Öğretim Görevlisi Hayvanlar için Lokantalardan Yiyecek Topluyor!

ogretim-gorevlisinin-hayvanlar-icin-lokantalardan-yiyecek-topluyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin hayvansever Öğretim Görevlisi Nurten Tezer 20 yıldır günde 5 saatini can dostlarına ayırıyor.

20 Yıldır Can Dostlarını İhmal Etmiyor

ogretim-gorevlisinin-hayvanlar-icin-lokantalardan-yiyecek-topluyor

Bir eğitimcinin öğrencilerine öğreteceklerinin sadece derslerden ibaret olmadığının kanıtı olan Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapan Nurten Tezer, 20 yıldan bu yana her gününün 5 saatini hayvanlara ayırmasıyla tanınıyor. Can dostlarını besleyen Nurten Tezer, onların tok olduğundan emin olduktan sonra kendi hayatına devam ediyor. Tezer her gün lokantalarda arta kalan yemekleri topluyor ve kendisini bekleyen dostlarına götürüyor. Nurten Tezer bölgedeki firmaları da gezerek sokak hayvanlarına verecek yemekleri olup olmadığını da soruyor.

Geldiğini Korna Çalarak Haber Veriyor

ogretim-gorevlisinin-hayvanlar-icin-lokantalardan-yiyecek-topluyor

Sokak hayvanlarına bakan Nurten Tezer yıllardır sürdürdüğü bu davranışı ile onlarla çok özel bir bağ kurmuş. Can dostları Tezer’in kendilerine yemek getirdiğini çaldığı kornadan anlıyorlar. Civardaki lokantalardan topladığı yiyecekleri sokak hayvanlarına götüren ve karınlarını doyuran Tezer, geldiğini arabasının kornasını çalarak bildiriyor. Kornayı duyan sokak hayvanları Nurten Tezer’in etrafını sararak sevgi gösteriyor ve karınlarının doyacak olmasının sevincini yaşıyorlar.

Her Gün 16 Noktada Besleme Yapıyor

ogretim-gorevlisinin-hayvanlar-icin-lokantalardan-yiyecek-topluyor

16 farklı noktada kendisini bekleyen hayvanları besleyen Öğretim Görevlisi Nurten Tezer bu noktaları 20 yıldan beri belirlemiş. Yiyecekleri bıraktığı noktaları dolaşmak ve besleme yapmak Tezer’in her gününün 5 saatini alıyor. Nurten Tezer’in her gün yiyecek götürdüğü 70 civarında köpek ve 30 civarında kedi bulunuyor. Üstelik sadece karınlarını doyurmakla da kalmayıp hastalıklarıyla da yakından ilgileniyor, bir sorunları olduğunda veterinere götürüyor.

Sokak Hayvanlarının Sağlığıyla da İlgileniyor

ogretim-gorevlisinin-hayvanlar-icin-lokantalardan-yiyecek-topluyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Görevlisi Nurten Tezer can dostlarıyla ilk iletişimini evinin önünde onları besleyerek kurmuş. Tezer daha sonra sokak hayvanlarına olan ilgisini artırmış ve farklı noktalardaki hayvanların sorumluluğunu da alarak onları da beslemeye başlamış. Tezer kendisine yöneltilen soruları cevaplarken sokak hayvanlarının da birer canlı olduğunu, onların da insanlar gibi hasta olduklarını, yemek ihtiyaçlarının olduğunu, kendisinin de elinden ne geliyorsa yapmaya çalıştığını, sokak hayvanlarının karnını doyurduğunu, hasta olanları veterinere götürerek tedavilerini yaptırdığını söylüyor.

Eve Gece Geç Saatlerde Dönebiliyor

ogretim-gorevlisinin-hayvanlar-icin-lokantalardan-yiyecek-topluyor

Nurten Tezer ayrıca sokaktaki hayvanları yaşadıkları yerde beslediğini, soğuk havalarda onlar için yuvala yaptığını, rutin parazit aşılarını yaptırdığını, sağlıklarıyla da yakından ilgilendiğini de belirtiyor. İşten çıkar çıkmaz evine giden Tezer üzerini değiştiriyor ve dışarı çıkarak hayvanlar için yemek toplamaya başlıyor. Tezer’in ifadesine göre her gün yaklaşık olarak 70 kilo kadar yiyecek toplaması gerekiyor. Lokanta ve işyerlerinde bulamadığında çöpleri bile karıştırdığını söyleyen Tezer, yine de yetmezse kuru mama aldığını ve takviye yaptığını, akşamüzeri saat 17:00 gibi beslemeye çıktığını, yemekleri toplamasının 2 saatini aldığını, sokak hayvanlarının bulunduğu noktaları dolaşmasının da uzun sürdüğünü, bazı akşamlar eve 22:30 gibi dönebildiğini de belirtiyor.

Zamansızlıktan Şikayet Edenlere Örnek Olacak Davranış

ogretim-gorevlisinin-hayvanlar-icin-lokantalardan-yiyecek-topluyor

Hayvanlara şiddetin ve tacizin gündemde olduğu şu dönemde bu örnek davranışıyla alkışı hak eden Nurten Tezer, ayrıca yoğun yaşam temposundan şikayet ederek zamansızlıktan bahsedenlere de istenirse her şey için zaman yaratılabileceğinin bir örneği olarak dikkat çekiyor. Bir eğitimci olarak öğrencilerine de örnek olan Tezer hayvan sevgisinin 20 yıl öncesine dayandığını söylüyor.