Ofis Ortamındaki Anlaşılması Zor 10 Karakter ve Anlaşma Yolları!

Her çalışma ortamı birbirinden değişik kurallara ve ortama sahiptir. Ancak genel olarak işyerlerinde çalışanların arasında mutlaka anlaşılması zor kişiler de vardır. Her ofis ortamında karşılaşılması mümkün zor karakterli kişilerle anlaşmak da zordur. Bu içerikte bu karakter özelliklerine sahip kişilerin kimler olduğu ve anlaşmak için gerekli püf noktalarına yer verdik.

  • Sürekli Mutsuz Olanlar

Bu kişiler hiçbir şeyden mutlu olmazlar, genel olarak sinirli ve düşmanca tavır içindedirler. Bunu kabullenmemek, işinizin olumsuz etkilenmesine izin vermemek, ondan beklentilerinizi açıkça belirtmek en doğrusudur.

  • Mükemmeliyetçi Olanlar

Bu kişiler her şeyin mükemmel olmaması durumunda agresifleşirler. Kimi zaman standartlardan uzaklaşıp, hayali bir iş şeklini anlatırlar. Bu gibi kişilerle anlaşabilmek için söylediklerini çok da ciddiye almamak, beraber çalışmayı denemek ve kendi doğrularınızdan bahsetmek gerekir.

  • Değişiklikten Hoşlanmayanlar

Ofiste yapılacak en küçük değişiklikten mutsuz olurlar. Mevcut düzenin değişmesini kesinlikle istemezler. Başa çıkmak için bu karakter özelliğine sahip kişileri direk değişimin içine dahil etmek gerekir. Yeni ortama alışmalarının sağlanması değişiklik sırasında her aşamaya şahit olmaları ile de sağlanabilir.

  • Dedikodu Yapanlar

Her işyerinde rastlanabilen dedikoducu kişilikler sürekli ofiste söylenti yayarlar, insanların onları dinlemesinden hoşlanır, kendilerini önemli zannederler. Bu kişilerle iletişimde doğru olan onların söyledikleri karşısında gerçeğin o olmadığını kibarca söylemektir.

  • Karamsar Olanlar

Sürekli bir karamsarlık halinde olan, hiçbir şeyden memnun olmayan bu karakterler ofis ortamlarında da görülür. Bu kişinin huyunu değiştirmek kolay değildir. O yüzden en azından yeni ve iyi alışkanlıklar edinmesi sağlanabilir.

  • Ciddi Olmayanlar

Hiçbir zaman hiçbir işi ciddiye almazlar ve çalışma arkadaşlarının işini zorlaştırırlar. Bu kişiler için hedefler açıkça belirtilerek onlara anlatılmalı, verilen işi yapıp yapmadıkları kontrol edilmelidir.

  • Sürekli Eleştirenler

Hayatın içinde olduğu gibi sürekli bir eleştiri yapan kişiler işyerlerinde de sivrilirler. Yeni bir fikre, yeni çalışma şekline, kurallara devamlı olarak muhalefet yaparlar. Bu gibi kişilerle sorun yaşamamak için eleştirdikleri konu hakkında alternatif örnekler vermeleri, daha iyisini sunmaları istenebilir.

  • Fedakar Olanlar

Ofis çalışanları arasından en erken gelen ve en geç çıkan kişilerdir. Kendilerinden istenen her görevi yerine getirirler. Bir yandan da bunlardan şikayet ederler. Fedakar kişilerin sürekli övülmesi, güzel sözler sarf edilmesi onları mutlu edecektir.