bir durum. Çalışma hayatınız, karşılaştığınız olaylar ve içinde bulunduğunuz durumlar bakış açınızın yeniden şekillenmesine neden olabilir. Yani demek istiyoruz ki, iş hayatında yaşadıklarımız bizi olduğumuzdan farklı biri haline getirebilir. Bu yüzden iş seçimi yaparken başvuru yapmak istediğiniz şirketin kültürünü iyi araştırın. Karakterinize ve düşünce yapınıza çok ters bir kültüre sahip olabilir. Bu durumda işe başlasanız dahi sizi farklı bir kimliğe dönüştüreceğinden dolayı kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz. Çok isteyerek girmiş olduğunuz işiniz tüm umutlarınızı kırabilir ve uzun ömürlü bir çalışma hayatınızın olmasını engelleyebilir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.