Obezite ve Şişmanlık Psikolojisi

Obezitenin Temelindeki Psikolojik Sorunlar

Obezitenin temel nedeni sadece yeme düzenindeki bozukluklar değildir. Yeme düzeninin yanı sıra vücudun normal metabolizmasının rutin çalışamaması ve psikolojik olarak tetikleyen alt nedenler ile bir bütünlük halindedir. Bu sebeple obezite ve şişmanlık psikolojisi bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Obezitenin sinyallerini verdiği ilk zamanlarda yani fazladan alınmış 5-6 kilonun başında bahsetmiş olduğumuz nedenler ele alınarak tedavi sürecine gidilebilirse obeziteye yakalanma durumu da olmayacaktır. Ancak hastalar başlarda bu tehdidin önemini fark edemezler.

Çevrelerinde psikolojilerinden anlayabilen insanların yer alması obezite başlarında önlenmesinde büyük role sahiptir.

Fazladan ve çok kısa bir sürede alınmış 6 kilodan fazla kiloya sahip olmanız durumunuzda öncelikle metabolizmanızın işleyişini test ettirmeli ve psikolojik destek almaya başlamalısınız.

Farkında olmadan psikolojik olarak bazı değişimler yaşayabilirsiniz. Gayet sıradan ve normal olan bir durumu büyütebilir, her şeyi olduğu gibi kabullenmeyi seçebilir ve çevrenizden kendinizi soyutlama şeklinde bir kişilik değişikliğine bürünebilirsniz. Başlarda hiçbir şekilde kendinizde meydana gelen bu değişimleri gözlemleyemezsiniz. Bu sebeple fazladan 6 kilo üzeri ani kilo alımınızın olup olmadığınıza göre tedaviye başlamalısınız. Psikolojik değişimler sizlerin ileride daha büyük sorunlar yaşamanıza sebebiyet verecektir.

Obez miyim?

Obez miyim sorusundan önce obeziteye yakalanmak üzere miyim sorusunun başta sorulması çok daha sağlıklı olacaktır. Ani kilo almanız çok hızlı geliştiyse ve bu bahsettiğimiz kilo artışı 6 kilodan fazla ise obeziteye yakalanmanın eşiğindesiniz ve dikkatli olmalısınız.

Obez miyim sorusunun cevabını ise vücut kitle indeksi formülü ile hesaplayabilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) = Kilo (Kg) / Boy2 (m)

Kilogram cinsinden kilonuzu metre cinsinden boy uzunluğunuzun karesine böldüğünüz zaman elde edeceğiniz sonuç 25 ile 30 arası ise şişman olduğunuzu ve dikkat etmeniz gerektiğini, 30 ve üzeri bir sonuç elde ettiyseniz eğer obez olduğunuzu söyleyebiliriz.

Şişmanlık Psikolojisi

Şişmanlık psikolojisi normal bireylerden farklı olarak benlik duygusunun azalmasına sebebiyet verir. Artık çevrenizdeki her bireyi kendinizden çok daha avantajlı ve ulaşılmaz görmeye başlayabilir ve bu açığı kapatmak için birçok farklı tepkiler vermeye başlarsınız. Verilen tepkiler de içgüdüsel olup insanların bilinçli olarak sergilediği davranışlar sınıfında yer almaz. Şişman bireylerin bilinçsiz olarak geliştirdiği savunma psikolojileri farklı tepkilere sebep verirken, bu değişimler zamanla kişilikler üzerinde de yer edinirler. Tamamen farklı kişiliğe bürünmüş bireyler olarak karşımıza çıkarlar.

Obezite Hapları

Piyasada mevcut olan obezite hapları asla çözüm arayışınız olmamalıdır. Dahiliye bölümünde doktorunuzla birlikte ilk önce biyolojik olarak gerekli testleri yaptırmalısınız. Dahiliye bölüm doktorunuz gerekli bulduğu durumlarda sizleri diyetisyen gibi gerekli branşlara yönlendirecek ve ihtiyaç durumunda gerekli ilaçları reçetenize dahil edecektir.

Dahiliye bölümünün yanı sıra psikolojik olarak da uzman desteği almanız gerekmektedir. Özellikle şişmanlık ve obezite konusunda psikoloji tahmininizden çok daha fazla öneme sahiptir.

En Büyük Destek Çevre

Obezite ve şişmanlık konusunda en büyük destek çevremizdeki yakınlarımızdan gelmektedir. Güvendiğimiz ve tavsiyelerini dikkate aldığımız insanların hayatımızda yer alması ile zamanında obezitenin önüne geçebilir veya obeziteden kurtulabiliriz.