Öğrenciyken Yurtdışı Seyahati Yapmanızı Sağlayacak 5 Program

Üniversite hayatınız içerisinde yurtdışına çıkmak ve dünyanın farklı yerlerini gezerek hayatınıza anlam katmak isteyebilirsiniz. Okulunuz aksamadan yurtdışına çıkmak ve burada vakit geçirmek, üstelik bir de para kazanmak mı istiyorsunuz? O zaman tercih edebileceğiniz 5 farklı yurtdışı programı bulunuyor.

Work and Travel

Work and Travel, öğrenciler arasında en çok tercih edilen yurtdışı programlarından birisidir. Bu programı üniversitenizle de gerçekleştirebilirsiniz. Kısaca WAT denilen program sizlere çalışma vizesi vererek Amerika’da bulunmanızı ve burada çalışarak ülke içerisinde yaşamanızı sağlıyor. Ülkede kalabileceğiniz süre ise 3 ile 4 ay arasında değişiyor. Bu programa katılmak için yapacağınız harcama sizlere fazla gibi gelebilir. Fakat ülkeye giriş yaptıktan ve çalışma hayatına başladıktan sonra harcadığınız paranın iki katını geri kazanmış oluyorsunuz.

Workaway ve Helpx

Yurtdışında bulunan ailelerin bebeklerine bakıcılık yaparak, tarım işçiliği yaparak ya da işçilere yardım ederek, hayvan bakıcılığı yaparak yemek ve konaklama imkanı bulabileceğiniz Workaway ve Helpx programıyla yurtdışında yaşayabiliyorsunuz. Bu programa dahil olmak için internet sitesi üzerinden 20 Euro’ya bir profil oluşturmanız yeterli oluyor. Profiliniz kişilere uygun geldiği takdirde, yurtdışına kabul ediliyor, konaklama ve yemek imkanı bulabiliyorsunuz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH)

Kısaca AGH olarak adlandırılan Avrupa Gönüllü Hizmeti, gönüllü projelere katılarak yurtdışında yaşamanızı sağlıyor. Çalışabileceğiniz projeler Ulusal Ajans tarafından belirleniyor. Bu hizmetle yurtdışında 1 yıla kadar konaklama imkanı bulabiliyor ve projelere dahil olarak gönüllü olarak çalışabiliyorsunuz. Avrupa Gönüllü Hizmeti tarafından uçak biletleriniz, ulaşım masraflarınız, yemek, konaklama, sigorta ve cep harçlığı gibi ihtiyaçlarınız da karşılanmaktadır. Projeler sonucunda referans mektubu alma şansınız da bulunuyor. Üstelik bu sertifikaların uluslararası bir geçerliliği de söz konusu.

Camp USA

Kamp Amerika veya Camp USA olarak adlandırılan program Mayıs ve Ağustos aylarında yurtdışında kalabileceğiniz, 2 ay çalışıp 1 ay seyahat etme imkanı bulabileceğiniz bir hizmeti sizlere sunuyor. Kampta, kamp danışmanı (çocuk bakımı gibi işler) ve destek ekibi (muhasebecilik gibi işler) olarak görev alabiliyorsunuz.  Programa dahil olmak için 500 dolarlık bir ödeme yapmanız gerekiyor. Program süresinde ise 1500 dolar kazanma imkanı bulabiliyorsunuz.

Gönüllü Çalışma Kampları

Türkiye’de birçok Gönüllü Çalışma Kampı bulunuyor. Bu kamplardan birine başvuru yaparak yurtdışında yaşama, konaklama, seyahat etme imkanı bulabiliyorsunuz. Ülkemiz içerisinde bu programların en büyük temsilcisi Gençtur olarak biliniyor.

Gençtur

Gençtur Programı tamamen gönüllülük esası üzerine çalışmaktadır. En fazla iki kişi aynı projeye gönderilmekte ve para kazanmanız için değil, gönüllü olarak çalışmanız sonuç olarak da dilinizi geliştirmeniz ön planda tutulmaktadır.

Program dahilinde kalabileceğiniz evler birçok odaya sahip olan evlerden oluşuyor. Kamp denilince aklınıza çadırlar gelebilir. Fakat bir evde konaklayarak gönüllü olarak çalışma imkanını bu programda bulabiliyorsunuz. Buradaki temel amaç barış içinde yaşamaktan geçiyor. Çünkü evin her bölümünde farklı kültürlerden gelen insanlar bulunuyor. Bu insanlar da sizler gibi gönüllü olarak çalışmak için ev içerisine alınıyor.