Normalden Daha Düşünceli ve Hassas İnsanlara Ait Özellikler

Bazı durumlarda verdiğiniz tepkiler diğer insanlara göre aşırıya kaçmak mı oluyor? Konu olan kişinin hissettikleri ile ilgili bir savunma duvarı mı oluşturuyorsunuz? Diğer insanlara göre daha fazla empati ya da duyarlı olmak ile mi suçlanıyorsunuz? O zaman siz de diğer insanlara nazaran daha düşünceli ve hassas olanlardansınız. Size ait bazı özellikler;

Duygularınızı Daha Yoğun Yaşıyorsunuz

Olaylar karşısında diğer insanlar gölde yüzüyorsa, siz açık denizlerde yüzüyorsunuz. Suyun sıcaklığını, yosun kokusunu, plajdaki kumları, güneşin sıcaklığını hatta çocuk seslerini duyup, hissedebiliyorsunuz.

Diğer İnsanlara Nazaran Duygusal Tepkileriniz Daha Fazla

Kendinizi diğer insanlarla kıyasladığınız zaman, olaylara öncelikle duygusal yaklaşmayı tercih ettiğinizi görebilirsiniz. Sorunu yaşayan kişi ile doğru empati kurabildiğiniz için duygularını da içinizde hissederek ona yansıtmanız çok normal.

Sizin Gibi Olmayanlardan Tepki Alırsınız

Aşırı duygusallık toplumda güçsüzlük olarak nitelendirildiği için sizin gibi olmayanlar size sürekli tepki verir. “Bu kadar hassas olmana gerek yok.” “Neden bu şekilde düşündüğünü anlamıyorum.” gibi. Keşke herkes sizin gibi olsa.

Zaman Zaman Kararsızlık Yaşıyorsunuz

Daha düşünceli ve hassas olan insanlar bir karar anında mutlaka en ince ayrıntıyı bile düşünür. Diğer insanlara etkilerini de detayları ile irdelerken, karar verme konusunda ikilemde kalıyor olabilirsiniz. Seçimiz ile üzebileceğiniz ancak ihtiyacınıza yönelik davranırsanız da pişman olabilirsiniz.

Detaylar Sizin için Önemlidir

Günlük hayatınızda bile bir detay sizin için anlam kazanır ve hemen onu fark edebilirsiniz. Çünkü ters giden gidebilecekler listesine zihninizde sahipsinizdir. Detaylarla büyük resmi de daha net okuyabilirsiniz.

Dışa Dönük İnsanlardansınız

Düşünülenin aksine daha düşünceli ve hassas kişilerin hepsi içine kapanık insanlardan değillerdir. Araştırmalara göre bu kişilerin sadece yüzde 30’luk bir kısmı içine kapanıktır. Zaten biri gözünüzün önünde haksızlığa uğrasa ilk itiraz eden siz olursunuz.

Geçmişiniz Eğer Negatif Duygular Barındırıyorsa, Depresyon ve Kaygı Bozukluğu Sorunları ile Uğraşabilirsiniz

Kötü deneyimlerle daha düşünceli ve hassas kişiler mutlaka başa çıkabilir ancak her insanda olduğu gibi etki bırakabilir. Daha derin düşünmek ve daha hassas olmanın getirilerinden biri zaten başkasının derdine de dertlenip üzülmekten geçiyor sanırım.

Diğer İnsanlara Nazaran Daha Kolay Ağlayabilirsiniz

Daha düşünceli ve hassas insanlar ağlamayı yanlış ya da utanılacak bir şey olarak görmezler. Bu yüzden de ağlamaktan korkmazlar. Toplumun üzerlerindeki baskının artması onları da inciteceği için bu büyük bir sorun haline gelebilir. Ancak sevdikleriniz destek olursa bu konunun da üstesinden gelebilirsiniz.

Eleştirilere Karşı Duygusal Yaklaşımınız Var

Olumlu eleştirileri herkes severken olumsuz eleştirileri herkes kaldıramaz. Daha düşünceli ve hassas olmayan kişiler durumu geçiştirir ve kapatır. Ama siz tabii ki de oturup detaylı bir şekilde bunun üzerine yoğunlaşır ve çözüme ulaşmaya çalışırsınız. Ki çözemediğiniz de olmamıştır.

Siz kesinlikle harikasınız!

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.