Ofis Çalışanlarının Terfi İstemeden Önce Dikkat Etmesi Gereken 7 Önemli Nokta!

Çalışanlar çoğu zaman terfi zamanları gelmiş olsa dahi bu konuyu yöneticileri ile konuşmaktan çekinirler ya da nasıl bir konuşma yapacaklarını bilemezler. Yöneticilerle terfi görüşmesi yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

İlk Kural Çok Çalışmak

Öncelikle bir çalışanın terfi alabilmek için çok çalışması, işlerini yetiştirmesi, gerekli hallerde mesaiye kalması gerektiğini bilmesi gerekir. Ancak kimi zaman terfi almak için bunlar da yeterli olmayabilir.

Hedefleri Belirlemiş

Çalışanların yöneticilerinden terfi isteme aşamasında kendilerini, işle ilgili yapabileceklerini çok iyi analiz etmiş olması v bunları performansıyla o zamana kadar ortaya koymuş olması gerekir. Bunu başarmak için de hedefler en başından itibaren belirlenmiş olmalıdır.

Vazgeçilebilecekleri Belirlemek

İş hayatının gerekliliklerinin başında kariyer hedeflerini ve değerlerini belirlemek gelir. Bu yolda ilerlerken her çalışanın vazgeçebilecekleri ve vazgeçmeyecekleri vardır. Bunların belirlenmiş olması doğru adımlarla ilerlemeyi sağlar. Terfi zamanında kariyer yolunun ve vazgeçilebileceklerin belirlenmiş olması önem taşır.

Hedef İşi Belirlemek

Kimi çalışanlar sadece yükselmek ister, ancak kendileri için en üst seviye olarak belirledikleri bir pozisyon yoktur. Tam olarak ne istediğini bilmeyen, sadece terfi alma derdinde olan bir çalışan yöneticileri tarafından değerlendirmeye alınmaz.

Yeteneklerini Bilmek

Her çalışanın iş hayatındaki becerileri ve yetenekleri farklıdır. Kimi çalışanlar bireysel projelerde başarılı olurken, kimi çalışanlar ekip çalışmalarında daha başarılıdır. Her çalışanın terfi istemeden önce yeteneklerini ve becerilerini bilmesi gerekliliktir.

Gelişmesi Gereken Yanları Bilmek

İş hayatının başlangıcında hiç kimse mükemmel değildir. Her çalışanın öğrenmesi ve geliştirilmesi gereken yanları vardır. Bir yandan çalışırken diğer yandan da gelişimine devam etmesi gerekir. Geliştirilmesi gereken yönlerinin üzerine giden çalışanlar zaman içinde zaten terfiyi hak eder hale gelirler.

Fırsatları Değerlendirmek

Çalışma hayatındaki fırsatların değerlendirilmesi kişinin hem kendi için, hem de çalıştığı iş için yararlıdır. Önüne çıkan fırsatlar için çaba harcayan çalışanlar yöneticilerinin dikkatini çeker. Dozu ayarlanmış çalışma hırsı terfi basamaklarının çıkılmasında yardımcı olur.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.