Okuduğunuz Kitap Kişiliğinizi mi Yansıtıyor?

Her kitabın mutlaka bir okuyucusu ve alıcısı vardır. Hiç sevmediğiniz bir kitap türünü size sevdirecek bir yazar olabileceği gibi, çok sevdiğiniz türden uzaklaşabilirsiniz… Farklı tür kitaplar okumak, farklı deneyimler elde etmenizi sağlar. Okuduğunuz her kitaptan edineceğiniz bilgi başkadır ve alacağınız haz da…

Yapılan araştırmalara göre insanların, kişiliklerine uygun gelen kitapları okumayı daha çok tercih ettiğini biliyor muydunuz? Kitapların üzerinizde bambaşka bir etkisi olduğunu ortaya koyan bilim insanları, kitap türlerine göre bir kişiliğe sahip olduğunuzu kanıtladı. Araştırma sonuçlarına göre üç farklı kişilik ortaya çıkarken bu kişilikler arasında keskin bir karakteristik yapı bulunduğu da gözlemlendi.

Açık Kişiliğe Sahip Olanlar

Eğer açık bir kişiliğe sahipseniz şu özellikleri taşıyorsunuz demektir: yaratıcılık, merak, maceraperestlik… Bu kişiliğe sahip olan insanlar hayatlarında sürekli olarak yeni deneyimler kazanmak ister ve hayatlarındaki hedefler de bu doğrultuda olur. Genel olarak zorluklarla mücadele etmekten keyif alırlar. Soyut bir düşünme biçimine sahip olurlar. Soyut düşünceler, bu kişiler için oldukça önemlidir.

Bu kişiliğe sahip olan insanlar genellikle felsefe, psikoloji, kişisel gelişim ve eğitici kitap türlerini tercih etmektedir. Bilgi birikimi sağlayacak olan kitapları satın almaktan hoşlanırlar. Onlar için bilgi edinmek daima ön planda olacaktır çünkü, kendilerini diğer insanlardan üstün görmek ve herhangi biri onlardan bilgi istediğinde bu kapasiteye sahip olmak isterler.

Dışa Dönük Kişiliğe Sahip Olanlar

Sosyal ortamlar içerisinde bulunmaktan hoşlanan, ikili iletişimde başarılı olan ve kendisini ifade etmekte zorlanmayan kişilerin yer aldığı gruptur. Bu gruba dahil olan insanların genel özellikleri arasında; özgüvenli olmak, sevecen bir yapıya sahip olmak ve samimi bir duruş sergilemek vardır. İletişim halinde bulunmaktan keyif alan insanlar için dışa dönük kişiliğe sahip oldukları söylenmektedir.

Eğer bu kişilik yapısına sahipseniz tercih ettiğiniz kitap türleri arasında; romantik, hatıra, gençlik, mizahi gibi anlatım tarzlarının yer aldığı kitaplar bulunacaktır. Akıcı olan ve ikili konuşmalar üzerine oluşturulmuş kitaplar ilginizi çekecektir. Özellikle gerçek yaşam öykülerinin yer aldığı biyografi romanları, ilgi alanınız içerisinde yer alacaktır.

Duygusal Kişiliğe Sahip Olanlar

Duygusal olan kişiler, karşılaştıkları durumlara ve olaylara karşı aşırı yoğun tepkiler veren kişilerdir. Hissettikleri oldukça derinden gelen ve genel olarak tüm duygularını kendi içlerinde yaşayan bu insanlar, duygusal bir yapıya sahip olurlar. Genel olarak bireysel bir şekilde hareket etmek isterler. Olaylara ve durumlara karşı hassasiyet gösterirler. Empati duyguları oldukça gelişmiştir.

Bu kişiliğe sahip olan kişilerin; tarihi, korku, gerçek dışı/bilim kurgu gibi kitap türlerini tercih ettiğini görebilirsiniz. Genel olarak kitap okumak ve bu tür kitapları tercih etmek onlar için bir kaçış noktası olacaktır. Geçmişe özlem duyan ve hayatları boyunca bu özlemi kendi içinde yaşayan kişiler, duygusal yapılarının sonucunda gerçek dışı kitap türlerini okumaktan keyif duyarlar.