Network Etkinliklerine Neden Katılmalısınız?

İş hayatında her personelin sahip olması gereken özelliklerden biri kaliteli network ağıdır. Çeşitli zamanlar içerisinde iş yeri içerisinde ya da dışında network ağını güçlendirecek etkinlikler düzenlenmektedir. Personeller henüz iş yaşamına dahil olmadan önce network ağlarını güçlendirmeye başlayabilirler. Özellikle staj dönemleri bu ağı oluşturmak için harika bir süreci kapsar. Peki personellerin ya da yeni mezunların neden network etkinliklerine katılması ve kaliteli bir network ağı elde etmesi gerekir?

Genç Yetenekler İçin İş Fırsatı

Yeni mezunların pek çoğu, iş arama sürecindeyken deneyimsiz olmalarından ötürü daha stresli ve endişeli olurlar. Bunun nedeni iş hayatına dair herhangi bir bilgilerinin olmaması, diğer personeller gibi becerilerini yeterince geliştirmemiş olmamalarıdır.

Araştırmalara göre uzmanlar, network etkinliklerinin özellikle genç yetenekler için oldukça önemli olduğunu belirtmektedir. Yeni mezun olan kişiler açısından bu etkinlikler, yeni bir kariyer yaşamı ve iş fırsatı demektir. Bu etkinliklerle birlikte kendi uzmanlık alanınızı, kendi bölümünüzü, kariyer hedeflerinizi ya da gelecek iş yaşamınızda sahip olmak istediğiniz iş pozisyonunuzu deneyim edinen bireylerle iletişim kurmanız oldukça yüksektir.

Aynı zamanda sizin gibi personellere ihtiyaç duyan şirketlerle de doğrudan ve birebir iletişim kurmanız an meselesi olacaktır. Hem şirketleri hem de şirket çalışanlarını tanımak ve değerlendirmek açısından da bir fırsattır. İnsanları tanıyarak sağlam ve sağlıklı ilişkiler kurmak, etkinlikler aracılığıyla farklı sektörlerdeki gelişimi, yenilikleri takip etmek de daha kolay olacaktır.

Networking etkinlikleriyle ilgili en iyi bölüm, benzer düşünen bireylerin informal bir ortamda bir arada olmalarıdır. Amacın ilgilendiğin sektördeki kişilerle tanışmaksa, kesinlikle bir networking etkinliğine katılman gerekir. Etkinlikler, insanları iş yerine kıyasla daha kolay tanımanı sağlar ve hem ilk ilişki kurma hem de ilişki sürdürme aşamalarında kolaylık sağlar.

Yenilikçilik

Etkinlikler çok sayıda insan ve şirketle tanışmaktan da öte, iş yaşamındaki gelişmeleri ve yenilikleri takip etmeyi sağlar. İş dünyasına yön veren trendleri takip etmek ve bu trendleri uygulamak, iş dünyasındaki hareketleri görmek, riskleri önceden belirlemek ve kendi adınıza yeni fırsatlar yaratmak açısından iyi bir fırsattır.

Network etkinlikleri, alanında oldukça profesyonel ve başarılı olan insanlarla da aynı ortamda olmanızı sağlar. Dolayısıyla bu insanlardan yararlanmak, onların başarı hikayelerini dinlemek için iyi bir ortam sunar. İş dünyasında nasıl mücadele ettiklerini öğrenmek ufkunuzu açar ve kişisel gelişim açısından da ilerlemenize yardımcı olur. Kendiniz için çok yararlı bilgiler edinmek adına oldukça faydalı olacaktır. Motivasyon, üretkenlik, performans ve verimlilik söz konusu olduğunda deneyim sahibi olan insanlardan bilgi edinmek, iş yaşamında kariyer hedeflerinizi planlarken doğru kararlar almanızı sağlar.

Bu etkinlikteki profesyonel insanlar, alanlarındaki en başarılı insanlar olacağından normal yaşam içerisindeyken onlarla iletişim kurmak oldukça zorken bu ve benzeri etkinliklerle çok kolay bir şekilde ağ oluşturabilirsiniz. Genel anlamda bu insanlarla ulaşmak zor olsa da en uygun ortam network etkinlikleridir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.